loading...

Samsun merkezli, bölge gazetesi...

  • Dolar 7.4146
  • Euro 9.0532
  • GR ALTIN 442.28
  • ÇEYREK 725.86

  • 20 Kasım 2020, Cuma 10:00
MEHMETAKSOY

MEHMET AKSOY

SAL’DAKİ SEKOYALAR SAMSUN TABİAT VARLIKLARI KORUMA KURULU

Samsun Sit Alanları ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu, Samsun Anadolu Lisesi (SAL)’nin bahçesindeki ‘Sekoya ağaçlarını’ neden koruma altına almıyor? Kurulun, ağaçlardan mı, Sekoyaların anıt ağaç olduğundan mı haberi yok? Sekoya’nın anıt ağaç olduğunu bilmeyenlerden mi oluşuyor Kurul? OMÜ Ziraat Fakültesi emekli öğretim üyesi, Prof Dr Osman Ecevit’le birlikte son olarak 2018’de okul yöneticilerine SAL’ın bahçesinde bulunan üç Sekoya ağacının anıt ağaç olduğunu bildirdik.

 ‘SAL’DAKİ  SEKOYALARA ULUSLARASI KORUMA’ başlığı altında olmak üzere konuyu birkaç kez gündeme getirmeme rağmen, SAL’daki Sekoyalar Kurulu’un  koruma listesinde hala yok. Ağaçlar herhangi bir nedenle kesildikten sonra mı koruma altına alınacak? Diyeceksiniz ki ‘Bölgesindeki ağaçtan haberi olmayan Kurul, ağaçları nasıl koruyacak? ‘Kuş cenneti’ Kurul’un koruması altında olduğu halde yanmadı mı? Yandı. Öyle veya böyle biz, bize emanet bu dünya mirası ağaçları koruyacağız, korutacağız, kurutmayacağız!

Kısa sürede ağaçlar koruma altına alınmazsa, Samsun’dan ümit kesilirse,  konu Cumhurbaşkanı Erdoğan’a iletilecektir. .Yasaları bilmemek o yasalarla cezalandırılmaya engel olmayacağı gibi ağaçları bilmemek de Kurulu sorumluluktan kurtarmayacaktır.

Samsun Anadolu Lisesi (SAL) /Maarif Koleji İngilizce Öğretmeni Amerikan Carl Tobey, 70’li yıllarda tohumlarını ABD’den getirerek 3 tanesini SAL’ın bahçesine 5-6 tanesini de o zamanın Gelemen Üretme Çiftliği arazisine diktiği sekoya ağaçları uluslararası doğal varlık olarak kabul görüyor. Bu ağaçlara zarar veren, verilmesine göz yuman sadece doğaya karşı değil; insanlığa karşı suç işlemiş sayılarak, 5237 Sayılı TCK’da İnsanlığa Karşı Suçlar (TCK m.77) kapsamında; savaş suçundan' yargılanır.

ABD’nin insanlık için yaptığı az sayıda iyi şeyden biri milli parklardır.  ABD, Avrupa’yla kıyaslandığında; tarihi eserler;  kaleler, surlar, saraylar, katedrallerden yoksun olduğundan doğaya özen göstermiş, başta anıt ağaçlar, şelaleler olmak üzere doğayı koruma altına almış, milli parklar için yasal düzenlemeler yapmış, düzenlemelere uluslar arası boyut kazanmıştır. ABD, bu parklar sayesinde yıllık ortalama 725 milyon ziyaretçiden 20 milyar $ gelir elde ediyor.

ABD Başkanı Roosevelt sekoya ağaçlarının olduğu Mariposa koruluğunda battaniyelere sarılarak geçirdiği iki geceden sonra Kaliforniya’nın başkenti Sacramento’da yaptığı konuşmada:  “Sekoya ağaçlarının dibinde olmak, hiç bir mimarın yapmayı tahayyül dahi edemeyeceği kadar güzel ve yapımında hiç bir insanın emek harcamadığı bir tapınakta olmak gibi bir histi.

 Umarım bu büyük ağaçların olduğu koruluğu koruruz, çünkü bu büyük ağaçların yok olmasına göz yummak, medeniyetimiz için bir kara leke olacaktır. Bu ağaçların her biri sanki bir abideyi andırıyor, bundan dolayı bu ağaçların korunmasını istiyorum.

Ben, gelecekte bunların taşıyacağı değeri düşündüğümde; bu paha biçilmez doğal güzelliklerin zarar görmeden korunmasını, gelecek nesillere bırakılması gerektiğini düşünüyorum ve istiyorum. Biz bu ülkeyi sadece bir gün yaşamak için inşa etmiyoruz, yıllarca yaşamak için inşa ediyoruz.”  Dedi. (Duncan, 2009, s.98). Başkan Abraham Licoln’dan doğa bilimcilere çok kişi Sekoya için çok şey söyledi ve yaptı, ancak yerimiz kısıtlı, onlara yer veremiyoruz. Bu satırları 2018’de yazmıştım. Tabiat Varlıkları Koruma kurulu hemen harekete geçmezse Kurul’la ilgili gereken yapılacaktır.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık