loading...

Samsun merkezli, bölge gazetesi...

  • Dolar 7.4327
  • Euro 8.9835
  • GR ALTIN 412.30
  • ÇEYREK 676.83

  • 28 Ocak 2021, Perşembe 10:00
MEHMETAKSOY

MEHMET AKSOY

SAMSUN'A PROJE, SİVAS'A HIZLI TREN

Ankara-Samsun hızlı tren hattının yapımı bir tarafa, projesi bile hala ihale aşamasında.

Yaklaşık 15 yıldan beri her seçim, vaatler arasında yer alan hızlı tren hattının yapım ihalesi değil; proje ihalesi yapılacak. Samsun'la ilgili hayali projelerin gerçekleşmesi için, 2053 veya 2071 beklenecek. Samsun treninden umut kesildiği için, Trabzon demir yoluyla Gürcistan üzerinden Transkafkasya ve Orta Asya'ya ulaşacak.

Ankara-Sivas hızlı tren hattının açılışının Mayıs 2020'den önce yapılacağı duyurulsa da hattın açılışı 2021’in ilk yarısına yetiştirilmeye çalışılıyor. Tren yolcusuz; boş gidiş dönüş yaparken, bugünlerde muhtemel yolcular kadar ağırlıkla test edilecek. Ankara-Kırıkkale hattında tünellerde sorun çıkmasından konvansiyonel (eski sistemle döşenmiş) raylarda olduğu gibi 200 km/s altında gidilecek. Kırıkkale’ye kadar konvansiyonel gidilecek ve yolculuk 4 saat sürecek. Sorun giderilince Ankara-Sivas yolu hızlı trenle 2 saate inecek. Samsun karayoluna devam edecek.

SAMSUN 7. SIRADA OLACAKTI

TÜİK verilerine göre, Türkiye'de insanlar doğduğu kentte yaşasaydı, Samsun, 1 milyon 976 bin 178 nüfusla yedinci sırada yer alacaktı. Samsun son 60 yılda bu kadar çok değişti. Hızlı kentleşmeyle kalkınarak istihdam yaratan iş, aş sağlayan iller nüfus alırken, istihdam yaratamayanlar da kaybetti. Bugün de en borçlu, en çok icralık, işsiz sayısı, suç oranı nüfusuna göre en çok olan iller arasında yer alan Samsun nüfus kaybetmeye devam ediyor.

 Şanlıurfa, insanlar doğduğu kentte yaşasaydı, 2 milyon 839 bin 823 nüfusuyla ülkenin en kalabalık kenti olurken, onu 2 milyon 603 bin 448 kişi ile Konya, 2 milyon 558 bin 75 nüfusuyla İstanbul izleyecek, 3. Sırada yer alacaktı. Plansız, yanlış kentleşmeyle sadece kentler değil; insanlar da inanılmaz derecede değişti, başkalaştı, tanınmaz hale geldi.

‘MILİTAN VALİ’

 ‘Vali militan, kaymakam militan’ ifadelerini kullanan CHP eski milletvekili Berhan Şimşek hakkında İçişleri Bakanlığı, Cumhurbaşkanlığı ve Ak Parti tarafından suç duyurusunda bulunuldu. Cumhurbaşkanı/Ak Parti Gen Bşk Erdoğan dünkü grp toplantısında CHp'li olmayan herkesten dava açmasını yineledi.

 Militan herhangi bir düşünce ya da görüş için savaşan, etkinlik gösteren kişidir. Söz konusu savaş silahlı savaşı kapsamaz. Sıfatsız militan hakaret suçunu oluşturmaz. Militan önüne gelen sıfatla terörist olur; IŞİD, DHKPC, FETÖ vs. militanı denirse ‘militan’ dan kasıt teröristtir. Sıfatı veya tamamlayıcısı terör örgütü olan ‘militan' söz konusu kişi terörist değilse, bu kullanım şekli, hakarettir, suç isnadıdır.

Seçim öncesi, seçim yasaklarının başlamasına bir gün kalmış gibi siyaset dili zıvanadan çıktı. Ne Erdoğan söylediğini duyuyor ne de Erdoğan'a söylenenler yenilir, yutulur cinsten. Son zamanlarda ’18 yaş üstü' uyarısı gerektiren ifadeler siyasetin dilini oluşturuyor. Türkiye nereye gidiyor?’ dediğimiz de ‘Türkiye bir yere gitmiyor, bunlar gidiyor' diyenler var. Ben kimin nereye gittiği veya nereden geldiğiyle değil; ‘Türkiye'nin doludizgin uçuruma gittiğini görüyor ve onunla ilgileniyorum. Türkiye'yi içerde ve dışarda bekleyen sözde değil; özde Türkiye'nin bekasını tehdit eden devasa sorunlar karşısında; birlik ve beraberliğe en çok ihtiyacımız olduğu bu günlerde ayrıştırıcı, yıkıcı ifadeler kullanmak vatan ve milletseverlikle izah edilemez.

TÜRKİYE YERİNE PKK'YI MÜTTEFİK SEÇEN ADAM BAKAN!

 'YPG'yi silahlandıran adam' olarak bilinen  ABD Başkanı Biden yönetiminin yeni Savunma Bakanı (Pentagon) Lloyd Austin, örgütü ‘eğit-donat’ programına alan ve YPG'ye destek verildiğini itiraf eden ilk ABD'li isimdi. NATO Üyesi, müttefik bir devlet; Türkiye'ye karşı, PKK uzantısı terör örgütlerine silah ve cephane verilmesini, ‘Cephede ortakları şartlar belirler' diyerek terör örgütleriyle işbirliğini yaptığını uluslararası haber ajanslarına açıklayan kişi şimdi ABD Savunma Bakanı oldu. ABD, Trump defterini kapattı; Rusya’daki Putin karşıtı gösteriler de ABD'nin vakit kaybetmeden işe koyulduğunu gösteriyor. Türkiye Ortadoğu'da, Akdeniz'de Ege'de Ak Parti hükümetinin te başına arşı duramayacağı inanılmaz tavizlere zorlanacak. Dış politikada söylenen ve yapılanlar birbirini tutmadığı için, ‘sıfır sorun' olarak çıkılan yolda başta AB, Kıbrıs ve Yunanistan olmak üzere inanılmaz tavizlere rağmen ‘kutsal' yalnızlıkla baş başa kaldık, AB'nin kapısından Ortadoğu çöllerine savrulduk.

Tek çözüm; önce yurtta sulh! İçerde savaşan dışarda savaşamaz!


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık