loading...

Samsun merkezli, bölge gazetesi...

  • Dolar
  • Euro
  • GR ALTIN
  • ÇEYREK

  • 23 Ekim 2020, Cuma 10:00
MEHMETAKSOY

MEHMET AKSOY

SAMSUN VE KIBRIS SEÇİMLERİ

Seçileceğine kesin gözle bakılan bağımsız aday, mevcut Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın kazanılmış görünen seçimi nasıl kaybettiğini,  Başbakan Ersin Tatar’ın ise kaybedilmiş görünen nasıl kazandığını daha önce yazdım. Ancak hem genel hem de yerelde anket firmalarının bu yöndeki beyanlarının manipülasyon olduğu ve yanıldıkları tartışmaları Türkiye’nin gündemini hala meşgul ediyor.

Akıncı’nın ‘kesin kazanacağı’ açıklamaları yapılmasaydı, Akıncı’nın kazanması durumunda Kıbrıslı seçmenin azınlık durumuna düşeceği seçmen tarafından net bir şekilde anlaşılmayabilir, ilk turda sandığa gitmeyen yüzde dokuzluk seçmen, ikinci turda da sandığa gitmeyebilirdi.

 Türkiye’de,  A&G Araştırma Şirketi Genel Müdürü Adil Gür gibi; Akıncı’nın kazanacağını söyleyenler de kazanmasını istemediklerini açıkça söylüyordu. Yani bazılarının iddia ettiği gibi Akıncı’nın kesin kazanacağının söylenmesi, Akıncı’nın işine yaramadı, yarasaydı kazanırdı. Türkiye’deki medya tartışmaları, Kıbrıslı seçmenin Akıncı’yı yakından tanımasını ve tehlikenin büyüklüğünü görmesini sağladı. . Sandığa gitmeyi düşünmeyenlerin sandığa gitmesine ve Tatar’a oy vermesine neden oldu.  

Seçimin ilk turunda Ulusal Birlik Partisi’nin adayı ve Başbakan Ersin Tatar oyların yüzde 32’sini almış, bağımsız aday Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı da yüzde 29 ile ikinci olmuştu. Ana muhalefet Cumhuriyetçi Türk Partisi’nin (CTP) adayı olan CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman ise oyların 21’ini alarak ilk turu üçüncü sırada bitirmiş ve CTP, seçimin ardından ikinci turda Akıncı’yı destekleme kararı almıştı.

Başka desteğe gerek kalmaksızın sadece bu destekle Akıncı, oyların yüzde 50’sinden fazlasını konsolide etmiş oldu. Ben ‘almış oldu’ demiyorum. Bu rakamlara göre; kazanmasına kesin gözle bakılıyor dedim. Gür, burada hata yaptı, ‘Kesin kazanacak hatta Akıncı yüzde 60 oy alacak..’ dedi. Gür bu açıklamayla Akıncı tehlikesine de dikkat çekmiş oldu.

Ortada anketten öteye Kıbrıs’taki somut kişi ve kurumların beyanı olsa da sandıktan çıkmayan sonuç yukarda gerekçelerini yazdığım nedenlerle bu kadar kesin ifade edilemez. Çünkü seçmenin oyu kimsenin cebinde değildir, aday Cumhurbaşkanı Erdoğan bile olsa! Kağıt üstünde mevcut veriler ışığında kazanılan seçim sandıkta kaybedilirken, kaybedilen seçim de kazanılabilir. Çünkü seçim henüz yapılmamış, ok yaydan çıkmamış, zar atılmamıştır.

Konunun Samsun seçimleriyle ilgisine gelince; Kıbrıs’ta Akıncı’nın kesin kazanacağı iddia edilerek Akıncı karşıtları sandığa taşındı, seçmen mobilize edildi. Samsun’da 2019 Yerel seçimlerinde seçimin hiçbir aşamasında kazanma ihtimali olmayan Millet İttifakı Adayı Hayati Tekin’in kesin kazanacağı, potansiyel tehdit Bağımsız Aday Erhan Usta’nın ise kazanma ihtimalinin olmadığı algısı yaratılarak seçmen tercihi değiştirildi; oyların Cumhur İttifakı Adayı Mustafa Demir’e gitmesi sağlandı.

Yönlendirme (manipülasyon) bazı adaylar için ‘kazanır’ bazıları için ‘kazanamaz’ denilerek yapılır. Aynı seçimde ‘verdiğiniz oylar boşa gidecek, adayınız kazanamaz’ denilerek oylar istenilen adaya konsolide edilebilirken, bazıları içinse seçilme ihtimali olmadığı halde ‘seçiliyor, geliyor’ imajı yaratılır ve bu sefer korkutularak oylar yine istenilen adaya oylar konsolide edilir. Seçim sandıkta kazanılır, ancak siyaset mühendislerinin düzenlediği şekilde.

Sürekli okurlarımız bilir; çalışma ve manipülasyonun en iyi örneklerinden biri ‘2 Kasım 2002 Genel Seçimleri’dir. Seçmen, adeta darbe yaptı; TBMM’yi kapattı. İktidarıyla muhalefetiyle TBMM’de bulunan tüm partileri meclis dışında bırakırken, TBMM’de olmayan iki partiye oylarını verdi. Sandıktan çıkmayan oy alınmamıştır.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


BASINDA BUGÜN
TÜM GAZETELER
yukarı çık