loading...

Samsun merkezli, bölge gazetesi...

  • Dolar 5.7477
  • Euro 6.3537
  • GR ALTIN 280.36
  • ÇEYREK 458.39

  • 10 Haziran 2019, Pazartesi 10:00
MEHMETAKSOY

MEHMET AKSOY

ZAM BULAŞICIDIR

Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin suya yüzde 25, sayaç okumaya yüzde 150 üstüne de aylık tefe-tüfe oranında zam yaptı.  Tüketilen su ve Kayıp Kaçak Bedeli (KKB), sayaç okuma üzerinden oluşan faturayla orantılı olarak artan Çevre Temizlik Vergisi (ÇTV) toplamından alınan KDV suyu kullanılamaz hale getirirken, domino etkisi yaparak beraberinde de yeni zamları tetikliyor.

 Zamlar bulaşıcı hastalık gibi tehlikelidir. Özellikle akaryakıt, su, ekmek vb. gibi temel ihtiyaç maddelerinin birine yapılan zam onlarla ilgisi olsun veya olmasın diğerlerine de sıçrıyor.

Türkiye’nin en pahalı ekmeğini yiyen Samsun’da yenirken Çarşamba Fırıncılar Odası SASKİ’ den esinlenerek ekmeğe yüzde 25 zam yaptı ve böylece ekmeğin kilosu 6 lirayı geçti. . Fakir, fukaranın masasından ekmek çalmak anlamına gelen; Çarşamba’daki ekmek zammı geri alınmazsa Samsun’a da sıçrayacaktır. Tüketici Koruma Dernekleri zammı mahkemede durdurmalıdır.

Maliyetiyle doğru orantılı ucuz ekmek satanlara baskı yapılarak ucuz ekmek satışını engelleyenler vatandaşı fahiş fiyatla ekmeğe almaya zorluyor. Vatandaş hakkını arayamıyor. Tüketicisi örgütsüz olduğu için, kanunsuz şekilde tekel oluşturan, fiyatları tek elden belirleyenlerce soyuluyor. Devlet vurgunu seyir mi edecek, yoksa vatandaşın yanında mı yer alacak? İzleyip göreceğiz.

OKULLARA ‘2 ARA TATİL’ GELİYOR

Türkiye ilk ve orta öğretimde kırsal nüfusun aile ekonomisine katkısı göz önünde bulundurularak yaz tatili uzun tutulurken, Avrupa’da Paskalya, Noel v.b. gibi tatillerle  yıl içerisine serpiştirilmiştir.

Değişen nüfus yapısı, hükümetlerin bilinçsiz politikaları sonucu köyden şehre göç hızlanınca ve kırsal nüfus azalınca artık Türkiye’de de yaz tatilinin uzun olmasına gerek kalmadı. Hatta öğrencilerin yazın uzun süre okuldan uzak kalmaları, okulların açıldığı zaman eğitim ve öğretime motive olmalarını zorlaştırıyor. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) bu nedenle çalışma takviminde değişikliğe gidiyor.

Okullar 2019-2020 eğitim öğretim yılında bir hafta önce açılacak; eğitim ve öğretim 9 Eylül 2019'da başlatılacak. 18-25 Kasım 2019'da ilk ara tatil yapılacak. Yarıyıl tatili, 20 Ocak- 3 Şubat 2020 arasında olacak. 6-13 Nisan 2020'de ikinci ara tatil verilecek. 13 Nisan'da başlayacak ikinci dönemin ikinci yarısı ise 19 Haziran'da tamamlanarak 11 haftalık yaz tatiline girilecek.

KARNE HAYATI DEĞİL; NOTU GÖSTERİR

Eğitim ve öğretim yılının sonunda çocuklarının aldıkları veya alacakları karneler yüzünden üzüntü yaşanmaması için, karneye değerinin üzerinde anlam yüklenmemelidir. Karneler hayatı değil; öğrencinin o dersteki durumunu gösterir, eksikleri görülerek giderilmesine katkı sağlar. Öğretimin amacı kişinin mutluluğunun artırılması, acılarının dindirilmesi, bilgisiz insanların yaratacağı sorunlardan en az zarar görmesi veya hiç zarar görmemesidir. Eğitim bireyin yeteneklerinin belirlenerek isteği doğrultusunda geliştirilmesi ve bireye arzu edilen davranışların kazandırılmasıdır. Türkiye’de yetenek tespit edilmediği için geliştirmek de söz konusu değildir. Hastalık teşhis edilmeden iyileştirilemez, yetenek tespit edilmeden geliştirilemez.

BAŞARI MI MUTLUĞU MUTLULUK MU BAŞARIYI

Başarılı olanların aynı oranda mutlu olduklarını söylemek mümkün değilken, mutlu olanların aynı oranda başarılı olduklarını söylemek mümkündür. O zaman önce öğrencilerin mutlu olmalarını sağlamak gerekir. Karnesinden dolayı bir öğrencinin üzüntü yaşaması okulun, eğitim ve öğretimin amacıyla bağdaştırılamaz. Karneler sadece öğrencinin değil, aynı zamanda Milli Eğitim Bakanının, öğrencinin ailesinin ve öğretmenlerinindir.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık