loading...

Samsun merkezli, bölge gazetesi...

  • Dolar
  • Euro
  • GR ALTIN
  • ÇEYREK

  • 12 Ağustos 2020, Çarşamba 10:00
MEHMETAKSOY

MEHMET AKSOY

SAVCI O YÜZÜ KIZARTTI!

Atatürk’e hakaret ettiği için övünen Uzunlar’ın yüzünü Cumhuriyet savcısı kızarttı. Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi'nin AKP Grup Başkan Vekili görevindeyken sosyal medya hesabından Ulu Önder Atatürk'e yönelik hakaret içeren paylaşımlar yapan Hasan Uzunlar hakkında ADD Samsun Şubesi tarafından açılan davada mahkeme, Uzunlar'a Atatürk'e hakaretten 1 yıl hapis cezası verdi. Daha sonra sanığın geleceği üzerindeki olası etkileri göz önüne alarak cezayı 10 aya indirip hükmün açıklamasını erteledi.

Atatürk’e hakareti nedeniyle Samsun BB AK Parti Grup Başkanvekilliği görevinden alınan Uzunlar ‘Atatürk’e hakaretten’ azledildiğini, yüz kızartıcı suçla anılmadığı için mutlu olduğunu belirtmiş, Kurtuluş Savaşı Başkomutanı, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin ilk Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk’ün manevi şahsiyetine hakaret suçunu işlediği için övünmüştü.

Ben de ‘O yüzü kızartmak savcının görevi’ başlıklı yazımda “Uzunlar, sadece Atatürk’ün manevi şahsiyetine hakaret etmemiş, TCK m.216’da “halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama” suçunu da işlemiştir. Atatürk’ün saygınlığını azaltmaya yönelik hakaretleriyle Türk milletinin ekseriyetine hakaret ederek kamu düzeni ve barışını hedef almıştır.

Ben de 18 Kasım 2019, Pazartesi günkü yazımda ‘Sıfatı Cumhuriyet, görevi yasaları uygulamak ve cumhuriyeti korumak,   olan savcıların alenen işlenen ve pişmanlık duyulmayan bu eylemden dolayı resen ve de suç duyurularına rağmen harekete geçmemesi, Uzunlar’ın yüzü kızararak yerinmesine değil;  övünmesine, karanlık odaklara mesaj göndermesine neden oldu. Suç işleyenin yüzünü kızartmak Cumhuriyet savcılarının görevidir. Basının görevi suçu inkar edilemeyecek şekilde ortaya çıkarmaktır ki suç inkar edilememiştir veya edilmemiştir. Uzunlar da satır aralarında ‘Bizim karşısında olduğumuz Atatürk değil, onu sömürerek bir yerlere gelmeye çalışanlardır’ diyor. Uzunlar paylaşımlarında Atatürk dışında kimseye bir şey söylemiyor. Atatürk istismarcıları söz konusu değildir. Hakaret edilen Atatürk’tür.

Cumhuriyet savcıları Atatürk’ü korumazsa, hakaret edenler de savcılar da hiç kuşku duymasın ki muhtemel bir erken seçimde Atatürk kendini koruyacaktır.” demiştim. Yargı gereğini yaptı.  Mahkeme kararıyla suçlu olduğu tescillenen kişi hakkında Ak Parti İl Başkanlığı ve Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir ne mi yaptı? Siyaseten ödül üstüne ödül verildi; Belediye Encümeni ve SAMULAŞ Yönetim Kurulu Üyeliğine getirildi. Hakaretten sonra 4 ayrı görev verildiği yaygın medyada da yer aldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘ Atatürk de Cumhuriyet de bizimdir, biz savunacağız’ demişti.  Şimdi gözler Ak Parti ve Başkan Mustafa Demir’de mahkümiyet kararına rağmen aynı görevlerde tutabilecekler mi göreceğiz? 

BOĞULMA NEDENİ; RİP AKINTISI!

Samsun’da ve Karadeniz’de,  ağustos,  eylül ve ekimde rüzgarla birlikte boğulmaya neden olan ‘Rip’ akıntıları oluşuyor ve tüm uyarılara rağmen boğulma olayları engellenemiyor.  Özellikle dışarıdan Samsun’a gelenlerin bilmediği bu akıntı misafirlerin boğulmasına neden oluyor, ziyaretler acıya dönüşüyor.

Rüzgarlı, fırtınalı havalarda kıyıya doğru hareket eden dalgaların arısından kıyıdan denizin iç kısımlarına doğru nehir gibi akıntı oluşuyor. Kıyıya ulaşan dalgaların, aynı güç ve tepkiyle geri dönmesi sonucu kıyıdan içe doğru oluşan akıntıya ‘Rip’ akıntısı deniyor.

Rip akıntısı’ sığ yerde yüzen bir kişiyi aniden denizin derin noktalarına çekebilir. Bu akıntılar profesyonel yüzücülerin bile karşı koyamayacağı kadar güçlüdür. Akıntıya karşı koymak hızlı akan bir nehirde ters yönde yüzmek kadar zordur. Kıyıya yaklaşmak isteyen kişi büyük bir efor sarf etmesine rağmen akıntıyla içe sürüklenir.  Bu çekme esnasında kişi panik yaptığı için de boğulma vakaları görülür. 

RİP AKINTISI NASIL ANLAŞILIR?

Rip akıntısı yoksa dalgalar kıyıya doğru da kıyıdan denizin içine doğru da d6üzenli şekilde kırılmadan hareket eder. Senkronize şekilde kıyıya gelir ve döner. Dalgaların bir kısmı kıyıya yaklaşırken başka bir dalganın gelen dalgaların arasından ters yöne; denize doğru hareketi Rip akıntısıdır. Denizin belli bir yerinde suyun rengi eğer diğer yerlerden farklıysa düzenli bir biçimde denize doğru ilerleyen köpükler bulunuyor ve kıyıya doğru gelen dalgalarda bozulma görünüyorsa ‘Rip akıntısı’ var demektir.

KURTULMANIN YOLU VE YÖNÜ!

Rip akıntısı olan yerde denize girmek çok tehlikelidir. Hele ki yüzme bilmeyen insanın sonu olabilir. Öncelikle sakin olun. Akıntı sizi sahilden açığa sürükler, bir süre sürüklemesine izin verin,  bu yüzden sahile doğru yüzmeye çalışmayın. Akıntının şiddeti zayıfladığında sahile paralel olarak yüzün, akıntı alanından çıkın, kıyıya dönebiliyorsanız dönün, dönemiyorsanız,  su üzerinde kalmaya çalışın ve elinizi kaldırarak yardım isteyin.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


BASINDA BUGÜN
TÜM GAZETELER
yukarı çık