loading...

Samsun merkezli, bölge gazetesi...

  • Dolar 5.8158
  • Euro 6.6089
  • GR ALTIN 263.05
  • ÇEYREK 430.17

  • 12 Ocak 2019, Cumartesi 10:00
REMZİKOZAL

REMZİ KOZAL

Samsun’un Adı Yok

En son yapılan adrese dayalı nüfus kayıt sistemi verilerine göre Samsun’un  nüfusu 1.312.990 kişidir. Samsun dışında yaşayanlarla birlikte Samsun nüfusuna kayıtlı olan toplam nüfus ise 2.5 milyonu aşmaktadır. Diğer bir deyişle Samsun’da yaşayan nüfus kadar  Samsunlu da Samsun dışında yaşamaktadır. Bu sonuca göre Samsunlular Türkiye’deki en kalabalık 7. hemşehri gurubu olmaktadırlar.
Samsun dışında en kalabalık olduğumuz il,  500 bin kadarlık  bir nüfus ile İstanbul’dur.  İkinci sırada Bursa ve üçüncü sırada Ankara yer almaktadır. Avrupa’da, Amerika’da, Azerbaycan ve diğer Türk cumhuriyetlerinde hemşehrilerimiz ve stk’ları bulunmaktadır. Hemşehrilerimiz, bulundukları yerlerde toplum hayatına olumlu katkılar yapmakta ve ayrım yapmaksızın herkesi kucaklamakta ve yardımcı olmaktadırlar. Ancak özellikle siyaset konusunda bir türlü arzu edilen noktada yer alamamaktadırlar.
Aday Adaylarımız Donanımlı Olmasına Rağmen
Samsun’u gündem dışında tutarsak;  özellikle İstanbul, Ankara ve Bursa’daki nüfus yoğunluğumuza bağlı olarak, milletvekili ve belediye başkanlığı konusunda mutlaka seçilmişlerimizin olmasının gerekli olduğu açıktır. Her türlü çabamıza ve çalışmalarımıza rağmen son iki milletvekilliği ve önümüzdeki 31 Mart yerel yönetimler seçimlerinde,  seçilmiş olmayı bırakalım, aday olma noktasına dahi hiçbir hemşehrimizi taşıyamadık.
Daha önceki dönemlerde de adaylarımız yoktu.  Ancak, aday adaylarımız olmadığı için; “siyasiler aday adayınız olmadığından aday gösteremedik” diyorlardı.  Ama son dönemlerde hem milletvekilliği ve hem de belediye başkanlığı konusunda;  gösterilen adaylardan dahi daha donanımlı, siyasi geçmişi olan ve çalışmaları ile de göz dolduran aday adaylarımız olmasına rağmen hiçbir adayımız olmadı/olamadı.
Eksiklik Siyasilerde Değil
 Bu eksikliği aday göstermeyen siyasi partilerde aramak kesinlikle doğru değildir. Bu eksiklik  kesinlikle bizdedir. Bizimde bir seçilmişimiz olsun diyen hemşehrilerimiz, derneklerimiz, federasyonlarımız velhasıl ben şöyleyim böyleyim diyen stk yöneticilerinin bir ve bütün olarak görüntü verdiği, lobicilik yaptığını maalasef görmedik/göremedik. Her ne olursa olsun bir şekilde yola çıkmış olan hemşehrilerimizin yanında yer almak,  elzem ve kulak ardı edilemeyecek bir görev olmasına rağmen  kimsecikler sahada görülmedi.
Bu arada gerek milletvekilliği ve gerekse belediye başkanlığı aday adayı olarak Samsunluları aday adaysız bırakmayan bir elin parmağı kadar olan kardeşlerimi de minnetle, taktirle selamlıyorum. Onlar gelecekte seçilecek milletvekili ve belediye başkanları için yol açmış yol göstericiler öncülerdir. Aday adaylarımız bir taraftan aday adaylığı çalışmalarını yürütürken, diğer taraftan da hemşehrilerimizin daha çok siyasetle ilgilenmeleri ve aday olabilmelerine yönelik ufuk açmışlardır.
Samsunlu Adaylar ve Seçilmişler İstiyorsak
Evet Samsun dışında Samsunlu milletvekilimiz, belediye başkanımız yoktur. Ancak, samsunluların ayranı kabarmış çok sayıda belediye meclis üyesi aday adayları, muhtar adayları olmuş ve olmaya devam etmektedir. Ümidimiz odur ki, belediye meclislerinde, muhtarlıklarda çokça yer almış olabilelim. Hız kesmeden çalışmalarımızı çok daha hızlandırmalıyız. Bir takım ufak tefek işlere takılıp esası kaçırmamalıyız. Bütün gücümüzle adaylarımızın yanında yer almalıyız. 
Samsun dışında da seçilmişlerimiz olsun diyen, isteyen bütün hemşehrilerimiz, derneklerimiz, federasyonlarımız, guruplar, platformlar her ne ise top yekun bir ve bütün olarak hareket etmeyi başarabilmeliyiz. Bu meyanda seçimle göreve gelmiş İstanbul’daki Samsun’un çatı kuruluşu olan SAMKON liderliğinde birleşip sonuç alıcı lobi çalışmalarını zaman geçirmeden yapmalıyız. Sağda solda, orada burada;  amacı, hedefi belli  olmayan bir takım toplantılar yapıp görüntü vermekle bir sonuç alamadık ve de alamayız… 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


Erkan önder Erkan önder 12.01.2019 10:39

Selamunaleyküm değerli Başkan herkes malum düşmüş kendi derdine. Kimsenin elinden tutup kaldıracağı yok sadece o yaptı bu yapamadı derler o kadar

Dursun KOÇ Dursun KOÇ 12.01.2019 10:50

Samdef samsun dernekleri federasyonu genel saymanı Bursa Samsun Kavak Yaşar DOĞU Derneği yönetim kurulu başkanı aynı zamanda bursa osmangazi yunuseli muhtar adayı Dursun KOÇ öncelikle remzi beyi ve aday adayı olan millet vekili adaylarımızı belediye başkan adayları meclis üyesi adayları ve muhtar adaylarımızı şimdiden bir kez daha tebrik ediyor başarılarının devamını dikiyorum 1 hafta önce remzi bey sosyal medya üzerinden bana bursaya gelerek sizi destekleyeceğim dediği zaman inanın ben çık duygulandım acaba bizim hemşehrilerimizdeki bir sıkıntı var bizler bencilm yiz acaba bir türlü bir araya gelip kenetlenmeyi beceremiyoruz. Inşallah ilerleyen zamanda daha iyi olur diyorum remzi beye bu konuya değindiği için teşekkür ediyorum. Aday adaylarımıza başarılar diliyorum inşallah birimiz hepimiz hepimiz birimiz olmaya devam ederiz saygılarımla. Dursun KOÇ Yunuseli mahalle muhtar adayı

yukarı çık