loading...

Samsun merkezli, bölge gazetesi...

  • Dolar 7.4177
  • Euro 9.0363
  • GR ALTIN 441.83
  • ÇEYREK 725.12

  • 16 Kasım 2020, Pazartesi 10:00
MEHMETAKSOY

MEHMET AKSOY

SÜRÜ BAĞIŞIKLIĞI VE PSİKOLOJİSİ

Belirli hastalıklara karşı aşı yoluyla kazanılan bağışıklığın bulaş yoluyla kazanılmasına sürü bağışıklığı deniyor. Tüm toplumu koruma yerine sadece risk grubundakileri koruyarak diğerlerinin bulaş yoluyla bağışıklık kazanması, bulaşın kontrol altına alınmasını kolaylaştırır. Başka bir ifadeyle korunması gereken hedef kitle küçültülür. Ancak kitlesel bağışıklığın sağlanması sırasında risk grupları yeterince belirlenmeli ve korunmalıdır.

Kitlesel bağışıklığı tercih eden birçok ülkede hedef kitle korunamadı. Sağlık hizmetleri ihtiyacı karşılayamadı, salgın felakete dönüştü. İkinci dalga corona özellikle Avrupa ülkelerinde birincisinden daha etkili olmaya başladı. Coranayla mücadelede gıpta bakılan Almanya’da 300 bin öğrenci, 30 bin öğretmen karantina altına alındı. Bugün için yapılması gereken en doğru şey; maske, mesafe, temizlik ve karantina kurallarına uymaktır.

SÜRÜDE AKIL VE MANTIK YOK OLUR

İnsan davranışlarının çok önemli bir kısmı, içinde yaşadığı gruplar tarafından şekillenir. İnsan kimlerle birlikte yaşarsa bir süre sonra, ister istemez onlar gibi olur. İnandığı gibi yaşamazsa, yaşadığı gibi inanmaya başlar. Sürü psikolojisinin gereği; birey, toplumu meydana getiren üyelerle arasındaki ahengi koruma; ayrılığa düşmeme adına doğru bir karardan saparak başka kararları onaylayabilir, diğer üyelerin kabul ettiği bir şeyi kritik etmeden, mantık süzgecinden geçirmeden kabul eder.

Bireysel mantık ve akıl ortadan kalkar, birey kendisini sürünün yönlendirmesine bırakır, bireysel sorumluluk ortadan kalktığı için, tek başına yapmayacağı şeyleri sürüyle birlikte rahatlıkla hatta önemli bir görevi yerine getiriyormuş gibi yapar. Yanlışı yapanları herkes olarak görür ve ‘herkes yapıyor’ diyerek kendini savunur. Sürünün gideceği yeri veya yapacağını çoban belirler. Toplum sürü olunca güdecek çoban her zaman bulunur.

Sağlık çalışanlarına saldıranlar, filyasyon ekibini apartmanlarına sokmayanlar, ‘saat 22.00’de müşteriyi kovayım mı, yolcuyu yağmurda yol kenarında mı bırakayım, ben almadım, kendi bindi, sigara içmek için maskemi çıkardım’ diyenler, sürünün üyesidir, yurttaş değildir. Yurttaşlık bireysel sorumlulukla başlar.

KAPALIDA VE KALABALIKTA SİGARA YASAĞI

Tüm özgürlüklerin bir sınırı olduğu gibi sigara içmenin de bir sınırı vardır. Birinin özgürlükleri, başkasının özgürlüklerinin başladığı yerde biter. Kapalıda sigara içmekle kalabalıkta sigara içmek arasında fark yoktur. Yurttaş yasak olmasa da kapalı bir yerde sigara içemez. İçtiği sigaradan dolayı başkasını rahatsız eden kişi nerede olursa olsun o sigarayı içemez. Sigara yasağı sadece yasal bir zorunluluk değil; aynı zamanda vicdanı bir sorumluluktur. Vicdanı sorumluluğun gereğini yapmayanlara yasal zorunluluk uygulanır ki sigara içmeye sınırlama getirilmesi doğru bir karardır. Öncelik içmeyenlerin sağlığıdır; halkın sağlığının korunmasıdır.

Sigara içen kişi ya kendini ya da karşıdan geleni corona virüsü taşıyıcısı olarak görürse yan yana gelmekten kaçınır. Bireysel veya vicdanı sorumlulukla bu kaçınmayı sağlamıyorsa yasal yaptırımla kaçınır. Geçiş veya bir yerde bulunma üstünlüğü sigara içmeyenindir. Kapalı veya kalabalık alanı sigaradan rahatsız olan değil, sigara içen terk edecektir. Corona nedeniyle taktığı maskeyi sigara için çıkaran kişi kalabalıktan da çıkacaktır. Tekrar ediyorum, maske çıkarma nedeniyle olmasa da kalabalık yerlerde sigara içilmemelidir. Ana caddede yerine, bir alt veya üst sokakta sigara içilmelidir. Sosyal medyada ifade edildiği gibi açık ve kapalı alanlarda sigara içmenin yasaklanması tümden yasaklanması demek olur ki böyle bir şey yok. Coronadan dolayı sigaranın her yerde yasaklanması nasıl mantıksızsa kalabalık yerlerde içilmesi de o kadar hatta daha mantıksızdır.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık