loading...

Samsun merkezli, bölge gazetesi...

  • Dolar
  • Euro
  • GR ALTIN
  • ÇEYREK

  • 10 Eylül 2020, Perşembe 10:00
MEHMETAKSOY

MEHMET AKSOY

USTA’YLA SAMSUN’DA ÇITA YÜKSELDİ

Grup Bşkanvekiliyken MHP’den ihraç edilen Erhan Usta,  tüm göstergelerin erken seçimi gösterdiği bir zamanda İYİ Parti’ye geçti. Samsun’da siyasetin çıtası yükseldi. Bedri Yaşar’la birlikte Erhan Usta şimdiden iki milletvekili garanti gibi görünüyor. Tabii ki maçın sonucunu tek takımın performansı değil; rakip takımla birlikte iki takımın performansı belirler.

Değişen ve gelişen şartların neler getireceğini bugünden öngörmek zor olsa da  bir şey var ki o kesin, ‘Odun, şapkamı veya kimi koysam seçilir’ devri Samsun’da kapandı. Samsun için kimin ne yaptığının veya yapacağının hesabı sorularak oy kullanılacak. Seçmen kendisinin veya çocuklarının yaşayacağı şehrin hayat standartlarının yükselmesini milletvekillerinden istiyor.

Ortadoğu’ya rol model gösterilen, Avrupa Birliği (AB)’ne bugün, yarın üye olacak bir Türkiye mi yoksa Ortadoğu ülkelerini rol model alan Türkiye mi olacağız? Türkiye’nin İran, Irak, Suriye, İsrail, Mısır, Libya ilişkilerini Türk milletinin çıkarları mı yoksa Filistinliler veya İhvanı Müslim mi belirleyecek? 

Türkiye’nin kaynakları, 4 milyonu Türkiye’de 4 milyonu da Suriye’de yaşayan Suriyeliler için mi kullanılacak? Samsun sokaklarında aç, işsiz, umutsuz her türlü tehlikeye açık gençler mi dolaşacak, yoksa aşı, işi, bileğinde geleceğin güvencesi altın bilezik olan, geleceğe güvenle bakan gençler mi dolaşacak.

Teksas gibi her gün bir sokakta birileri mi kurşunlanacak, yoksa kötü, kirli emellere alet edilecek kimsenin olmadığı, haklının hakkını, haksızın da cezasını aldığı, kaynakların hakça bölüşüldüğü, sokaklarının emin, insanlarının huzurlu, çevresinin korunduğu, suyunun, havasının temiz olduğu bir samsun mu olacağız? Uzun sözün kısası millet vekillerine, neden milletvekili oldukları, hangi sorunu, nasıl çözecekleri sorulacak.

 Daha önce bu sorular sorularak oy kullanılsaydı, Samsun bugün yaşadığı sorunları yaşamazdı. Yine sorulmaz mı diyorsunuz? Hayır, bu sefer sorulacak. Çünkü sadece coronalılar değil tüm Samsunlular nefes alamıyor. Şehrin nefesi kesildi. Nefes vermeyene oy verilmeyecek.

OKUL KARARI VELİYE BIRAKILAMAZ!

T.C. Devleti sosyal bir hukuk devletidir; vatandaşın eğitiminden ve sağlığından devlet sorumludur. Türkiye’de eğitim zorunludur, isteğe de veliye de bırakılamaz. Eğitim, sağlık konusunda devlet yetki devri yapabilir ancak sorumluluğu devredemez. Özel sağlık da eğitim de devlet denetimi ve kontrolündedir.

Velilerin verebileceği birçok karar veliye sorulmazken, salgın sırasında çocuğun okula gidip gitmeyeceğine velinin karar vermesi isteniyor. Salgın yokken çocuğun hangi yaşta, hangi okula gideceğine karar veren devlet salgın sırasında kararı veliye bırakması ne ne akılla ne de sosyal hukuk devletiyle bağdaşır. Kimin pozitif kimin negatif olduğunu, çocuğu hangi tehlikelerin beklediğini bilmeyen veli neye göre çocuğunu okula gönderecek veya göndermeyecek?

Sağlık çalışanlarının özverili çalışmaları ve üstün başarısı sayesinde coronayla mücadeleye iyi başlasak da sorumsuz vatandaşlar yüzünden mücadeleyi iyi sürdüremedik. Coronoyla mücadelede iyi sınav veremeyenlere çocuklarının okul kararı bırakılamaz. 

Özel okullar çocukların sağlığını hesaba katmadan bir an önce örgünü eğitimi başlatmak ve okul ücretlerini almak isterken, sorumsuz veliler de bir an önce çocuklarından kurtulmak istiyor. Geleceğimizin teminatı çocukların geleceği gözlerini para hırsı bürümüş özel okul patronlarına da sorumsuz velilere de bırakılamaz.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


Süleyman İslamoğlu Süleyman İslamoğlu 10.09.2020 20:00

Erhan Usta Samsun ‘un günahkârıdır. Önce günah çıkarması gerekir.

BASINDA BUGÜN
TÜM GAZETELER
yukarı çık