loading...

Samsun merkezli, bölge gazetesi...

  • Dolar 7.4829
  • Euro 9.0443
  • GR ALTIN 441.92
  • ÇEYREK 725.67

  • 19 Mayıs 2020, Salı 10:00
MEHMETAKSOY

MEHMET AKSOY

YÖK YOK YÖK ADETA YOK!

YÖK dün de yoktu bugün de yok. Mesleki açıdan yeterli eğitimleri almış, iyi eğitim görmüş iş gücüne sahip olanlar, iyi eğitim almak isteyenler de yurt dışına göçüyor. Türkiye,  nüfusuna göre üniversitesi çok olan ülkeler sıralamasında 11.sırada, ancak yurt dışına en fazla öğrenci gönderen ülkeler arasında da 11. sırada. Gidenlerin çoğu gelmiyor veya gelemiyor. Üniversite mezunlarından 3 kişiden biri işsiz. Son yıllarda kızların oranı da arttı; yurt dışına gidenlerin yüzde 42’ sini kız öğrenciler oluşturuyor. Türkiye sadece öğrenci göndermekle kalmıyor.

Yetersiz ve beceriksiz yöneticiler yüzünden  başarılı akademisyenleri, haksızlığa uğrayan bilim ve iş insanlarını da yurt dışına kaçırıyor. Eğitim ve işgücü kaybı sıralamasında Hindistan' dan sonra Türkiye 2.sırada.  Bizim emeğimizle barınan, ekmeğimizle beslenen, bizim dilimizi konuşan genç beyinler kendilerine çalışma hakkı tanınmadığı, umutları yok edildiği, hayalleri yıkıldığı için, bizden koparılıp yabancı diyarlara göç ettiriliyor.. 

60’lı yıllarda Avrupa' ya  sözde misafir işçi (Gastarbeiter) gerçekte en altta yaşayan ve çalışanlardan sonra yeniden Türkler yollara düştü.  Onlar tahta bavulla kimsenin yapmadığı işleri yapmak için giderken şimdi eğitim veya bildiği işi yapmak için gidiliyor. Öğrencilerin birçoğunu daha önce çalışmak için Avrupa' ya gidenlerin kaderi bekliyor. Herkes ailesinden yeterince para alamadığı için zor şartlarda hayat sürdürenler de az değil; hem çalışıp hem de okumak zorunda olanlar mecbur kalmasalardı hiç giderler miydi? Bir taraftan aileler parçalanıyor, diğer taraftan giden her “beyin” ardında bıraktığı ülkenin daha da fakirleşmesine neden oluyor.  Beyin göçü alan ülkeler daha hızlı gelişiyor, daha hızlı kalkınıyor. Beyin göçü veren ülkelerde yoksullaşma hızlanıyor. Diğer bir deyişle “entelektüel çölleşme” o ülkeyi yokluğa, yoksulluğa itiyor.

 İşe girme daha iyi eğitim alabilme, meslekte yükselebilme, kariyer yapma, asistanlık, doçentlik, profesörlük sınavlarının tamamına yakınını yıllarca FETÖ/PDY yaptı. Kitapsız, makalesiz böyle profesör olanlar şimdi bir TV'den diğerine koşuyor, Lafontaine taş çıkartırcasına masal anlatıyor, hem devletten hem de devletin desteklediği yandaş TV ve gazetelerden ceplerini dolduruyor. Onlar yazı da tura da gelse akıl değil; yağcılık, dalkavukluk geçerli akçe olduğu için kazanıyor. ‘Yürüyüş kararı övülecek, öv’ denilince öven, ‘söv’delince söven bu yalan makineleri hem FETÖ yandaşlığından hem de  FETÖ karşıtlığından kazandıkları gibi  ‘Çözüm Sürecinde' PKK sevicilikten kazandılar, şimdi de karşıtlığından yine onlar kazanıyor. Adeta yandaş müteahhitle yarışıyor bu sözde akademisyenler.  Kılıçlarının iki tarafı da kesiyor, yağsa da yağmasa da kazanıyorlar. Yazı da gelse tura da gelse kazanıyorlar. Bu memleketin eğitimli pırlanta gibi çocukları ne tarafa dönerlerse dönsünler sırtları arkada kalıyor, yazı da tura da gelse kaybettikleri bir tarafa  paranın dik durması da havada kalma ihtimali de onlara çok görülüyor, her durumda gurbet yolu gösteriliyor. Her yıl 200 binden fazla genç beyin dönmemek üzere yurt dışına iltica ederken,  kağıt üstünde 250 bin dolar veren Çinli, Arap TC vatandaşı oluyor. Üniter yapı; tek ulusluluk yerine Osmanlı’daki çok ulusluluk tercih ediliyor.

• Aile yapısından sonra ulusal birlik  bozuluyor. Sütü bozuklar ana sütünü bozuyor.    Anadan emilen sütün bozuk olması  vücuttaki kanın bozukluğundan daha kötüdür; kan değiştirilebilir ancak süt değiştirilemez, sütü bozuk olan sütü bozuk olarak yaşamak zorundadır.

• Türk gençliği Atatürk'ü anma, Gençlik ve Spor Bayramını kutluyor. Bütün engellemelere rağmen Türk gençliği hem kendi hem de vatanın ve milletin geleceğine sahip çıkacaktır. Bunun için ihtiyaç duyduğu güç hala damarlarındaki asil kanda ve analarından emdikleri ak sütte mevcuttur.

• Bayramınız kutlu olsun.

• EVDE KAL HAYATTA KAL!

• KAN BAĞIŞLA HAYAT KURTAR!


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık