loading...

Samsun merkezli, bölge gazetesi...

  • Dolar
  • Euro
  • GR ALTIN
  • ÇEYREK

  • 22 Haziran 2020, Pazartesi 10:00
MEHMETAKSOY

MEHMET AKSOY

S.SOYLU FEDA EDİLEBİLİR!

Bireysel özgürlük de basın özgürlüğü de bakanlık da suç işleme hakkını kimseyse vermez. Askeri veya sivil casusluk, hakaret, suça azmettirme ve suç isnadı da suçtur. 

Ancak suç da suça verilecek ceza da yasayla tanımlanır, mahkemece uygulanır. Yasayla suç olduğu tanımlanmayan bir eylemden dolayı kimin nasıl cezalandırılacağına ne adalet ne de İçişleri Bakanı katar verebilir.

İçişleri Bakanı,:bırakın polisin silahını kendi silahını da istediği kişiye doğrultamaz. TC Devleti bir hukuk devletidir. Hiç kimse yasa ve Anayasadan alınmayan bir yetkiyi kullanamaz. S. Soylu da kullanamaz. Sözcü Yazarı Saygı Öztürk için kullandığı ifadeler, öncelikle Soylu' nun başarısına daha sonra tarafsızlığına ve de hepsinden önemlisi hukukun üstünlüğüne gölge düşürmüştür. Üstünlerin  hukukunun hakim olduğunu çağrıştırmıştır. 

Saygı Öztürk'ün iddiası yanlış olsa bile ki ne yanlışlığının ne de doğruluğunun Soylu' yla uzaktan yakından bir ilgisi yoktur. Taraflar haklarını bağımsız mahkemelerde arayabilecekken Soylu' nun devletin silahını özel bir meselede gazeteciye çevirmesi görev ve yetkinin kötüye kullanılmasıdır. 

Konu yargıya intikal etmeden Soylu kullandığı ifadelerden dolayı özür dilemeli, amacını çok ama çok aştığını kabul etmelidir. Soylu ancak böyle yükselen değer, parlayan yıldız olur.Bakanlar kimsenin suçluluğuna veya suçsuzluğuna karar veremez. Arkeoloğun tarihi eseri fırçayla ortaya çıkardığı gibi; ceza davalarında; tutuklama ve mahkümiyet kararı veren hakimler de mahkemelerin nihai denetçisi halkın anlayacağı şekilde suçu ortaya çıkarmak zorundadır.  Ancak o zaman karar şeriat olur ve kestiği parmak acımaz.

Sözcü Gazetesi internet sitesi, 15 Temmuz Darbe Girişimi’nin yapıldığı gün ‘Girişim’den saatler önce aşağıdaki haberi resimleriyle yayımladı.

“SÖZCÜ Erdoğan’ı buldu. Altı gündür kameraların önüne çıkmayan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ı Sözcü buldu. Erdoğan'ın iş adamı Serkan Yazıcı'nın villasında olduğu ortaya çıktı. Villanın etrafında kuş uçurtulmazken Erdoğan'ın balkona bile çıkmaması dikkatten kaçmadı.

ERDOĞAN MARMARİS’TE. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ailesi ile birlikte Marmaris’e tatile gitti. Erdoğan, ailesi ile birlikte Marmaris’in İçmeler Mahallesi’ndeki ultra lüks bir villada kalıyor.

Gökmen ULU

16:25/15 Temmuz 2016”

 Bu haberin yayımlandığı saatlerde  binbaşı Onur Vural da Ankara’da MİT Müsteşarı Hakan Fidan’a gidiyor ve ‘Bu akşam darbe yapılacak’ diyor. Müsteşar inanmıyor. Binbaşının ısrarları sonucu önce yardımcısını Gen Kur Bşk’ına gönderiyor sonra da kendisi gidiyor. Bu kısımları ayrıntılı olarak ilk günlerde yazdık. Sonuç olarak aynı gün saat 20.00 sıralarında Darbe’yi öğrenmeden geri dönüyor.

Sözcü muhabiri Erdoğan’ın Marmaris’te villada olduğunu yazdığı ve  Erdoğan da villada olduğu halde Erdoğan’a operasyon yapacak FETÖ timi villaya değil; otele operasyon yapıyor. Yani gazetenin haberini ya okumuyorlar ya da itibar etmiyorlar.

Böylece gazete yaptığı haberle FETÖ timine Erdoğan’ın yerini ihbar etmiş olmuyor, gazeteciliğin ve vatandaşın haber alma hakkının gereğini yapıyor. Böyle korkunç bir şüphe yaklaşık bir yıl sonra mı ele alınır?  Çalıştığı yerle değil; gazeteci işiyle ceza veya ödül alır.

Muhabir, hiç kimsenin bilmediği darbeyi saatler önceden bilmek ve Erdoğan’ın yerini ihbar etmekle suçlanacaksa, karar vericiler buna mahkemelerin nihai denetçisi halkı da inandırmalıdırlar demiştik o zaman. Aksi durumda FETÖ yöntemiyle insanların belgesiz, bilgisiz suçlanması artık çok geride kaldı. Gazeteci susturulursa her şey susar, renkler kaybolur, gözyaşları içe akar, feryatlar duyulmaz. Adaletsiz güç zalim, güçsüz adalet acizdir. Sayın Bahçeli zulme değil; adalete destek veriyor. Devletin dini adalettir, inançsız yaşanır, ancak adaletsiz yaşanmaz. Adalet S. Soylu' ya kurban edilemez, ancak Süleyman Peygamber de Kanuni Sultan Süleyman da kendilerini adalet için feda etmişken S. Soylu da yanlış da ısrar ederse feda edilebilir.

Maske, mesafe,  hijyen kurallarına uy! Kan bağışla, donör ol! Hayat kurtar!


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


BASINDA BUGÜN
TÜM GAZETELER
yukarı çık