loading...

Samsun merkezli, bölge gazetesi...

  • Dolar 6.597
  • Euro 7.052
  • GR ALTIN 350.57
  • ÇEYREK 575.38

  • 18 Şubat 2020, Salı 10:00
MEHMETAKSOY

MEHMET AKSOY

ORDUYA YENİ KUMPAS!

‘Laikçi ve Kemalist Askerler Erdoğan’a karşı darbe yapacak’ iddialarını ortaya atan Yeni Şafak yazarı Yusuf Kaplan açık hedef gösterdi,’  darbenin 'Kemalist şebekelerden geleceğini, bunun için planlanan ilk stratejiyi yüzde yüz başardıklarını üzülerek söylemek zorundayım’ diyerek Taraf Gazetesi’nin başlattığı TSK’ya ‘Ergenekon’ kumpasını hatırlattı.

 Askeri bu kadar açık şekilde suçlayanlara delilleri neden sorulmuyor? Darbeye nasıl geçit vermiyorsak aynı şekilde orduya kumpasa da geçit verilemeyeceği açık seçik gösterilmelidir. Delil varsa delilin, yoksa iftiranın gereği yapılmalıdır.

FETÖ’den boşalan askeri kadrolara kendi cemaatlerini mi yerleştirmeyi planlıyorlar? ABD’den bağımsız gibi gösterilen bu iddialar araştırıldığında arkasında CIA istasyon şeflerinin bulunduğu görülecektir.  Karada, havada, denizde Libya’dan Afganistan’a sıcak savaşın içindeki askerler neden arkadan hançerleniyor? Bu ihanetin hesabı sorulmadan ‘Devletin Bekası’ sağlanabilir mi?  Bu coğrafyada ordusuz milletin bağımsızlığı, vatanın bölünmez bütünlüğü nasıl korunacak? Ordusu olmayanların başına neler geldiği Balkanlar’da Ortadoğu’da görülmüyor mu?

1980’de darbe yapan askerler, her 10 yılda bir yönetime el koyma alışkanlıklarını sürdürebilmek için, 1980’den sonra doğu ve güneydoğuda, yapılması gerekenleri yapmayarak, yapılmaması gerekenleri de yaparak, PKK’nın güçlenmesini sağladı.

Zamanın Başbakanı Turgut Özal da bilerek veya bilmeyerek askerin bu kirli amacına hizmet edince hesaplar tuttu. 1990’nın başlarında PKK güneydoğuyu adeta ele geçirdi. Cemse cemse asker şehit olurken, PKK cüzi kayıplarla sadece dağları değil; ilçe ve illeri de kontrolü altına aldı. Güneydoğu, pasaportla gidilecek duruma geldi.  Güney doğuya seyahat engellendi; gazeteler de, gazeteciler de gidemedi, güvenlik görevlilerinden sonra kamu görevlileri; öğretmenler, vatandaşlar katledildi.   Kendisi yangın çıkaran veya kendiliğinden çıkan yangınlara zamanında ve gerektiği gibi müdahalede bulunmayan itfaiye daire başkanının belediye başkanını suçlayarak yerine talip olmasına benzer şekilde; terör, kendi ihmallerinden kaynaklanmamış gibi; asker ‘terör kılıflı’ darbe hesaplarını hayata geçirmek için ‘Güven Çalışma Grubu’ (GÇG) oluşturdu. Sivil yönetimden umut kesilince, darbe hazırlıkları başladı. Turgut Özal’ın vefatı sonucu Demirel Cumhurbaşkanı, Tansu Çiller de başbakan olunca hesap bozulunca sivil otorite sağlandı, askerin hesabı bozuldu. Asker destek yerine köstek olsa da, darbeye gerek kalmaksızın, Tansu Çiller hükümeti,  PKK terör örgütünü özel eğitilmiş polisler (Özel Harekat) sayesinde bitirdi. Türkiye’nin her yerinde can ve mal güvenliği sağlandı, terör sıfırlandı.

 

Askerin darbe için terör gerekçesi ortadan kalkınca, İrticai faaliyetlere karşı TSK tarafından oluşturulan Batı Çalışma Grubu (BÇG)  devreye sokuldu, bazı cemaat ve tarikatların pervasız tutumları, Refah Partili Sincan Belediye’sinin düzenlediği ‘Kudüs Gecesi’nde yaşananlar, Başbakan Erbakan’ın cemaat önderlerini Başbakanlıkta ağırlaması, bardağı taşıran son damla oldu. 

Necmettin Erbakan’ın Başbakanlıktan istifasını isteyen askerler darbenin tarihini de belirledi. İki farklı kesimi temsil eden Genelkurmay 2. Başkanı Çevik Bir ve KK Kurmay Başkanı Doğu Aktulga’nın başını çektiği grubun darbe girişimi taleplerinin karşılanması; Başbakan Erbakan’ın istifa etmesi ve Aktulga’nın Ankara dışına atanmasıyla engellendi.

Demirel, söylendiği gibi her müdahalede şapkasını alıp gitmedi, Demirel, Alparslan Türkeş, Tansu Çiller, Meral Akşener, askere boyun eğmeyince  ‘28 Şubat (1997)’ süreci olarak ifade edilen ‘sözde irticai faaliyetleri’ hedef alan BÇG en ağır darbeyi yedi; bu olay askerin kırılma noktası oldu. Sivillere darbe yapmayı planlayan askere darbeye dönüştü ve askerin darbe defteri orada kapandı.

 Ak Parti kurulmadan asker yasal sınırlara çekilmişti. Sayın Erdoğan demokratik çizgiye getirilmiş askerlerle çalışmaya başladı. Darbe kumpasıyla darbe karşıtları tasfiye edilince 15 Temmuz 2016’da Darbeye teşebbüs edildi, tasfiye edilemeyenlerin müdahalesi ve milletin demokrasiye bağlığıyla Darbe girişim aşamasında durduruldu. Aynı oyunu yeniden sahneleniyor. İzleyip izlemek size kalmış


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık