loading...

Samsun merkezli, bölge gazetesi...

  • Dolar 5.6962
  • Euro 6.2916
  • GR ALTIN 275.24
  • ÇEYREK 450.01

  • 25 Mayıs 2019, Cumartesi 10:00
MEHMETAKSOY

MEHMET AKSOY

SUSUZLUKTAN BİTLENMEMEK İÇİN

Bu yaz yüzme bileni de bilmeyeni de susuzluktan bitlenmemek için denize girecek. Van gölü gibi sodalı olmasa da suyun pahalılığı insanları deniz suyundan faydalanmaya zorlayacak. Boğulma oranlarında görülebilecek muhtemel artışın sorumlusu suya hesapsız zam yapanlar olacaktır.

 Türkiye’nin birçok yeriyle kıyaslandığında su fiyatları başka illerin iki katına çıkarıldığı halde, adeta insanları susuzluğa mahküm etmek için bir de tefe/tüfe’ ye göre aylık zam ilave edilecek, sayaç okuma bedeli de  - YEDAŞ’tan mı esinlendiler ne yaptılar? - yüzde yüz elli artırıldı. SASKİ hazır Devlet Su İşleri (DSİ)’nin getirdiği suyu dağıtıyor ve böyle olmasına rağmen zam üstüne zam yapıyor. Şanı Yüce Allah’a şükürler olsun yeterince yağmur yağıyor, bazen fazlası da yağıyor.

 DSİ barajlarda suyu tutuyor. Belediye hazır suyu dağıtıyor.  Kimyasal arıtma zaten yapılmıyor, biyolojik arıtma için klor ve kireç katılıyor, kum ve kömür süzgeçlerinden geçirilerek musluğa pompalanıyor. Türkiye’nin en ucuza mal edilen suyunu en pahalıya satmak Samsunlunun aklıyla alay etmek demektir. Ya başka illerdeki gibi suyu da belediye getirseydi her halde sütten de gazlı içeceklerden de pahalı olurdu.

TEMİZLİK İMANDANDIR

Düşence, kalp temizliğinin yanında beden, çevre temizliği de önemli olup insanlar madden de manen de temiz olmalıdır. Maddi temizliğin olabilmesi için her şeyden önce su olmalıdır. Suyun olmadığı yerlerde teyemmüm yapılır, ancak bu acil abdest için yapılır. Suyun her gereksinimi teyemmümle karşılanamaz. Kaldı ki su bulununca teyemmüm de bozulur.

Samsun’da DSİ suyu buldu, ancak Belediye suyu kazanç kapısı olarak görünce, insanlar abdestte teyemmüm, birçok ihtiyacın karşılanmasında da deniz suyuna müracaat edecek. Faturaların herkese aynı şekilde yansıtılması ikinci bir mağduriyet yaratacaktır.

YEDAŞ da olduğu gibi; sadece su fiyatı artmıyor. Artan su fiyatına bağlı olarak KDV, kayıp - kaçak, sayaç okuma, çevre temizlik, atık su bedelleri de aynı oranda artıyor.

SEÇİMDEN ÖNCE ZAM YAPACAK KADAR!

Eski Başbakan ve Cumhurbaşkanı Turgut Özal ‘Ben seçimden önce zam yapacak kadar enayi değilim’ der önce seçimi sonra zamları yapardı. Seçmen bir defa zammı unuttu oyu verdi iki defa verdi, ama üçüncü de iktidardan indirdi. Toplumsal hafıza 3 haftada bir yenilenir, yani eskiler unutulur.

Buna güvenenler seçime kadar yapılanların unutulacağını düşünmesi büyük bir hatadır. Sağlanan avantaj veya dezavantaj sürerken zaman aşımı olmaz. Her gün suyun yokluğunu daha fazla daha derinden hissedecek seçmen bunu unutmaz. Hesabını sorar. Belediye’nin borçlanmasından vatandaş sorumlu tutulamaz.

Özellikle İstanbul seçimleri yenilenene kadar Türkiye tam bir seçim ekonomisi yaşarken, ‘Samsun’da seçim bitti bizi İstanbul ilgilendirmez’ demenin de bir bedeli olacaktır. Ak Parti özellikle yerel seçimleri kaybedilen yerler olmak üzere oy düşüklüğü yaşayan yerlerde teşkilatları değiştirecek. Kazandığı halde oyları düşürenler yakın takibe alacak.  Seçim bitti ancak yankıları sürüyor. Metal yorgunluğu gerekçesiyle görevinden alınanlar gibi mental yorgunluktan da Ak Parti’li başkanlar görevinden alınabilir.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık