loading...

Samsun merkezli, bölge gazetesi...

  • Dolar
  • Euro
  • GR ALTIN
  • ÇEYREK

  • 17 Kasım 2019, Pazar 10:00
NAZIMAKPINAR

NAZIM AKPINAR

İŞ HAYATINDA TEMEL PROBLEM: İLETİŞİM

Sağlıklı iletişim kurmak, hayatımızın her alanında gerekli olan bir uygulamadır. Aile hayatımızdan başlayarak sosyal yaşamımızda her ortam ve şartta çevremizle sağlıklı ve güçlü bir iletişim bir zorunluluktur. Günlük yaşamda, zamanın çoğunu iş ortamında geçiren bireylerin, özellikle mesai arkadaşlarıyla ve iş çevresiyle olan diyaloğu büyük önem arz etmektedir. İş yaşamımızda başarının ve istikrarın olmazsa olmazı sağlıklı iletişimdir. Özellikle müşteri çevresiyle olan iletişimin sağlıklı olması, başarı yüzdemizi önemli ölçüde arttırmaktadır.

Esasen iletişim problemi, dünya genelinde yaygın bir sorundur. Bu nedenle özellikle birçok şirket, çalışanlarına iletişim eğitimi verdirmektedir. Bununla birlikte şirketler, genelde bu tarz eğitimleri, pazarlama teknikleri ağırlıklı, daha çok gelir ve kar elde etmek amacıyla müşteri odaklı olarak personellerine uygulamaktadırlar. Dolayısıyla asıl önemli ayrıntıyı gözden kaçırmaktadırlar. O da iş hayatında başarının ve istikrarın sağlanmasında önceliğin mesai çalışanlarına verilmesi, aynı mesaiyi yapan çalışanlar arasında sağlıklı iletişimin sağlanması zorunluluğudur. Çünkü aynı iş ortamını paylaşan çalışanların birbirleriyle sağlıklı iletişim kuramamaları asıl temel problemdir ve bir işletmenin başarılı olmasında olmazsa olmaz şarttır. Bu problemin giderilebilmesi için de öncelikle durum tespiti yapılarak  iletişimin tıkandığı noktalar tespit edilmeli, eksik durumlar giderilerek tıpkı güçlü bir network ağının çalışması gibi bireyler arasında koordineli, kesintisiz ve güçlü bir iletişim sağlanmalıdır. Elbette ki başarılı bir iş hayatında, dış çevre faktörü önemlidir ve müşterilerle sağlıklı iletişim kaçınılmazdır. Fakat iç dairede çalışanlar arasında birlik ve dayanışma ilişkisi sağlanmadan sahada başarılı bir performans sağlanamayacaktır. Dolayısıyla öncelikle dahilde sorun tespit edilerek giderilmelidir. Bunun sağlanması için öncelikle sorun çözme becerilerimizi geliştirmemiz gerekiyor. İş hayatının getirdiği streslerle ve olumsuzluklarla mücadele azmi kazanmalıyız. Motivasyonumuzu yüksek tutarak, tepki verme refleksimizi kontrol etmeliyiz. Bu sayede gerginlikler ve huzursuzluklar minimum seviyeye inecek ve çalışanlar, birbirlerine karşı empati kurarak anlayış ve hoş görüyle hareket edeceklerdir. Şirket yöneticilerinin, personellerin temel ihtiyaçlarını tespit ederek gidermeleri de onların motivasyonlarını büyük ölçüde arttırarak bu sürece olumlu bir katkı sağlayacaktır.

Meseleyi toparlarsak, iş hayatında başarının temeli ekip çalışmasına dayanıyor. Ekip üyeleri arasındaki temel iletişimin sağlıklı oluşu ve kalitesi de istikrarı ve çok yönlü kazanımları beraberinde getiriyor. Bu nedenle, iş hayatını olumsuz etkileyen, iş performansını düşüren, istikrar ve başarıyı olumsuz olarak etkileyen ve yönlendiren temel problem olan iletişim problemi yerinde tespit edilmeli, problem acilen giderilerek çalışanların aynı hedef doğrultusunda yekvücut ve tek yürek olmaları sağlanmalıdır. Bunu sağlayacak olan da aynı ortamı ve kaderi paylaşan bireylerin birbirlerine sevgi ve saygıyla yaklaşmalarıdır


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


BASINDA BUGÜN
TÜM GAZETELER
yukarı çık