loading...

Samsun merkezli, bölge gazetesi...

  • Dolar 7.3299
  • Euro 8.9509
  • GR ALTIN 417.35
  • ÇEYREK 684.69

  • 12 Ocak 2021, Salı 10:00
MEHMETAKSOY

MEHMET AKSOY

SAMSUN DUYMADI, ANKARA DUYDU!

‘Durdurun Balık Katliamını ( 28-10-2020)’ başlıklı yazım Ankara'dan duyuldu, ancak Samsun'dan duyulmadı. Tarım ve Orman Bakanlığı, avlanması yasak olan küçük hamsilerin avlanması nedeniyle, hamsi neslini korumak için hamsi avına 10 gün süreyle yasak getirdi. Karar doğru, ancak eksik. Sadece hamsi değil; diğer balıklar da koruma altına alınmalıydı.

 Ekim ayında yaptığım uyarı yerel yöneticiler tarafında dikkate alınsaydı, hem avlanma yasağına gerek kalmaz hem de hamsi bu kadar pahalı olmazdı. 10 gün önce tekrar konuya dikkat çekmeme rağmen Samsun'dan yine ses çıkmadı. Samsun Balık Hali’nde, Saathane'de satılan hamsiden haberi olmayan sorumlular niçin o görevdeler. Onlar sorumlu değil; sorunlu.

Ekimdeki yazım: ”Etkili, yetkili, sorumlu tüm yöneticilere sesleniyorum. Balık bulucu ve tutucu sistemlerin kullanımı tüm dünyada yasalarla düzenliğinde halde Samsun’da aç gözlü balıkçıların insafına terk edilen balıklar avlanmıyor adeta katlediliyor.

Karadeniz gibi iç deniz değil; Okyanus’taki Japonya ürettiği balık avı cihazlarının kendi kıyılarında kullanılmasını yasaklarken sonar cihazı başta olmak üzere tüm balık avlama cihazları Karadeniz’de özellikle de Samsun’da kullanılıyor.

Karadeniz’deki balık katliamı durdurulmazsa, kısa zaman sonra bugünkü fiyatının çok üstünde ithal balık yemek zorunda kalacağız. Ya da balıkların fotoğrafını izlemekle yetineceğiz.

Ortasu trolleri Türkiye'de özellikle Samsun ve çevresinde yasak olmasına rağmen, genellikle hamsi, sardalya, uskumru, ringa, istavrit ve çaça gibi pelajik balıkların avcılığında yoğun bir şekilde kullanılıyor.

 15 Nisan - 15 Mayıs tarihleri arasında Samsun/Yakakent, Çayağzı Burnu ile Ordu/Ünye Taşkana Burnu arasında sınırları belirli alanda ortasu trolü ile çaça balığı avcılığı için izin verilmesine rağmen tüm balıklar avlanabiliyor.

Aynı balığın farklı fiyattan satıldığı şikayetleri üzerine dün balıkçıları gezdim. Bir de ne göreyim? Resmen balık katliamı hatta soykırımı yapılmış. Hamsi kriterlerinin altında yavru mezgitler, çinekoplar, istavritler, tirsiler kasalarda satışa sunulmuş. Elmanın içinde kurt görmekten daha kötüsü yarım kurt görmektir ki bu da yarısı yenmiş demektir.

Biraz araştırdım ki daha küçükleri de avlanıyormuş; satışa sunulamayacak kadar küçük balıklar da balık fabrikalarına un yapılmak üzere gönderiliyor ya da kültür balıkçılığında yem olarak kullanılıyor. Yapılan aç gözlülüğün de ötesinde adeta balık nesli kurutulmaya çalışılıyor. Büyümeleri beklense Samsun’a yetecek balıklar az sayıda kişinin çıkarı için az kişinin yiyeceği oluyor.

Samsun’da su ürünleri düzenleme yasası rafa, devlet denetimi ve kontrolü ise ortadan kaldırılmış. Bireysel çıkarlar için balık nesli yok ediliyor. Ne görevliler ne de tüketicilerin sesi çıkıyor.

NOT: Balık yemek için ya balığı ya da balıkçıyı tanımak gerekir.

 ONLİNE İLE  YÜZ YÜZE EĞİTİM AYNI MI?

Tüm Özel Öğretim Kurumları Derneği (TÖDER) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Taşel: Online eğitim yüz yüze eğitimin yerini tutmuyor. Eğitimdeki kaybın telafisi yok' derken, diğer özel öğretim kurumlarının yetkilileri de bir an önce okulların örgün (yüz yüze) eğitime geçmesini isteyip, online eğitim-öğretimin yüz yüze eğitimin yerini tutmadığını söylediler.

Kayseri İl Tüketici Hakem Heyeti, Corona nedeniyle yüz yüze eğitim göremeyen çocuğu için özel okula yatırdığı parayı geri alamayan velinin talebini kısmen kabul ederek, 9 bin lirasının, 7 bin 579 lirasını iade etti.

Ankara'da ise online eğitimin yüz yüze eğitimle anı olduğunu belirterek iade talebini reddetti. Özel okullar işlerine gelince online savunuyor, gelmeyince reddediyor. Para alırken 'olur', verirken 'olmaz' diyor.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık