loading...

Samsun merkezli, bölge gazetesi...

  • Dolar
  • Euro
  • GR ALTIN
  • ÇEYREK

  • 23 Haziran 2020, Salı 10:00
MEHMETAKSOY

MEHMET AKSOY

ZÜMRENİN DEĞİL; DEVLETİN ‘BEKASI’!

15 Temmuz 1916 Darbe Girişimi'nden önce patalel yargıdan sonra ise deneyimsiz hakim ve savcıların mahkemelerde görevlendirilmesiyle hak kayıplarından baro daha da önemli hale geldi. Türkiye' nin her alanda sorunları olduğu gibi baroların da sorunları var. Ancak barolardan, avukatlardan habersiz, alelacele, oldu bittiye getirilerek baroların ve avukatların dolayısıyla savunmanın gücünü zayıflatacak düzenlemelerin, Türk milletinin hiçbir sorunu çözmeyeceği gibi sorunların derinleşmesine, dertlere yenilerinin eklenmesine neden olacaktır. Savunma güçlendirilmelidir.

MHP Kurucu Gen Bşk Rahmetli Başbuğ Alparslan Türkeş’in 1970’li yıllarda hazırladığı ‘Noterlik Yasası' o gün bu gün Türkiye' nin en sağlıklı en adil uygulanan düzenlemesidir. Hakim, savcıların atamaları tartışılırken, noterlerinki sorunsuz olarak işlemektedir.

Sayın Bahçeli, ‘Devletin Bekası’ nın sağlanması ve adaletin tecellisinde çok önemli bir yeri olan baroların çalışmasını düzenleyen yasaların belirlenmesinde  Türkeş gibi etkin rol oynamalı, baroların görüş ve katılımı sağlanarak sorunlara çözüm aramalıdır. Baro yürüyüşleri HDP yürüyüşleriyle, kamu güvenliği de halk sağlığıyla karıştırılmamalı. Bilim Kurulu Baroların yürüyüşlerini engelleyecek önlemler almadıklarını belirtirken, halkın sağlığı için Baroların yürüyüşünü engellemek, Türkiye' yi dünyada zora sokacaktır. Hem Türk milleti hem de yerli ve yabancı yatırımcı için en büyük teminat bağımsız ve tarafsız yargıdır. 

Geçen yıl mayıs ayında 4 milyon 22 bin, yılın ilk beş ayında 12 milyon 757 bin turist Türkiye' ye gelirken bu yıl yüzde 99, 9 gelmedi, yani hiç kimse gelmedi.  Tabii ki coronadan. 15 $’a corona sigortası olunmasına ve Türkiye coronayla mücadelede bu kadar başarılı olmuşken beklenen turistlerin gelmemesinin sebebi ne olabilir?  Yargının bağımsızlığına güven eksikliği rol oynamış olamaz mı? Olabilir. Adalet tuz gibidir, o bozulursa her şey bozulur. Önce kurum çalışanları, sonra onları atayanlar  güvenli olacak ki kurumlar güvenli olsun. 

İnançsız yaşanır, ancak adaletsiz yaşanmaz. Devletin dini de Bekası da adalettir.

MHP Lideri Devlet Bahçeli, R.T. Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığı ve Genel Başkanlığına ve Ak Parti iktidarına bir zümrenin saltanatı için değil; Devletin Bekası için destek veriyor. Trabzon' da bazı hukuksuz atamaları eleştiren Gazeteci Saygı Öztürk’ ü  bakanlık yetkisini kötüye kullanarak tehdit eden İçişleri Bakanı Süleyman Soylu  hala özür dilemedi. Hem kendi hem  hükümetin hem de Cumhur İttifakının kredisini heba etti. 

Sayın Bahçeli, kendi milletvekili Olcay Kılavuz’ un CHP milletvekiline karşı amacını aşan davranışından dolayı, o milletvekiliyle görüşüp helalleşmesini sağladı.

Benim de yazdığım gibi; CHP ve MHP milletvekilleri sebep oldukları nahoş durumdan dolayı özür dileyerek hatadan dönme erdemi gösterdiler. Onlat saldırgan bir tutumla değil; yanlıştan dönmenin hatayı meziyete çevirmenin erdemiyle anılacaktır.

Soylu ya hatasını kabul edecek ya da geniş halk desteğini kaybederek yaptığının sonucuna katlanacak. Özellikle içişleri bakanlığına atanmasında ve bakanlığında desteklediğim Soylu yüce idealler için verilen mücadeleye cüce çıkarları alet ettiği sürece ‘Kendi düşen ağlamaz. Düşeni kaldırırız, ancak kendini yere atan için yapılacak bir şey yok' diyeceğim. Kokunca etrafı kokutsa da nihayet her koyun kendi bacağından asılır.

Maske tak, mesafeye dikkat et, temiz ol!

Kan bağışla, donör ol, hayat kurtar!


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


BASINDA BUGÜN
TÜM GAZETELER
yukarı çık