loading...

Samsun merkezli, bölge gazetesi...

  • Dolar 7.4829
  • Euro 9.0443
  • GR ALTIN 441.92
  • ÇEYREK 725.67

  • 13 Aralık 2019, Cuma 10:00
MEHMETAKSOY

MEHMET AKSOY

SAVCILARIN ÖNEMİ DEĞİL; YÜKÜ AZALIYOR

Yargının gecikmesi ve aksamasının önemli nedenlerinden birisi savcıların dava dosyalarını yeterince araştırma ve soruşturma yapmadan eksik bir şekilde sunmasıdır. Şikayet dilekçesi iddianame diye hakimin önüne konulunca hem yargılama gecikiyor hem de adalete gölge düşüyor. Hem uzlaştırmacılık hem de arabuluculuk herkesten önce savcıların yükünü azaltacaktır, önemini değil.

Belirli davalarda uzlaştırma görevinin savcılara verilmesi, yargılamanın veya uzlaşmanın tek kişi tarafından yapılmasına ve şaibelere neden olacaktır. Kaldı ki iş yükünden dolayı adaletin gecikmesinde hatta tecelli edememesinde önemli rol oynayan savcılara ek yük getirmek yargının hızlandırılmasıyla ilgili değil; yavaşlatılmasıyla ilgili bir düzenleme olacaktır. Adalet bakanlığı bir taraftan yaparken diğer taraftan bozmaya mı çalışıyor, biri yaparken diğeri bozuyor mu?

UZLAŞTIRMACILARA ZORLUK DEĞİL; KOLAYLIK

Uzlaştırma savcıları uzlaştırıcıların elinde hiçbir dosya olmadığı ve uzlaştırılacak çok dosya olduğu halde uzlaştırıcılara dosya vermiyor. Davalılarla görüşme ve yazışmalarda kolaylık sağlanmıyor, yapılan yazışmaların cevabının gelip gelmediğinin öğrenilmesi basit bir işlemle uzlaştırmacılara duyurulabilecekken, uzlaştırmacılar, her gün tekrar tekrar büroya gelip sormak zorunda bırakılıyor.  Uzlaştırıcıların işini kolaylaştırmaları gerekirken zorlaştırması, belirli kişilere hep zor (dosya münderecatı veya uzaklık), belirli kişilere ise daha kolay uzlaşabilecek dosyalar verilmesi veya hiç verilmemesi savcıların uzlaştırıcılara bakışını göstermektedir.

İLK KEZ ADİL BİR SINAV YAPILDI:ARABULUCULUK

 ‘Geciken adalet,  adalet değildir. Uzun süren yargılamalar; davaların deden toruna kalması, tutukluluk halinin mahkümiyete dönüşmesi,  gecikme nedeniyle suçluların salınması veya suçsuzların suçsuzluğunu ispatlayamaması adalete gölge düşürüyor. Böyle bir durumda yargının yükünü azaltmak, hızını artırmak üzere Uzlaştırmacılık’ ve ‘Arabuluculuk’ müesseseleri kuruldu.

Avukatlar arasından Arabulucular, hukuk dersi almış lisans mezunlarından Uzlaştırmacıların belirli bir eğitimden sonra başarılıların sınavla alınacağı duyurulduğunda şartları uyanların müracaat etmesini Adalet bakanlığı da biz de duyurduk.

Özellikle sadece avukatların gireceği ‘Arabuluculuk Sınavı’na birçok avukat ‘iktidar milletvekilleri, Ak Parti Yöneticileri, Adalet bakanlığı bürokratları dururken bizi mi alacaklar?’ diyerek katılmadı. İlk sınavda başarı yüz soruda 70 soru olarak belirlendiği için, ihtiyaç duyulan sayıda Arabulucu 70 ve üzeri puan alanlardan sağlandı.

Arabuluculuk sınavını Adalet Bakanlığı Arabuluculuk Daire Başkanlığı’nın bağlı bulunduğu Hukuk İşleri Genel Müdürü Hakan Öztatar, Ak Parti Seç İş Sor Gen Bşk Yrd Ali İhsan Yavuz ve Adalet eski Bak Bekir Bozdağ ve 200’den fazla milletvekili, bürokrat, siyasetçi kazanamadı. İlk sınavda 70 başarılı olduğu halde bu sınavda katılım ve başarı yüksek olduğu için 91 ve üzeri başarılı oldu, kazanamayanlar başarısız değil; sıralamaya giremediler.

Çok sayıda siyasetçi, yargı mensubu, bürokrat ve akademisyenin girdiği ve soruların önceden belli bir kesime dağıtıldığı iddia edilen ikinci sınava 6271 Arabulucu için, 29 bin 600 kişi müracaat etti. Daha önemlisi ön yargı, peşin hükümle ‘İktidar yanlılarına soruların verildiği ve verileceği’ iddialarının doğru olmadığı, ilk kez de olsa açık, seçik adaletli bir sınav yapıldığı görüldü.

Sütten ağzı yanan yoğurdu üfleyerek içer; şaibeli, soruların verildiğinin tespit edildiği sınavlarla FETÖ/PDY devlete yerleştirilmişken, temiz, her türlü şaibeden uzak bir sınavın yapılması Türkiye’de yeniden yapılanma ve değişimin önemli işareti olarak görülmelidir. Bu sınav adaylar için küçük bir deneyim olsa da devlet için çok önemli ve büyük bir adımdır.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık