loading...

Samsun merkezli, bölge gazetesi...

  • Dolar 6.1501
  • Euro 6.6907
  • GR ALTIN 324.33
  • ÇEYREK 530.28

  • 20 Ağustos 2019, Salı 10:00
RAGIPGÖKER

RAGIP GÖKER

Çiftlik için halka ve uzmana danışmak

Çiftlik Caddesi olarak bilinen İstiklal Caddesi'nin bir bölümü ‘Cadde AVM Projesi’ kapsamında yeniden düzenlenerek araç trafiğine kapatılmıştı.

Cadde, AVM yapılıp, trafiğe kapatılırken, halkın da esnafın da fikrini soran olmamıştı.

Cadde esnafı arasında, başlangıçta yeni düzenlemeyi beğenip ‘’Pek güzel oldu’’ diyenler çoğunluktaydı. Ancak belediye tarafından caddede yapılan düzenlemeler için katılım payı istemeye başlandığında, moraller bozulmaya, homurdanmalar yükselmeye başlamıştı.

Caddenin araç trafiğine kapanmasının ardından, bazı esnafların cirolarında da önemli düşüşler yaşanmaya başlayınca, durumdan hoşnut olmayan esnafın sayısı da gittikçe artmaya başladı.

Son yıllarda durum, isyan noktasına kadar geldi.

Başlangıçta durumdan memnun olan cadde esnafına görüş sorulsa, tamamına yakını tarafından trafiği açılması istenecektir.

Esnaf iş yapamıyorsa, bunu istemek haklarıdır.

Diyecek sözüm de olmaz.

Ama halk ne der:

Halkın görüşünü merak eden bir yetkili var mı bilmiyorum.

Kimsenin de ‘’Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?’’ diye halka soracağını zannetmem ama sosyal medya üzerinden yapılan tartışmalara bakarsak, halkın büyük bölümünün, mevcut halin korunmasından yana tavır takındığı anlaşılıyor.

Bu konuda uzmanlar ne düşünüyor.

Benim en çok merak ettiğim de budur aslında.

Asıl mesleği mimarlık olan Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir’in, ‘’Halk bu konuda ne düşünüyor’’ diye merak ettiğini zannetmem ama esnaflarla görüşmeden önce, Mimarlar Odası ile İnşaat Mühendisleri Odasına ve şehir plancılarından görüş almasını beklerdim.

Sahi bu ‘’Caddeyi kısmen trafiğe açarız’’ demek de ne anlama geliyor, pek anlayamadım.

Cadde trafiğe açılırsa, bir daha kapanmaz.

Bunun böyle bilinmesinde fayda var.

Cumartesi günü bu sütunlarda yayınlanan Çiftlik Caddesi'nin trafiğe açılıp açılmaması konusuna dair yazıma yorum yazan İnşaat Yüksek Mühendisi Hasan Koç’un görüşlerini önemli buluyor ve sizinle de paylaşmak istiyorum.

Şöyle ki:

Bir kentin bütün alt kesimleri diğer alt kesimler ve kent dokusunun tümü ile ilişkidedir. Araç, yaya, toplu taşıma vb bütünlüğü içinde bir kente ait çözümler üretilebilir. Çiftlik Caddesi ile ilgili durum, İTÜ İnşaat Fakültesi'ndeki trafik hocam Prof. Dr. Kemal Kutlu’ya ait bir ilke ile örtüşüyor.

“Bir kentin tümünü düşünmeden bir kesimini veya düğümü sadece düşünülerek çözüm ararınsa, o çözüm olmaz, bir veya birkaç düğüm daha atılmış olur.”

Politik kararlar; manipülasyon nedeni ile daima bilim ve teknolojinin sulandırılıp çözüm yerine düğüm atar. Atatürk’ün ilke olarak dediği gibi ”Hayatta en iyi yol gösterici ilim ve fendir.” En iyi yolu politikacı veya politika gösterir demiyor. Çünkü sulanmış ve her kafadan bir ses çıkan şekildeki bilgi sadece politik şov olabilir. Ama toplumun gerçek gereksinimi olan ve çözüm olması gereken yönetim sistemi kararlarını bilimsel ve teknik ilkelere göre verilmesi gerekir.

Daha sistem ne demek, yönetim sistemi nedir, temsil sistemi nedir, iç denetim sistemi nedir bunlardan habersiz olan bir toplum önce kendini bilgilendirmedikçe, çözüm üretilemez.

Genelde uzmanların bile zorlanacağı çok önemli konularda, hiç bilgisiz insanlar daha çok ve ahkam kesebiliyor. Yani uzmanlaşmadan hatta bilgi sahibi olmadan fikir söyleyebiliyor.

İnşallah bir gün bu toplumda gelişir.

Dünya sistem yaklaşımı içinde gelişim sağlarken, ülkemizde sistem gündemde bile değil. Sistem kelimesini tümüyle yanlış kullanıyor.

Bu durum da sistem karmaşasının kaynağını oluşturuyor.

Herhalde bilim ve teknolojiyi kullanmayıp hatta bilimsel ve teknik yaklaşıma hiç değer vermeyerek yap boz ile boşa harcanan milli servetler gelişimin en büyük engeli olmaktadır. Üzücü olanı kurulu devlet sisteminin bozularak sistem karmaşasının oluşmasıdır.

Sistem karmaşası sistemlerin belirgin çöküş nedenidir.

Çiftlik caddesi sorunu tıptaki kalp ameliyatı kadar bilim ve teknik ister.

Kalp ameliyatının nasıl yapılacağını da anlatın.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık