loading...

Samsun merkezli, bölge gazetesi...

  • Dolar 6.8172
  • Euro 7.425
  • GR ALTIN 379.72
  • ÇEYREK 622.99

  • 23 Ağustos 2019, Cuma 10:00
REMZİKOZAL

REMZİ KOZAL

Samsun’un Parlayan Yıldızları

İstanbul; Türkiye’nin her bir yerinden olduğu gibi dünyanın da dört bir yanından insanların yaşadığı bir merkezdir. Dünya tek bir devlet olsa eminim ki, baş şehri İstanbul olurdu. İşte,  bu İstanbul’da bizim de;  2018 sonu Tüik verilerine göre,  422.675 kişiden oluşan Samsunlu hemşehrimiz yaşıyor. Bu sonuca göre İstanbul’daki en kalabalık 6. Büyük hemşehri gurubuyuz.

Türk Mühendisler Birliği’nde…

İstanbul’daki ilk derneğimiz Kartal-Girne Sokak’ta 1975 yılında kurulmuştur. 1990’lı yıllara gelindiğinde sayısı onu bulmayan ve birbirleriyle çok fazla irtibatı da olmayan derneklerimiz vardı. Özellikle 1990’lı yılların ikinci yarısından itibaren, Şişli-Mecidiyeköy Hürriyet Caddesi’ndeki Türk Mühendisleri Birliği Lokali’nde, yaptığımız toplantılar ile bir araya gelmeye başladık.

Toplantıları yaptığımız ve aynı zamanda benim ikinci başkanlığını yaptığım “Türk Mühendisleri Birliği” adından da esinlenip “Samsunlular Birliği” adını alarak bir başlangıç yaptık.  Daha sonra” İstanbul Samsunluları ve Dernekleri Birliği” adı altında çalışmalarımıza devam ettik. 2004 sonunda resmi kuruluşunu benim kurucu başkanlığımda gerçekleştirdiğimiz “SADEF- Samsun Dernekler Federasyonu” kuruluncaya kadar da Türk Mühendisleri Birliği Lokalini merkez olarak kullandık.

İstanbul’daki Samsunlular birbirini tanıdı

Bu çalışmalar çerçevesinde ilk defa İstanbul’daki Samsunlular birbirleri ile tanışmaya başladılar. Samsunlular birbirlerini tanıdıkça  yeni yeni dernekler, federasyonlar kuruldu ve çok daha geniş kitlelere ulaşmaya başladılar. İstanbul’da oluşturulan bu bütünlüğü, birliği sahaya taşıyan ilk etkinlikler; 1997 yılında, 17 Mayıs’ta Kartal Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi’nde ve 19 Mayıs’ta Şişli’de, Bakırköy’de gerçekleşti. Yine 22 Ağustos 1997 akşamı Gülhane Etkinlikleri çerçevesinde ilk “Büyük Samsun Buluşması’nı” gerçekleştirdik.  Birlik ve beraberliğimizin güçlü olduğu bu dönemde hafızalarda yer eden bir çok muhteşem etkinliğe imza attık.

Emek veren herkese teşekkür

O günden bu güne kadar birçok hemşehrimizin çalışması, emeği, katkısı oldu ve hepsine minnet duygularımızın olduğunu özellikle belirtmek istiyorum.  Dernekler kurmuş, başkanlık yapmış, yönetimlerde bulunmuş, üye olarak ya da sade bir Samsunlu olarak katkı sağlayan herkese sonsuz teşekkürler…

Biz;  emek vermiş, hizmet etmiş bütün başkanların, yöneticilerin Samsun’un parlayan ve de hiç sönmeyecek yıldızları olduğuna bütün samimiyetimizle inanıyoruz.  Kişileri karalamakla bir yerlere varamayız. İnsan kolay yetişmiyor. Hele hele böylesine gecesini, gündüzünü, mali imkanlarını vererek hizmet edenler; ancak baş tacı edilirler…   

Siyaset bezirganları uzak dursun

Ancak; sesimiz yükseldikçe, etkinliğimiz arttıkça bazı siyaset bezirganları birliğimize musallat olmaktadırlar ki; onlardan olabildiğince uzak durmamız gerekmektedir. Her ne zaman bu siyasiler işin içine girmişlerse büyük zararlar gördüğümüzü de özellikle belirtmem gerekmektedir.

Hatta eskiden bakanlık yapan bir zatı muhterem “ İstanbul’daki Samsunlular içerisinde siyasette yer alacak okumuş birisi yok” şeklinde bir ifadede bulunmuş. Değerli dostlar iki yüzü aşkın derneği kuran, federasyonlar, konfederasyon kuran bu insanlar gerektiğinde siyasette de yer alacak kişileri kendi aralarından pek ala çıkarırlar. Zatı muhteremler tasalanmasınlar, öyle “sahipsiz, boş bağ bulduk” deyip üşüşmeye de kalkmasınlar.

İstanbul’da da; çok değerli okumuş, yetişmiş, donanımlı hemşehrilerimizin olduğunu, bil vesile buradan belirteyim


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık