loading...

Samsun merkezli, bölge gazetesi...

  • Dolar
  • Euro
  • GR ALTIN
  • ÇEYREK

  • 30 Mayıs 2019, Perşembe 10:00
REMZİKOZAL

REMZİ KOZAL

Samsunluların İstanbul’da ağırlıklı olduğu ilçeler

Samsunlular, İstanbul’da genel olarak bütün ilçelere yayılmış olarak yaşamaktadırlar.  Tüik verilerine göre İstanbul’da  422.629 Samsunlu yaşamaktadır ve en kalabalık 6. hemşehri  topluluğunu oluşturmaktadırlar.  İstanbul’un üç seçim bölgesinde de yaygın bir şekilde dernekleşen İstanbul Samsunluları, bulundukları yerlerde çevreleri ile de çok güzel ilişkiler kurarak geniş kitleleri etkilemektedirler.

İstanbul’un 1. seçim bölgesi olan Anadolu yakasında en kalabalık olduğumuz üç ilçe; Pendik- 21.278, Ümraniye – 14.448, Tuzla – 12.679 şeklinde sıralanmaktadır. Tuzla, İstanbul genelinde,  ilçe nüfusuna oranlandığında en yoğunlukta olduğumuz ilçedir.

Avrupa yakasında 2. seçim bölgesinde en kalabalık olduğumuz ilçeler;  Kağıthane – 18.448, Esenler – 18.424, GOPaşa – 15.685 şeklindedir.  3. seçim bölgesinde ise;  Esenyurt – 38.234, Bağcılar – 29.119, K.Çekmece – 27.246’dır.

Herkes doğduğu ilde yaşasa idi

Türkiye’de, herkes doğduğu ilde yaşasa idi;  Samsun 1.959.890 kişilik nüfus ile en kalabalık 7. şehir olacaktı.  Bu sıralamaya göre; en kalabalık il 2.770.069 kişilik nüfus ile Şanlıurfa olacaktı. Konya ikinci, İstanbul üçüncü sıra yer alacaktı. Diyarbakır, Ankara, İzmir ise dört, beş ve altıncı sıralarda yer alacaktı.

Bugün 15 milyonu aşan nüfusu ile İstanbul en fazla göç alan şehir olurken, Sivas 741.603 kişi ile İstanbul’a en fazla göç veren şehir konumundadır. Sırası ile; Kastamonu – 511.612, Ordu – 511.723, Giresun – 487.878,  Tokat – 462.852, Samsun – 422.629 kişi ile İstanbul’a en fazla göç veren şehirlerdir.

Samsunluların beklentileri karşılanamadı

İstanbul’daki her hemşehri gurubu;  doğal olarak siyasette,  yönetimlerde  yer almak istemekte ve yer almaktadırlar. Ancak, en kalabalık hemşehri guruplarından olan Samsunlular bir türlü siyasette ve yönetimler yer alamamışlardır. Özellikle son 25 yılda çokça dernekler, federasyonlar ve hatta konfederasyon kuran İstanbul Samsunluları; her nedense iş yönetimlerde yer almaya gelince,  çok yüksek beklenti olmasına rağmen, netice alınamamıştır.

25 yıllık emek göz ardı edilip Samsun’dan İstanbul’a  aday kaydırılarak milletvekili yapılmıştır. Bir tane belediye başkanı, büyükşehir belediye meclis üyesi yapılmamıştır. 25 yıllık emeğe mi yanılsın;  bunca dernek, federasyon ve konfederasyon kuranların adam yerine konmamasına mı yanılsın?  

Esas mesele hemşehrilerin bir bütün olarak kucaklanması ve hem hal olunabilmesidir ki; ana misyonu dışlayıp hatta kavgalı olup,  bir avuç ahbap ile yarenlik ederek Samsunlulara ve parti yöneticilerine mesaj verilmeye çalışılması son derece talihsiz bir yaklaşım olmaktadır. Samsunlular bunu hak etmiyor ve asla da kabul etmezler/etmiyorlar.

Daha önceki seçimlerde kurumsal olarak siyasi destek açıklayan güçlü  Samsun STK’ları, artık çok çekingen ve uzak duruyorlar. Samsunluların herhangi bir seçilmişleri de olmadığı için, yönlendirilme noktasında bir boşluk yaşanıyor.   


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


BASINDA BUGÜN
TÜM GAZETELER
yukarı çık