loading...

Samsun merkezli, bölge gazetesi...

  • Dolar 5.8764
  • Euro 6.6041
  • GR ALTIN 253.43
  • ÇEYREK 414.41

  • 16 Aralık 2018, Pazar 10:00
TAHSİNÇAYIROĞLU

TAHSİN ÇAYIROĞLU

1990’LARIN SİYASİ ARENASI

1991’de ANAP genel başkanı seçilen Mesut Yılmaz, başbakan olarak yeni hükümeti kurdu. Ancak bu defa Hükümet ile Çankaya arasındaki uyum da bozulmuş oldu.

1991'de genel seçimlere gidildi. DYP ' oy oranı aldı ve 178 milletvekili ile mecliste birinci parti oldu. ANAP 115, SHP 88, RP 62 ve DSP 7 sandalye kazandı.

Bu dönemde dünyada önemli olaylar oldu. Almanya'yı ikiye bölen Berlin Duvarı (1989) yıkıldı. Irak, Kuveyt'i işgal etti. Bunun üzerine ABD öncülüğünde Irak'a Çöl Harekâtı düzenlendi. Sovyetler Birliği dağıldı ve yeni Türk cumhuriyetleri ortaya çıktı. Varşova Paktı dağıldı. Irak’tan kaçan Kürt grupları Türk ve İran sınırına yığıldı. Çekiç Güç ile Irak'ın kuzeyi Bağdat’ın kontrolünden çıkarıldı. Böylece Irak Kürt Federe Devleti’nin önü açıldı.  

Bu dönemde ABD’nin yanında Irak'a müdahale etmek isteyen Özal ile hükümet ve TSK arasında görüş ayrılığı ortaya çıktı. Genelkurmay başkanı istifa etti.

Süleyman Demirel ve Erdal İnönü koalisyon hükümeti kurma yönünde anlaştı. 1992 seçimlerinde Refah Partisi büyük bir ivme yakaladı.

1993 yılında Turgut Özal'ın ani vefatı sonucu Süleyman Demirel, cumhurbaşkanı seçildi. DYP genel başkanlığına seçilen Tansu Çiller, SHP'nin yeni genel başkanı Murat Karayalçın ile yeni koalisyon hükümeti kurdu.     

1994 yılındaki ekonomik kriz neticesinde 5 Nisan Kararları alındı.

1994 yerel seçimlerinde İstanbul (R. Tayyip Erdoğan) ve Ankara (M. Gökçek) büyük şehir belediye başkanlıklarını Refah Partisi kazandı.

1995’te Sol-Yol (CHP-DYP) Hükümeti, AB ile Gümrük Birliği’ni imzaladı.

1995 genel seçimlerinin öncesinde CHP ve SHP birleşti. Deniz Baykal CHP’nin genel başkanı oldu.

Seçimlerde ! oy oranı ile RP birinci parti olurken ANAP , DYP , DSP ve CHP oranında oy aldı.

Mesut Yılmaz'ın başbakanlığında Ana-Yol (ANAP-DYP) Hükümeti kuruldu. 1996'da hükümet yıkılınca RP genel başkanı Necmettin Erbakan başbakanlığında Refah-Yol Hükümeti kuruldu. Bu dönemde D-8 Teşkilâtı kuruldu. Erbakan'ın Libya ziyareti, Susurluk Olayı, tarikat ve cemaat liderlerine başbakanlıkta iftar verilmesi gibi olaylar sonrasında 28 Şubat Süreci ile hükümet istifa etti. Sekiz yıllık temel eğitime geçildi.

Anayasa Mahkemesi’nce kapatılan Refah Partisi liderine ve partinin diğer önde gelen isimlerine siyaset yasağı getirildi.

Demirel hükümeti kurma görevini Mesut Yılmaz'a verdi. Yolsuzluk olaylarından dolayı Yılmaz’ın istifası üzerine, 1999’da seçim hükümetini Bülent Ecevit kurdu.

Orgeneral Atilla Ateş tarafından PKK'ya destek verdiği için sert şekilde eleştirilen Suriye, PKK liderini sınır dışı etti. PKK lideri, 16 Şubat 1999'da Kenya'da yakalanarak Türkiye'ye getirildi. DGM'de yargılanan PKK lideri idama mahkûm edildi. Ancak, mahkeme kararı meclise intikal ettirilmedi ve 2004’te idam cezası kaldırıldı.

18 Nisan 1999 genel seçimlerinde DSP " oy oranı ile birinci parti olurken, MHP oy oranıyla ikinci parti, Fazilet Partisi oy oranıyla üçüncü parti oldu. CHP meclis dışında kaldı. Demirel, hükümeti kurma görevini Bülent Ecevit'e verdi. Milliyetçi/Ana-Sol Hükümeti (MHP/ANAP-DSP) kuruldu.

17 Ağustos 1999'da 7,9 şiddetinde Körfez Depremi oldu ve 16.000 vatandaş öldü.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık