loading...

Samsun merkezli, bölge gazetesi...

  • Dolar 5.8243
  • Euro 6.5581
  • GR ALTIN 238.85
  • ÇEYREK 390.52

  • 06 Kasım 2018, Salı 10:00
SADİSUBAŞI

SADİ SUBAŞI

SAMSUN’DA Kİ BELEDİYE BAŞKANLARINA CAMİ ÇAĞRISI.

Yazıma başlarken bu köşe yazımı eleştiri amacıyla değil, Samsun’un acil bir ihtiyacının giderilmesi için kaleme aldığımı özellikle belirtmek istiyorum.

Yazımın içeriğine girmeden bazı istatiksel verileri de paylaşıyorum;

Samsun 2017 nüfus verilerine göre 1.320.000 kişilik nüfusu ile Türkiye iller sıralamasında 16. Sırada yer alıyor.

Türkiye’ nin nüfusu 82 milyona, tüm Türkiye’ de ki cami sayısı da 2017 yılında90.000’ e ulaşmış bulunmaktadır.

Türkiye’nin nüfus artış hızı ,5, iken cami artış sayısı ise, ’ eulaşmıştır.

Nüfus sıralamasın da15.029.000 kişi ile 1. Sırada bulunan İstanbul, 3317 cami sayısı ile de 1. Sırada bulunmaktadır.

Nüfus sıralamasın da 1.320.000 kişi ile 16. Sırada olan Samsun’un ise, 2610 cami sayısı ile Türkiye’nin cami sıralamasında 4. Sırada olmasının yorumunu sizlere bırakıyor ve asıl konuya geçiyorum.

Bu verilere rağmen, Samsun’un yeni bir camiye ihtiyacı olduğunu söylüyor ve başta Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Zihni Şahin olmak üzere, İlkadım, Atakum ve Canik Belediye Başkanlarımıza bir çağrıda bulunuyorum.

Samsunlular cenazelerini Büyük Cami’den kaldırmayıgelenek haline getirmiştir. Evet, Büyük Cami Atatürk Bulvarı gibi çok merkezi bir yerdedir ve çok eski bir camimizdir.

Ancak bu camiden cenaze kaldırıldığı günler zaten yol fakiri olan Samsun’da, çok büyük bir trafik karmaşası yaşanmaktadır. Caminin altında ki yer altı otoparkı kalabalık cemaati olan cenaze törenlerinde yetersiz kalmakta ve cenazeye gelenler araçlarını zorunlu olarak Atatürk Bulvarı üzerine park etmektedirler.

Bu parklar cemaatin çokluğuna göre zaman zaman 3 sıraya ulaşmakta ve trafiğin çok yoğun olduğu Atatürk Bulvarında ki akış, kavşakta ki trafik lambalarından itibaren tek şerite düşmektedir.

Kavşağa kadar 3-4 sıra halinde gelen araçların, kavşaktan itibaren tek sıraya düşerek geçebilmesi ise tam bir trafik rezaletine dönüşmektedir.

Samsunluya bu işkenceyi çektirmeye kimsenin hakkı yoktur.

O NEDENLE, SAYIN BELEDİYE BAŞKANLARIMIZI ACİLEN EN UYGUN YERDE BÜYÜK BİR CAMİ YAPMAYA DAVET EDİYORUM.

Son AKP döneminde hemen her ilçemiz de çok güzel camiler yapıldı. Ama nedense, hiç kimsenin aklına bu eksiği gidermek gelmedi.

Sanırım, 3-4 yıl önce Tarım Meslek Lisesi’nin bulunduğu yere adı da tartışmalı böyle bir cami yapılması gündeme gelmişti. Kimse bugün çıkıp da o cami engellenmeseydi, bu sıkıntı yaşanmazdı demesin.

Çünkü o bölgede yapılacak bir cami, Emniyet ve SSK binaları ile zaten yoğunlaşan araç trafiğini daha da artıracağı için geçerli bir çözüm modeli olamazdı. Nitekim ortak akıl da bu yanlışı önlemişti.

Seçilecek yer, en az 250-300 araç alacak park yerine ve cenaze konvoyunun trafik sıkışıklığı yaşamadan gideceği mezarlığa ulaşabilmesine uygun olmalıdır.

Belediye başkanlarımız mutlaka çok daha iyi yerler belirleyebilirler ama öneri sahibi olarak ben de sanırım çok kişinin onaylayacağı bir yeri önermek istiyorum.

Canik’ de ki eski Samsun Ondokuzmayıs Stadımız yıkılıyor. Bu alanın kent parkı yapılacağı söyleniyor ama şu an da amaca en uygun cami yerinin burası olduğunu düşünüyorum.

Çünkü bu alan yeterli sayıda araç alabilecek otopark yapımına ve konvoyun hemen yanı başında ki çevre yoluna çıkarak her üç mezarlığımıza da son derece kolay ulaşabilecekleri bir yerdir.

Ayrıca bu stadın Samsunsporlular için çok büyük anısı vardır. Bu cami inşaatının burada yapılmasına karar verilirse, tüm Samsunspor camiası adına MARATON TRİBÜNÜN korunarak burasının bir anıt haline getirilmesini diliyor ve böylece iki güzel eserin Samsunlulara kazandırılmış olacağına inanıyorum.

Kaldırılması düşünülen sanayi sitesinden kazanılacak alanın bir kısmı, eski stadın cami ve otopark dışında kalan kısmına eklenerek kent parkımız da hayata geçirilebilir, diye düşünüyorum.

Ayrıca caminin bu alana yapılması ile çok kişinin kafasında ki eski stadyum alanının da inşaata açılacağı korkusu ortadan kalkmış olur.

SAYIN BELEDİYE BAŞKANLARIMIZ,

Bu önerimi dikkate alarak, yaklaşan Yerel Seçimlerden önce bu caminin temelini atarak adınızı Samsun tarihine geçirmenizi sizlerden tüm Samsunlular adına arz ve talep ediyorum.

Güzel olaylara tanıklık edeceğimiz bir hafta dileğiyle.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


hüseyin değerli hüseyin değerli 06.11.2018 19:51

belediye eski başkanlarından biri olarak, son derece uygun bir öneri olduğunu düşünüyorum.sayın subaşı'yı bu konuyu ele aldığı için kutluyorum.

yukarı çık