loading...

Samsun merkezli, bölge gazetesi...

  • Dolar 5.7895
  • Euro 6.4452
  • GR ALTIN 273.58
  • ÇEYREK 447.31

  • 20 Mayıs 2019, Pazartesi 10:00
SADİSUBAŞI

SADİ SUBAŞI

19 MAYIS 1919’UN 100.YILI VE YAŞANAN AYRIŞMALAR.

19 Mayıs 1919 tarihi ülkemiz açısından son derece önemli bir tarihtir. Eğer 19 Mayıs 1919 sabahı o tarihte henüz 38 yaşında bir Osmanlı subayı olan Mustafa Kemal Paşa, işgale karşı Millî Mücadelenin ilk adımını Samsun’a çıkarak atmamış olsaydı, bugün halkımız Anadolu’nun ortasına hapsedilmiş, adeta kendi topraklarında esir hayatı yaşıyor olacaktı.

Çünkü 1. Dünya Savaşından yenik çıkarak tarihin derinliklerine gömülen Osmanlı Devleti, sadece üç kıtaya yayılan topraklarını kaybetmekle kalmamış, son vatan toprağı olan Anadolu’nun da batısı, güneyi ile güneydoğusu ve doğu bölgesininFransa, İtalya, Yunanistan ve Rusya’nın desteklediği Ermeni çeteleri tarafından işgal edilmesini, İstanbul’un da İngilizlerin kontrol ve denetimi altına girmesini önleyememişti.

İşte 19 Mayıs 1919 tarihi, tüm işgal güçlerinin Anadolu’dan çıkartılması ile sonuçlanan Kurtuluş Savaşı’nın ilk adımının Samsun’da atıldığı tarihtir.

İşte içinde bulunduğumuz 2019 yılı da bu önemli tarihin 100. yılıdır. Bu nedenle de 2019 yılı, 1919’un 100. Yılı olarak ilan edilmiş ve ulusumuzun özgürce yaşamını sürdürebilmesini sağladığı için bir yıl sürecek etkinliklerle kutlanması kararı alınmıştır.

Buraya kadar her şey güzeldir ve bir yıl süreyle kutlanması kararı da son derece yerinde olmuştur.

Ne var ki, yeniden var olmamızın ilk adımı olan 19 Mayıs kutlamaları için atılan adımlar ve bu süreçte siyasi arenada ki gelişmeler, 19 Mayıs 1919 da sağlanan birlik ve beraberlik ruhu ile hiç uyuşmamaktadır.

Kim nasıl düşünürse düşünsün, 19 Mayıs 1919 tarihi ve Samsun zafere giden Millî Mücadele’nin ayrışmaz parçalarıdır. Büyük Önder Millî Mücadeleyi başlatmak için Samsun’u seçmesi, biz Samsunlulara büyük bir onur ve görev yüklemiştir.

O nedenle, 19 Mayıs 1919’ un 100. yılı Mustafa Kemal ve Samsun’u yok sayarak kutlanamaz.

Çoğu Samsunlu gibi bunlara itirazım var.

İlk İtirazım,

Hazırlanmış olan 100.yıl logosunadır. 100. Yıl logosu 19 Mayıs tarihine çok az bir zaman kala açıklanmış ve logo da ne Mustafa Kemal Atatürk, ne de Samsun yer almamıştır. Oysa, logoya yerleştirilecek Atatürk’ün Samsun’da ki Onur Anıtı, bu önemli tarihin vurgulanması açısından çok daha anlamlı olacaktı.

Ne var ki şu anda Devletin belirlediği resmi logonun neyin 100. Yılını temsil ettiğinin belli olmaması bir yana,19 Mayıs 1919 da başlayan ve 30 Ağustos 1922 yılında zaferle sonuçlanan Kurtuluş Savaşı’nı başından sonuna kadar yöneten Baş Komutanı Mustafa Kemal Paşa’nın yer almamasını bu ulusa anlatamazsınız.

Ayrıca resmi logonun Azerbaycan’ın 100. Yıl logosuyla hemen hemen aynı olması veya o logonun küçük bir değişiklikle resmi logo olarak ilan edilmesi, en azından 19 Mayıs 1919’un ruhuna yakışmamış ve kamuoyununda sürekli eleştiri odağı olmuştur.

İkinci İtirazım,

Samsun’da yapılacak 100. Yıl kutlama programlarının çok geç açıklanması ve Valilik Programı ile Sivil Toplum Kuruluşları Platformunun hazırladığı programlar arasında ciddi bir organizasyonun bulunmamasının yarattığı karmaşayadır.

İki gün içine sıkıştırılan çok sayıda programın neler olduğunun ve nerelerde yapılacağı duyurularının yeterince yapılmamış veya toplumun her kesimine ulaştırılamamış olması, etkinliklere katılmak isteyen çok sayıda Samsunluyu belirsizliğe düşürmüştür.

Üçüncü İtirazım,

100. yıl kutlamalarının İstanbul Büyükşehir Belediye Seçimlerinin yenilenecek olması nedeniyle, siyasi gövde gösterisine dönüştürülmesi olasılığıdır.

30 Haziran Yerel Seçimleri öncesi ve sonrasında Sayın Cumhurbaşkanı’nın siyasi rakiplerini çok ağır eleştirmesi, saldırıya uğrayarak linç tehlikesi atlatan Ana Muhalefet Parti liderine geçmiş olsun telefonu dahi açmaması ile toplumda zaten oluşmuş bulunan kamplaşma had safhaya çıkmıştır.

Bu şartların bulunduğu bir ortamda, Cumhurbaşkanı ve Ana Muhalefet Partisinin Genel Başkanı dışında bir veya iki muhalefet Parti lideri daha Samsun’a gelecektir.

Sayın Cumhurbaşkanı’nın başta Ana Muhalefet Partisi Genel Başkanı olmak üzere diğer parti liderlerini de Samsun’a davet ederek birlik mesajı vermiştir. Ama nasıl bir araya geleceklerdir? İşte o, büyük bir soru işaretidir.

Umarım, Samsun ve 19 Mayıs 1919 ruhuson yıllarda siyasi partilerin Cumhur ve Millet İttifakı adıyla ayrışması ile başlayan ve toplumun da ikiye bölünmesine zemin hazırlayan söylemlerin son bulacağı bir buluşmaya tanıklık eder.

Samsun, bu özel gün dolayısıyla Samsun dışında yaşayan Samsunlular ile değişik yörelerden gelen 10.000’i aşkın konuğu ağırlayacaktır. Bu konuklar başta Atatürk Anıtı olmak üzere, Gazi Müzesini, Tütün İskelesini, Bandırma Vapuru’ nu ve Kent Müzesini gezmek isteyeceklerdir.

Ne var ki, 19 Mayıs Pazar günü başta Cumhurbaşkanı olmak üzere tüm siyasi liderler Samsun’da olacaktır. Cumhurbaşkanı’nın da Tütün İskelesi’nde halka hitap edeceği, bu nedenle kentte olağanüstü güvenlik önlemlerinin alınacağı ve ana arterlerin çoğunun kapatılacağı açıklanmıştır.

Umarım, güvenlik önlemleri abartılarak iki günlüğüne Samsun’a gelen konuklarımızın buraları gezmeleri engellenmez.

Ondokuzmayıs ruhunun bir kez daha toplumsal bütünleşmemize katkı yapması dileğiyle, tüm halkımızın 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı ile 19 Mayıs’ın 100. yılı kutluyorum.

Güzel günlere hasretimizin son bulması dileğiyle.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık