loading...

Samsun merkezli, bölge gazetesi...

  • Dolar 6.7355
  • Euro 7.5856
  • GR ALTIN 369.12
  • ÇEYREK 605.76

  • 10 Nisan 2020, Cuma 10:00
MEHMETAKSOY

MEHMET AKSOY

SAĞLIĞA SİYASET GİRERSE VİRÜS DE GİRER!

Siyaset sağlığa girerse corona da diğer virüsler de girer, halk sağlığı tehlikeye düşer. Değerini ve güvenini kaybeden siyaset nereye girerse o kurum ve kuruluş, kuruluş  amacının dışına çıkar, hizmet verilemez hale gelir.Camiye girerse din camiden, yargıya girerse adalet adliyeden, sağlık teşkilatına girerse sağlık hastaneden çıkar. İktidar da muhalefet de devlet de STK'lar da sağlığı sağlık çalışanlarına bırakmalı, hiç kimse siyasete alet etmemeli. Sağlık çalışanları yaşatılmadan toplum yaşatılamaz.

Sağlık çalışanları halk sağlığı dışındaki konu ve sorunlarla ne kadar çok muhatap olursa o kadar az veya o kadar düşük kalitede sağlık hizmeti verebilirler. Kaliteli sağlık hizmeti ancak sorunsuz sağlık çalışanlarıyla mümkündür.

SAĞLIKTA ŞİDDET TBMM' DE

Sağlık çalışanlarının güvenliğinin sağlanması başta olmak üzere sosyal ve özlük haklarının iyileştirilmesiyle ilgili düzenleme Ak Parti ve MHP tarafından TBMM' ningündemine getirildi.

CHP, konuyla ilgili kendilerinin daha önce verdikleriönerinin değil deyeni önerinin gündeme getirilmesini eleştirdi. Ak Parti sözcüleri, CHP, önerisini TBMM' ye taşıdığı an CHP' li milletvekillerinin de TBMM' de olmadığını, o nedenle reddedildiğini açıkladılar.

Tasarının kimin olduğu siyaseten önerenler için önemli olduğu kadar tasarıda ne olduğu sağlık çalışanları için önemlidir. Hükümetin veya Cumhur İttifakı' nın kendi önerisi varken, muhalefetin önerisini yasalaştırmaması normal bir durumdur, getirecekleri öneri sağlık çalışanlarının derdine derman olacaksa.İçerik olarak sağlık çalışanlarını ilgilendiren düzenleme tarihe not düşülmesi açısından siyaseten iktidara avantaj sağlayacağı endişesiyle muhalefet tarafından reddedilmesi de sağlığın siyasete alet edilmesidir.Örneğin kamuda bugüne kadar en iyi işleyen ‘Noterlik' yasası 1975’ te  Rahmetli Alparslan Türkeş tarafından ortağı olduğu hükümete önerilerek çıkarılmıştır, noterler bilse de bilmese de kayıtlara girmiştir.

Yasa çıkaracak çoğunluk iktidarda olduğuna göre; muhalefet, iktidarın onayını almadanyasa çıkarmaz, ancak iktidarın önerisi üzerinde eksiltme veya artırma talebinde bulunabilir. Sonuç olarak yasayı kimin önerdiğine değil; sağlık çalışanlarının beklentilerini karşılayıp karşılamadığına bakılmalı.

Dünyanın birçok yerinde sağlık malzemelerine yabancı ülkelerin havaalanlarında, limanlarında el konuyor, başka devlete ait ürünler değerinin üstünde para verilerek alınıyor. Bundan daha vahimi dedoktorlara ülkelerindeki hastaları bırakarak yüksek ücretlerle kendi ülkelerinde çalışması çağrısında bulunuluyor. Başka sektörlere bakıldığında bu çağrıya kulak vererek gidenler olduğu ancak tıp doktorlarının bu çağrılara kulak asmadığı görülüyor. Olağanüstü özverili çalışan hekimlerimizi korumadan, onların sağlığını güvence altına almadan, halkın sağlığı güvence altına alınamaz, onlar yaşatılmadan millet yaşatılamaz. İyi ki varlar; Şanı Yüce Allah hekimlerimizi, sağlık çalışanlarımızı görünür, görünmez, kaza ve belalardan korusun, yar ve yardımcısı olsun.

POŞETLER ÇÜRÜK, ÇARIKLA DOLDURULUYOR

Esnaf odaları, özellikle pazarcılar odası bu ahlaksızlığa karşı acil önlem almalı, onlar gereğini yapmazsa devlet kurumları caydırıcı yaptırımlar uygulamalı.

Coronayla mücadele kapsamında Pazar, manav ve manav hizmeti veren yerlerde ürünlerin seçilmeden, ellenmeden manav tarafından poşetlenmesi veya daha önce poşetlediği şekilde satılması beraberinde bozuk ürünleri müşteriye satılmasıyla sonuçlanıyor. Çürük, çarık, buruşuk, küflü sebze ve meyveler müşteriye satılıyor. Ahlaksız satıcılar corona önlemlerini haksız kazanca çeviriyor, çöpe atılması gereken sebze ve meyvelerin sağlam taraflarını üste gelecek şekilde diziyor ve satıyor. Filizlenmiş soğan yenilir, ancak yumuşamış filizlenmiş patates ciddi zehirlenmelere neden olur. Halkın sağlığından para kazanan, coronaile mücadeleyi fırsata çeviren bu vicdansızlarla ilgili acil önlem alınmalıdır. Sokağa çıkma yasağına getirilen yaptırımların sonuç verdiği gibi poşetlemede yapılan sahtekarlıklarda da ağır yaptırım kesin sonuç verecektir.

Suya sabuna dokun, sonu ölüm!

EVDE KAL HAYATTA KAL!


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık