loading...

Samsun merkezli, bölge gazetesi...

  • Dolar
  • Euro
  • GR ALTIN
  • ÇEYREK

  • 16 Temmuz 2020, Perşembe 10:00
MEHMETAKSOY

MEHMET AKSOY

TEMMUZ’UN İKİ YÜZÜ

Güneş tek taraftan; önden, arkadan, sağdan, soldan, tepeden görünür, hem sağdan hem soldan veya hem önden hem de arkadan görünmez, ancak Türkiye 15 Temmuz 2016’da güneşi iki taraftan gördü. Devletin tüm kurumlarını işgal edenlerin eşi benzeri görülmeyen ihanetlerini de o ihanet karşısında her cinsiyetten, yaştan, inançtan,meslekten kahramanları da bu millet aynı anda gördü.

Gazeteci Fuat Uğur’un 15 Temmuz’dan 3 ay önce ‘Tavuk tarda sayılır’ başlıklı makalesinde ‘Türkiye’de Darbe yapılacağı hem de çok kanlı olacağı’ uyarılarına rağmen, darbenin bu kadar kanlı olacağını ne yöneticiler ne de aydınlar öngörebildi. Hiç kimse göremeyince hiç kimse de yeterince önlem alamadı.

Dünyanın hiçbir yerinde darbeciler bu denli canileşmedi, yine hiçbir yerde caniler bu kadar modern,  ağır, sofistike silahlara sahip olamadı. Devletin silahına birçok yerde el konuldu ancak hiçbir darbede ağır silahlar halka karşı bu kadar insafsızca kullanılmadı.

 İki büyük ihanet üst üste gelince sonuç korkunç oldu. Hainler devleti darbeden evvel ele geçirdiği ve en mahrem yerlerine girdiği için devletin tüm imkanlarını da kullanabilme fırsatları oldu. Tank, top, savaş helikopteri ve uçakları güvenlik kuvvetleri ve halka karşı kullanıldı. Donanma bile kısa bir süre harekete geçirildi.

1960 ve 1980 Darbeleri’nde çok az sayıda tank kavşaklara yerleştirilirken amaç tankların kullanılması değil; caydırıcılığıydı ve de sonuç verdi. Tanklar ateşlenmeden sokağa çıkma yasağı sağlandı. Rahmetli Alparslan Türkeş 1960’ta ABD Büyükelçiliği’ne tankla gitmesi, ABD’nin Türkiye’ye para vermesine yetti. Ancak 15 Temmuz’da Skorsky, Kobra savaş helikopterleri, Fantom ve F 16 savaş uçakları, Gölbaşı’ndaki Özel Birlikler, TBMM başta olmak üzere stratejik yerler ve vatandaşların toplanma merkezlerini bombaladı. 250’nin üzerinde darbe karşıtı hayatını kaybederken, binlercesi yaralandı.

1960 ve 80’de askerin karşısına dikilme cesaretini gösteremeyen halk, 2016’da saldırı çok daha kanlı olduğu halde göstermişti. Elbette ki darbenin planlandığından erken başlaması, darbenin başarısızlığında çok önemli rol oynadı. Darbe planlandığı saatte başlasaydı ve aynı dirençle karşılaşsaydı düşünülmesi bile korkunç sonuçlar doğururdu.

Alçak darbecilerin alçak uçuşları sürerken, hiçbir yetkiliden haber yokken MHP Gen Bşk Devlet Bahçeli kurmaylarını TBMM’ye gönderirken, ‘Darbeyi terör saldırısı olarak nitelediğini ve darbecilerin teslim olmasının kendileri için iyi olacağını’ söylemesi darbecilerde büyük yıkıma neden olurken sivil topluma da direnç göstermesi için büyük güven verdi. Ben Trabzon’da Ahi Evren hastanesinde ziyaretim sırasında Bahçeli’nin açıklamasını duyunca darbenin başarısız olduğunu anladım.

Bahçeli başarısız olacaklarını söylerken sadece sivillere değil; darbe karşıtı askerlere güvenerek söylüyordu. Sözünü ettiğimiz diğer darbelerde ordu emir-komuta zinciriyle isteyerek veya istemeyerek bir bütün olarak darbelere iştirak ederken, 15 Temmuz’da darbeci askerlere karşı koyan en büyük güç yine ordu içerisindeki darbe karşıtlarıydı. Mehmetçik asker elbisesi giyen hainlere direnmeseydi bu darbe başarılı olurdu. 

Sonuçta böyle büyük bir ihanet ve felaketten bayram nasıl mı doğdu? Silahsız insanların silahlı hainlere karşı gösterdiği dirençten bayram doğdu. Sözde ordu adına harekete geçen, ordunun silahını kullananlara karşı yumruğuyla direnen halkın kazandığı zaferdir bayram. Bundan sonra darbeye kalkışacaklar halkın direnişini de göze almak zorunda kalacağı için eskisi kadar kolay darbe yapamayacaklar.

Bayrama gölge düşüren, meşru direnişçilerin arasına sızan asker düşmanlarının, silahsız, direnç göstermeyen, nereye gittiğini bilmeden, emir-komuta gereği bulundukları yerlere gelenlerin boğazlarını kesen alçaklardır. Bu alçakların bunu niçin yaptıklarının araştırılmaması, araştırılmasına izin verilmemesi zaferi gölgeledi. Kurunun yanında yaş da yandıysa, yaptıkları iyi bir şeyse izahını yapsınlar, değilse hesabını versinler!

 Maske, mesafe kurallarına uyun, hayatta kalın. Kan bağışlayın, donör olun, hayat kurtarın. Kızılay Başkanın değil; Türk milletinindir.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


BASINDA BUGÜN
TÜM GAZETELER
yukarı çık