loading...

Samsun merkezli, bölge gazetesi...

  • Dolar 7.4294
  • Euro 8.982
  • GR ALTIN 412.55
  • ÇEYREK 676.83

  • 14 Ocak 2021, Perşembe 10:00
MEHMETAKSOY

MEHMET AKSOY

REKTÖR ‘OMÜ KAYBETTİĞİ İTİBARI KAZANACAK’

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Rektörü Yavuz Ünal. OMÜ’ye kaybettiği itibarını geri kazandıracağını, son yıllarda düşen uluslararası yayın sayısını eskisinin de üzerine çıkaracaklarını, bir taraftan üniversitenin Türkiye’deki sıralamadaki yerini yükseltirken diğer yandan da dünya üniversiteleri arasında en iyiler arasında yer alabilmenin çalışmalarını başlattıklarını söyledi. 

Üniversitelerin değeri, üniversitelerin öğrencilerinin, öğretim elemanlarının ve bunların ürettikleri eserlerin (buluş, patent, kitap, makale, vs.) değeriyle ölçüleceğini belirten Ünal, bir ‘devri sabık’ yaratmasa da geçmiş rektör ve yöneticilerden hayatlarını kaybedenleri rahmet, yaşayanları minnetle anıp teşekkür etse de verdiği rakamlarla son yılların üniversite için kayıp yıllar olduğunu belirtmiş oldu.

Rektör Ünal belli ki habersiz rektör olanlardan değil; kendini bu göreve iyi hazırlamış, uzun bir hazırlık döneminin sonunda bu göreve getirilmiş. Kendi sunumu da sorulara verdiği cevaplar da başlangıç için yeterli ve tatmin ediciydi. Başta Samsun olmak bölgemizdeki sosyoekonomik eşitsizlikleri giderme, sosyal ve ekonomik açıdan geri kalmış yerlerde kentsel/bölgesel canlanmada OMÜ itici güç olacak, kentsel kalkınma ve gelişmeyi hızlandıracak.  ARGE çalışmaları ihtiyaç sahiplerine ücretsiz sağlayacak. Üniversitenin ürettiği bilgilere ihtiyaç duyanlar 7/24 online ulaşabilecek.  

‘DEMOKRATİK ÜNİVERSİTE VURGUSU’

19 Mayıs Üniversitesi (OMÜ) eski Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç’in giderken söylediği ‘Üniversiteler şehrin gelişmesine hizmet veren adımlar atmalıdır’ ifadesini yeni Rektör Ünal, başlarken ‘Samsun’la OMÜ’yü buluşturacağını, Samsun’un, Eğitim, Sağlık, Turizm, Tarım v.b. alanlardaki master planlarının hayata geçirilmesinde üniversitenin üstüne düşen görevi eksiksiz yapacağını belirtti.

Öğrenci ve akademisyenlerin doğrudan veya dolaylı; online olarak 7/24 kendilerine veya diğer ilgililere ulaşabileceğini, sorunlarını ve görüşlerini iletebileceğini, çözüm önerilerini iletebileceğini, öğrencilerin de akademisyenlerin de görüşlerinin değerlendirileceğini belirten Rektör Ünal, corana virüsle mücadelede kendi dönemlerinde açıklık politikası uyguladıklarını verileri gizlemediklerini, mümkün olduğunca Üniversitenin internet sitesinde duyurduklarını söyledi. Uyguladıkları politika gereği; pandemi sürecinde corona dışı sağlık hizmetlerinde büyük bir düşüş yaşandığını, ağırlığı coronaya verdiklerini ve de başarılı çalışmalar yaptıklarını, aşının gelmesi durumunda aşılamanın kendi sağlık çalışlarından başlaması gerektiğini söyledi.

BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ’NDE NE OLUYOR?

Boğaziçi Üniversitesi sürekli okuyucularımız bilecektir, köşemize daha önceden de konu oldu. Ak Parti’nin değişik organlarında ihtisas yapan, son olarak da milletvekili adayı olan birinin Boğaziçi gibi bir üniversiteye rektör atanması yanlışa yanlışla cevap vermek gibi oldu.

Boğaziçi Üniversitesi, Ak Parti iktidarları döneminde, PKK’ya üniversite binası içinde oda verdi, sözde ‘Ermeni Soykırımı yapılmıştır’ sempozyumlarına ev sahipliği yapmasının yanında ‘Türkiye’de güneydoğuda Kürtlere soykırım yapıldığı’ iddialarını içeren bildirilere imza atan akademisyenleri bünyesinde barındırdı.

‘Folklor Kulübü’ kisvesiyle üniversitede PKK faaliyet yürüttü, karşı çıkan öğrencilerin tepkileri arşa yükseldi, ancak yetkililer tarafından duyulmadı. Daha önceki yazılarımda ayrıntılarına yer verdiğim birçok suç Boğaziçi Üniversitesi’nde işlendi, öğrenci ve kamuoyu baskısıyla PKK’ya tahsis edilen oda ve salonlar ellerinden alındı.

 Ulusal çıkarlara aykırı faaliyetlere ev sahipliği yaptığı zaman Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de R. T. Erdoğan da müdahale etmedi, bugünkü Rektöre karşı çıkanlar da sesini çıkarmadı. Üniversiteler ne PKK’nın, ne iktidarın ne de muhalefetin arka bahçesidir. Üniversiteler geleceğimizin teminatı öğrencilerin yetiştiği bilim yuvalarıdır. Rektör atarken günlük ilişkiler ve gelecek seçimler değil; gelecek nesiller göz önüne alınmalı ve ona göre rektör atanmalıdır.

Bağışıklık kazana kadar, maske mesafe, temizlik kurallarına uyun, kendinizi ve sevdiklerinizi koruyun, ihtiyaç duyduğunuzda bulabilmek için, kan ve organ bağışlayın, donör olun


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık