loading...

Samsun merkezli, bölge gazetesi...

  • Dolar 5.7324
  • Euro 6.3633
  • GR ALTIN 277.12
  • ÇEYREK 453.10

  • 18 Nisan 2019, Perşembe 10:00
MEHMETAKSOY

MEHMET AKSOY

YSK MAZBATAYI VERDİ

Cumhur İttifakı/CHP Adayı Ekrem İmamoğlu - YSK, seçim sabahı1 Nisan’da kazandığını açıklamasına rağmen - itirazlar üzerine alamadığı mazbatayı 17 gün sonra 13 729 oy farkıyla aldı. Hayırlı, uğurlu olsun.

Ak Parti’nin, ‘itirazlar sonuçlanıncaya kadar mazbatanın verilmemesi’ talebini YSK kabul etmedi, Ak Parti ve MHP’nin diğer itirazları mazbatanın verilmesine engel olamadı. Türkiye’yi yoran ve nefesini tutarak izlemesine neden olan itiraz süreci henüz bitmedi, kapalı kapılar ardında sürecek.

YSK şimdi Ak Parti ve MHP’nin itiraz gerekçelerini, sunulan belgeleri kapalı kapılar ardında değerlendirecek, usul veya esas yönünden kabul veya reddedecek. Kabul ederse belgelere göre ya ilçelerle birlikte ya da sadece Büyükşehir’i iptal edecek.

 İlçe bazında iptal gerekçesi oluşturmayan kanunsuzluklar toplamda Büyükşehir sonuçlarını değiştirecek nicelikteyse, sadece Büyükşehir iptal edilebilecek. İtiraza konu olan yolsuzluk veya kanunsuzluklardan İmamoğlu gibi; Yıldırım da sorumlu tutulamaz.

Cumhur İttifakı büyüklük sırasına göre elindeki; İstanbul (1), Ankara (2), Antalya (5), Adana (6) ve Mersin (11) illerini kaybetmiş oldu. İlk 6 büyük şehirden beşini alan CHP sadece 4. sıradaki Bursa’yı alamadı.

GÜL’ÜN UYKULARI KAÇIYOR

Cumhurbaşkanı/Ak Parti Gen Bşk Erdoğan:  AKP’nin kaybettiği belediyelerdeki çalışanların sendika değiştirdiklerini belirtti; Hemen anında sendika değiştirmeler filan falan herkes bir yere savrulmaya başladı. Bu dava adamı olmak değil. Böyle olur mu?

Eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül: İstanbul’da sayımın uzaması Türkiye'ye de zarar verir demokrasimize de gölge düşürür. Eskiden bize yapılanları bizim başkalarına yapmamız doğru değil; Türkiye’nin durumu uykularımı kaçırıyor.

 Fehmi Koru: İstanbul her halükarda Ak Parti tarafından kaybedildi. En doğru tavır, hiç uzatmadan bunu kabul etmektir. Tayyip Erdoğan’ın kişisel siyaset macerasında kenti elinden kaçırmamak için seçimi yenilemek dahil her şeyi göze alacak görüntüsü veriyor; ancak bir yandan da yenilenecek seçimde kaybın daha büyük olmasından endişe ediliyor. Ak Parti ittifak için eski güzel günleri canlandırmaya da yarayabilecek bir müttefik bulmak olmalı. Kendilerine daha yakın, ülkeyi birlikte daha rahat yönetebilecekleri bir müttefik aramalıdır.

Abdullah Gül yeni parti için zeminin uygun olduğuna vurgu yaparken, Koru, Ak Parti’ye MHP’den ayrılarak eski  ‘Açılım Süreci; FETÖ/HDP İşbirliği’ dönemine dönülmesini tavsiye etti.  Ak Parti’de de karşılık bulan bu çatlak sesler ne yukardaki örneklerden ibaret ne de bu seçim sonunda ortaya çıktı.  Bu ve benzeri Prütüsler’e ve de Erdoğan’ın birçok yanlışına rağmen halk bu şartlarda verebileceği desteğin en fazlasını verdi.

Erdoğan yandaş sendikaları kabul ediyor ve seçimi kaybeden belediyelerde sendika değiştirenleri eleştiriyor. Devlet kurumlarında liyakattan uzak yapıların sadakattan da uzak olacağını defalarca söyledik ve yazdık. 15 Temmuz’da açık seçik ortaya çıkmasına rağmen, devletin hala böyle yapılandırılmasındaki tehlikelerin görülmemesi akıl tutulması değil de nedir?

Erdoğan yandaş sendikaları kabul ediyor ve seçimi kaybeden belediyelerde sendika değiştirenleri eleştiriyor. Devlet kurumlarında liyakatten uzak yapıların sadakatten de uzak olacağını defalarca söyledik ve yazdık. 15 Temmuz’da açık seçik ortaya çıkmasına rağmen, devletin hala böyle yapılandırılmasındaki tehlikelerin görülmemesi akıl tutulması değil de nedir?

Yapılması gereken yeni ittifak aramak değil; Ak Parti’nin ve devletin yeniden yapılandırılmasıdır. Devleti zarara sokan ihaleler iptal edilmez, devletin sırtından geçinenlerin saltanatına son verilmez, işsize iş, aşsıza aş bulunmaz, haklı hakkını haksız cezasını almaz, iş ehline verilmez, hukuk devleti kurum ve kurallarıyla hayata geçirilemezse bugünler mumla aranır. Bugün yaşananlar içinde çok daha büyük tehlikeleri barındıran şartları oluşturulmamış yapay bir sükunettir.

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık