loading...

Samsun merkezli, bölge gazetesi...

  • Dolar 6.8142
  • Euro 7.5769
  • GR ALTIN 380.63
  • ÇEYREK 624.4

  • 05 Nisan 2020, Pazar 10:00
MEHMETAKSOY

MEHMET AKSOY

SAĞLIK ÇALIŞANI OLMADAN SAĞLIK OLMAZ!

Samsun’da corona ile mücadelede sağlık çalışanları için neler yapıldı, ihtiyaçları ne kadar karşılandı?  Karşılandı mı karşılanmadı mı? Açıklamalar sözde mi, özde mi? Yetkililerin yaptığı somut, görünür bir düzenleme yok.

Sağlık çalışanı korunmadan halk sağlığı korunamaz.   Kendilerine özgü hijyen kamu araçlarıyla işe gidip gelmeleri, iş sonunda  kalabilecekleri otel veya misafirhaneler tahsis edildi mi, çocuklarının bakımı için önlem alındı mı?

Şikayet çok gözle görülür bir şey yok. Samsun' da bu düzenlemelerin ne kadar hayata geçirildiği bilinmiyor.

 Türkiye genelinde ağır ve uzun mesai nedeniyle çok sayıda sağlık çalışanında corona + çıktığı için ya evinde ya da hastanelerde tedavi görüyor. Hizmet vermesi gerekenler hizmet almak zorunda kalıyor veya hizmet veremez hale geliyor. Mücadeleyi ciddiye almak, önemsemek sözde değil; özdeyse sağlık çalışanlarından başlanmalıdır.

Cumhurbaşkanı/ Ak Parti Gen Bşk Erdoğan, corona ile mücadelede yardım kampanyasının anlam ve önemini belirtirken ‘Kurtuluş Savaşı başlarken, Gazi Mustafa Kemal Atatürk, bir emir; Tekalifi Milliye ile milletimizin elinde bulunan silahtan cephaneye giysiden yiyecek içeceğe, makineden binek hayvanlarına kadar savaşta ihtiyaç duyulan hemen her malzemenin belirli bir oranı talep edilmiş, milletimiz de mecburiyetin ötesinde bir gönüllülükle iştirak ederek, kendisinin ve evlatlarının geleceği için varını yoğunu devletine vermekten çekinmemişti' diyerek Corana ile mücadeleyi  ‘Kurtuluş Savaşı'na benzetti. Teşbihte (benzetmede) hata olmasa da Sayın Erdoğan'ın da sevdiği ‘kurban’ anekdotu aklıma geldi; neresini düzelteyim?

Yerim az olduğu için bir kaçını yazacağım. Kurtuluş savaşı olmasa da coronayla savaşıldığı doğrudur. Mücadele ‘Kurtuluş Savaşı'ysa savaşta hayatını kaybeden şehittir.

 Ancak bu savaşın olmazsa olmazı; öncü birlikleri  sağlık çalışanlarıdır ve görev yeminlerine göre; kendi sağlıklarından önce hastalarının sağlığını düşünürler. Her yatıp kalktığımızda yeni bir yasayla karşılaşmamıza rağmen, hiç kimse karşı çıkmadığı halde coronayla mücadelede hayatını kaybeden sağlık çalışanlarının ‘Görev Şehidi' sayılmasıyla ilgili düzenleme neden çıkarılmıyor? Sağlık Bakanı ‘en azından Görevi nedeniyle hayatını kaybeden sağlık çalışanı şehit sayılmalı' diyor. Sağlık çalışanları için en azı değil; yapılabileceğin en çoğu yapılmalıdır.

Hekimler başkalarının canına can katarken can veriyor. Şanı Yüce Allah mealen ‘Bir kişinin hayatını kurtaran tüm insanlığı kurtarmış sayılır' diyor. Sağlık çalışanına şehitlik neden çok görülüyor, ’15 Temmuz' da yapılan düzenleme neden yapılmıyor?

Bozulmaya kaşı tuz var, ancak tuz bozulursa her şey bozulur. Sağlık çalışanları biyolojik, psikolojik, sosyal ve ekonomik olarak desteklenmeli ve en üst düzeyde verimli çalışmaları sağlanmalıdır.

KAYIT DIŞI GÖÇMENLER TEHLİKE!

Samsun' da devletin açıkladığı rakamlarla sokakta rastladığınız sığınmacılar örtüşmez. Düzenli; kayıtlı sığınmacılardan çok kayıtsızlar var. Kayıtlılar sağlık sorunları için  Samsunlular' dan daha rahat bir şekilde hastaneye giderken, düzensiz sığınmacılar, sınır dışı edilme endişesiyle ve de ücretsiz bakılmadığı için hastaneye gidemiyorlar.

Düzenli veya düzensiz sığınmacıların Samsun' a hatta Türkiye' ye  gelmelerine karşı olmakla birlikte, sağlıkları güvence altına alınmadır. Hem insanlık adına hem de Samsunlular adına özellikle düzensiz sığınmacılar; kayıt dışı göçmenler coronaya karşı korunmalı, sınır dışı edilmeyecekleri güvencesi verilerek sağlık kuruluşlarına ulaşmaları sağlanmalıdır.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık