loading...

Samsun merkezli, bölge gazetesi...

  • Dolar
  • Euro
  • GR ALTIN
  • ÇEYREK

  • 29 Mayıs 2020, Cuma 10:00
RAGIPGÖKER

RAGIP GÖKER

Marinaya toprak doldurmak

Gereksizdi.

Ve hatta yanlış bir projeydi.

Ki;

Bu sütunlarda marina projesinin gereksiz ve yanlış olduğunu defalarca dile getirdik.

Denizler ve özellikle Karadeniz, ondan ne alırsanız mutlaka geri alır.

Bilinen bir kuraldır ama Samsun Büyükşehir Belediyesinin mühendislerinin bunu dikkate almaması ise akla ziyan bir durum.

Biliyorlardı ve belki de uyarılar dikkate alınmadı.

Kim bilir.

Zira bu şehri yönetenler, mimar ve mühendis görüşlerine hiçbir vakit gereken değeri vermedi ve bu ‘Yaptım oldu’ anlayışı nedeniyle şehrin başı beladan kurtulmuyor.

Örnek mi..

Fener’deki otel ilk akla gelen örnek.

Atakum’da yarım kalan sahil yolu ise bir diğeri.

Pardon sahil düzenlemesi diyecektim.

Sahile yol yapılamaz çünkü.

Büyükşehir de önceden ‘Sahil Yolu’adını verdiği projenin adını, sahile yol yapılamayacağı gerçeği hatırlatılınca ‘Sahil Düzenlemesi’ diye değiştirmişti.

Proje mahkemeye tosladı.

Daha öncekiler gibi.

Çiftlik AVM’de öyle.

Caddeyi trafiğe kapatmak için Yusuf Ziya Yılmaz yönetimi, belediyenin parasını oraya gömdü.

Mustafa Demir yönetimi ise yine belediyenin parasını harcayarak, caddeyi trafiğe açtı biliyorsunuz.

Üstelik parasızlık nedeniyle, birçok belediyenin su fiyatlarında indirim yapmak için yarıştığı sırada, Samsun’da su fiyatlarına enflasyonun çok üstünde bir oranda zam yapılmışken oldu bütün bunlar.

Ne yaman çelişki.

Kurupelit’teki Marina Projesi de,‘Yaptım oldu’ anlayışının bir başka örneğiydi.

Olmayacağı belliydi ama Samsun’da tüyü bitmemiş yetimlerin de hakkı olan milyonlar dökülerek yapıldı.

Karadeniz kendisinden alınanı geri istediği için kum doluyor marinaya.

Yatlar marinaya giremiyor bu nedenle.

Yatlar gelemeyince, marina amatör balıkçı kayıklarına kaldı.

Hazmedilebilir bir durum değil elbete.

Marinayı, yeniden yatlara açabilmek için daha önce defalarca yapıldığı gibi temizlenmesi gerekiyor.

Ama belediyenin bunu yapabilecek kadar parası yok ne yazık ki.

“Marinayı bütünüyle toprak dolduralım”demiş olmalı biri.

Şimdi ciddi ciddi bunun yapılması düşünülüyor.

Marinayı kurtarmak için bölgede yaşayanlar SAMMARİN adı altında bir dernek bile kurmuşlar.

Dernek Başkanı Süleyman Yıldırım, marinanın toprak doldurularak yok edilmesine karşı çıkıyor.

Toprak doldurularak tümden yok etmek yerine kumdan temizlenebileceğine ve marinanın Samsun’a turist çekebileceğine inandığını söyleyen Yıldırım, “Bu düşüncelerimizi aralarındaSamsun Valisi Osman Kaymak ve Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir’in de bulunduğu  yetkililer marina alanında inceleme yaptıkları sırada dile getirdim” diyor.

Büyükşehir görevlileri su sıralar marina alanında sürekli inceleme ve ölçüm yapıyor.

Yöre halkına ve dernek yönetimine herhangi bir tebligat yapılmamış henüz ama baştan yanlış alınan bir kararla yapılmış olsa da Kurupelit’teki marina alanının toprakla doldurulması, bir yanlışı, başka bir yanlışla örtmek gibi olacaktır.

Yazık yani.

***

Geçmiş olsun Mehmet Hoca

Bizim gazetenin yaş aralıkları 60-70 arasındaki gençlerine bir hal oldu.

Önce İsmail Başaran’ın, sonra Yunus Kılıç’ın yorgun kalpleri alarm vermişti.

Ocak ayında da benim taşla dolmuş safra kesemin zehirlediği pankreasımda oluşan pankreatit nedeniyle tedavi görmüş olmamın şaşkınlığını henüz atlatamamışken, köşe komşum Mehmet Aksoy’un kalbinin de önceki gün alarm verdiğine dair haberle sarsıldık.

Mehmet Hoca bizi korkuttu ama sağlık durumunun iyi olduğuna dair haberlerle teselli buluyoruz şimdi.

Güçlü adamdır dostumuz.

Daha önce yaşadığı sağlık sorunlarını nasıl yendi ise kalbinin verdiği alarm durumunu da kolaylıkla aşacaktır.

Bir an önce aramıza dönmesi dileğimle.

Geçmiş olsun dostum.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


Mehmet Ekmekci Mehmet Ekmekci 29.05.2020 13:33

Ragıp Bey merhabalar.Yazınızın başlangıcında şehrimize marina yapılmasının gereksiz ve yanlış bir proje olduğunu belirtmişsiniz.Bir deniz şehrine marina yapmak nasıl gereksiz ve yanlış olur bunu anlamakta zorluk çekiyorum.''Denizlerden ne alırsanız mutlaka geri alır''sözünün gerçek payı vardır ama,tam olarak doğru değildir.Bu söze göre deniz kenarına hiç bir liman,dolgu alanı vs.yapılmaması gerekir.Çobanlı'ya yapılan iskele kötü mü oldu.Keşke bunun gibi birkaç iskelemiz daha olsa.Oysa dünyada bırakın Karadeniz kıyısını,okyanus kenarlarına bile yapılan pek çok yapı vardır.Önemli olan tekniğine uygun yapılmasıdır.Marina ve liman gibi benzeri durgun sularda her zaman kum birikmesi gerçekleşir,bu doğal bir hadisedir.Gerek Samsun Limanında,gerekse diğer özel limanlarımızda devamlı surette biriken bu kum vs.maddeler dip temizleme gemileriyle belirli aralıklarla temizlenir ve belirli bir derinlik sağlanarak hem gemilerin limanlara giriş-çıkış güvenliği sağlanır,hem de durgun suyun sirkülasyonu gerçekleşir.Bu işlemin yapılmadığı hiç bir liman ve marina yoktur.Kurupelit Marinasında yapıldığından beri dip temizliği neredeyse hiç yapılmamıştır.Bu haliyle bile pek çok deniz tutkunu tarafından kullanılmaktadır.Marina bir kentinin olmazsa olmazıdır.Yoksa insanları denize küstürürsünüz ve onun nimetlerinden faydalanamaz duruma getirirsiniz.Deniz size bakar,siz denize...Büyük masraf ve emeklerle yapılmış bir marinayı toprakla doldurmak son derece hatalı bir davranıştır.Dip temizliği yaparak bu yeri daha verimli kullanmak varken,bu fikir de nereden çıktı.Dip temizliği yapmak hiç de abartıldığı kadar pahalı bir iş değildir.Büyükşehir Belediye Başkanımız sayın Mustafa Demir'in teknik bir kişi olarak buna izin vermeyeceğini ve Kurupelit Marinayı yeni yatırımlarla daha da güzelleştireceğini düşünüyorum.Deniz aşıklarını küstürmeyelim lütfen...

Erdem Demirdağ Erdem Demirdağ 30.05.2020 11:19

Marina icin yer seçimi, deniz bilgisinden yoksun ve branşı tartışmalı mühendislik, hesap, kitap, plan proje yokluğu, eksiklik ve hataları, eleştirileri dikate almadan alelacele göz boyama operasyonlarıile gelinen nokta ortada. Tüm bunlara rağmen mevcut halini iyileştirmek, gerekli tedbirleri alarak bakım yapmak ve marina olarak muhafaza etmetmek varken toprak doldurmak cinayet islemek olur. Kimse makami ne olursa olsun Samsun'a bu kötülüğü yapma hakkına sahip degildir. Iki yanlış bir doğru etmez.

BASINDA BUGÜN
TÜM GAZETELER
yukarı çık