loading...

Samsun merkezli, bölge gazetesi...

  • Dolar 6.2297
  • Euro 6.8482
  • GR ALTIN 326.25
  • ÇEYREK 533.42

  • 16 Nisan 2018, Pazartesi 10:00
MUSTAFADEMİRER

MUSTAFA DEMİRER

SİYASE İRADE NEYİ BEKLİYOR?

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ başkanlığında geçtiğimiz aylarda ‘Tarım ve Hayvancılık Yozgat İl Değerlendirme Toplantısı’ düzenlendi. Milletvekilleri, bürokratlar ve ilgili temsilcilerin katıldığı toplantıda, Çorum’un da ihtiyaç duyduğu ancak bugüne kadar hiçbir somut ilerleme sağlayamadığımız önemli bir gelişme yaşandı.

Başbakan Yardımcısı Bozdağ’ın anlattıklarından çıkardığımız özete göre, kentte Organize Hayvancılık Bölgesi ve beraberinde hayvan hastanesi hayata geçiriliyor. Ziraat fakültesi faaliyete geçti, Veterinerlik Fakültesi bu yıl öğrenci alıyor. Et kombinası yakın zamanda kurulmuştu, Et ve Süt Kurumu açılması için talimat verilmiş. Damızlık düve ve koç-teke üretim merkezi yolda.

Yukarıda sıraladığımız hizmet ve yatırımlardan birkaç tanesi Çorum’da da olacak. Mesela, Alaca ve Sungurlu’ya Hayvancılık OSB kuruluyor. Veterinerlik Fakültesi için YÖK’e teklif sunuldu. Koç-Teke İstasyonu açıldı. Ziraat Fakültesi Hayvan Hastanesi, Et Kombinası ve Et ve Süt Kurumu bizde olmayan Yozgat’ın artıları tabi.

Hepsi bir kenara Bozdağ’ın memleketi için önemsediği en önemli gelişme ise Yozgat’ın KOP (Konya Ovası İdaresi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı) kapsama alanına dahil edilmesi. ‘Çok ciddi’ yatırım bütçesi olan KOP’a dahil edilen Yozgat, önemli bir avantaj kazanmış durumda.

PEKİ KOP NE?

KOP’ta (Konya Ovası İdaresi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı) başlangıçtaAksaray, Karaman, Konya, Niğde, Nevşehir illeri yer alırken, Bozdağ’ın girişimleri sonucu Bakanlar Kurulu Kararı ile Yozgat ta bu programa dahil edildi. Daha sonraki aşamada Kırıkkale ve Kırşehir de bölge iller arasına girmiş.

Türkiye genelinde gelişmişlik düzeyi yüksek olan Marmara ve Ege Bölgesi hariç diğer bölgelerde KOP, DOP, GAP, DOKAP gibi kalkınma programları var. Anadolu’nun hemen hemen bütün illeri söz konusu kalkınma programlarına girerek yatırımlara finans desteği alıyor.

Orta Karadeniz ile İç Anadolu Bölgesi sınırlarında bulunan Çorum ise hiçbir kalkınma programında yer almayarak adeta tek kaldı, yalnızlaştı. Yıllardır ısrarla Çorum merkezli komşu illerin içinde yer alacağı bağımsız bir kalkınma programı kurulması isteğimiz vardı, maalesef olmadı, olmuyor. Yozgat, Kırıkkale ve Kırşehir gibi herhangi bir bölgenin kalkınma programına alınmayı arzu ettik, o da olmadı. Biz beklerken komşu illerin büyük çoğunluğu tek tek diğer bölgesel kalkınma programlarına girmeyi başardı.  

Diyeceğim odur ki; Çorum’un sadece kalkınma ajansı statüsündeki OKA ile yol yürümesi yeterli değil. Örneğin coğrafi olarak yakın olduğumuz Samsun gibi hem OKA hem merkezi Giresun olan Artvin, Bayburt, Giresun, Gümüşhane, Ordu, Rize, Samsun ve Trabzon illerinin bağlı bulunduğu DOKAP’a (Doğu Karadeniz Kalkınma Programı) bağlanabiliriz. Veya Yozgat gibi Konya merkezli KOP’a dahil olabiliriz. Böylece ciddi bütçeleri olan yatırımlardan istifade edebiliriz.

Tabi her zaman söylediğimiz gibi yerel siyasetin temsilcileri bu konuda kararlı bir irade ortaya koyabilirse…


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık