loading...

Samsun merkezli, bölge gazetesi...

  • Dolar 7.4146
  • Euro 9.0532
  • GR ALTIN 442.28
  • ÇEYREK 725.86

  • 04 Aralık 2020, Cuma 10:00
MEHMETAKSOY

MEHMET AKSOY

RTÜK DARBE YILLARINI HATIRLATTI

Cumhurbaşkanı/Ak Parti Gen Bşk Erdoğan, Türkiye’ye yabancı ilgisini artıracak, yeni yargı paketiyle hukukta reform, ekonomik kalkınma, fiyat istikrarı ve yatırımcıya güven verilecek’ derken ve bir hafta sonra Avrupa Birliği (AB)’de Türkiye’nin durumu görüşülecekken RTÜK kime, neye yaradığı belli olmayan hukuki dayanaktan yoksun, Türkiye'yi dara ve zora düşürecek, provokasyon olarak nitelendirilebilecek akla ziyan bir karar verdi.

CHP Parti Meclisi Üyesi, Mersin Milletvekili A.M.Başarır, Habertürk TV'de bir tartışma sırasında söz sırası kendinde olmadığı halde konuşmacının sözünü keserek, Sakarya'daki Tank Palet Fabrikasının Katarlılara satışıyla ilgili olarak ‘Öyle bir noktadayız ki, Cumhuriyet tarihinde ilk kez devletin ordusu Katar'a satılmış’ deyince hem program moderatörü Erdem Eğilmez hem de diğer konuşmacılar tarafında uyarılmasına rağmen, Radyo TV Üst Kurulu (RTÜK) eşi ve benzeri görülmemiş bir şekilde ‘Devletin varlık ve bağımsızlığına, ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğüne’ aykırı yayın gerekçesiyle üst sınırdan Habertürk’e oyçokluğuyla yayın gelirlerinin % 5’i idari para, 5 kez de program durdurma cezası verdi. Başta insan hakları olmak üzere başın ve düşünce özgürlüğünü ortadan kaldıran, canlı yayını imkansız hale getiren bu ceza Darbeci Kenan Evren’li yılları hatırlattı. O zamanlar canlı yayında Darbeciler aleyhine bir şey söylenme ihtimali göz önüne alınarak ağır yaptırımlar uygulanıyor, Kandil geceleri canlı yayın yapılan camiler anında müdahale için yayın öncesi askerler tarafından kuşatılıyordu.

Canlı yayında kimin ne söyleyeceğini öngörmek mümkün olmadığı gibi önceden beyan ettiğinin aksi konuşma yapabilme ihtimali her zaman vardır. Yayıncı kuruluş söylenileni onaylamadığı sürece söylenenden sorumlu tutulamaz. Kaldı ki teröristleri konuşturan TV'lere, buluşturucunun onayıyla ‘komşularını öldüreceğinin söylendiği’ TV' ye önce hiçbir yaptırım uygulanmazken, gelen tepkiler üzerine göstermelik cezayla geçiştirildi. Yayıncı kuruluş bir teröristi değil; TBMM üyesi bir milletvekilini konuk etmiştir, milletvekili seçilen bir kişinin konuşması kendisini bağlar yayıncı kuruluşu bağlamaz.

Basın susarsa, herkes her şey susar, feryatlar duyulmaz, gözyaşları içe akıtılır, dert söylenemez, derman bulunamaz.  Hak, hukuktan söz edilemez.

Yasayla suç olduğu tanımlanmayan bir eylemden dolayı ceza verilemez. Tüm mahkemeler gibi RTÜK de Türk milleti adına karar verir ve nihai denetçisi Türk milletidir..

Arkeoloğun tarihi eseri fırçayla ortaya çıkardığı gibi; ceza davalarında; tutuklama ve mahkümiyet kararı veren hakimler, mahkemelerin nihai denetçisi halkın anlayacağı şekilde suçu ortaya çıkardığı gibi RTÜK kararları da Türk milleti tarafından anlaşılmalı, haklı ve adil bulunmalıdır.  Ancak o zaman karar şeriat olur ve kestiği parmak acımaz. Kararın nasıl verildiği anlaşılmazsa parmağın acıması bir tarafa parmak kangren olur. İnançsız yaşanır, ancak adaletsiz yaşanmaz. (Nizamülmülk)Devletin dini adalettir. (Hz Ali


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık