loading...

Samsun merkezli, bölge gazetesi...

  • Dolar 6.1046
  • Euro 6.6097
  • GR ALTIN 325.99
  • ÇEYREK 532.99

  • 01 Eylül 2019, Pazar 10:00
TAHSİNÇAYIROĞLU

TAHSİN ÇAYIROĞLU

YAVRU VATAN KIBRIS: BARIŞ HAREKÂTI ve KKTC

Harekat öncesi görüşmeler, 5 Temmuz 1974’te, I. Cenevre Konferansı ile başlamıştır. Konferanstan bir sonuç çıkmayınca Türkiye, 20 Temmuz 1974 tarihinde ve saat 06.05 sularında, Birinci Kıbrıs Barış Harekatı’na başlamıştır.

BM’nin 353. sayılı Kararı ile ateşkes ilân edildiğinde Türk Ordusu Lefkoşe-Girne Hattı’nı birleştirmişti. Böylece Kıbrıs’taki ve Yunanistan’daki cunta hükümetleri düştü.

8 Ağustos 1974’te, II. Cenevre Konferansı toplandı ancak Yunan tarafının ele geçirdiği yerleri tahliye etmemesi ve esirleri bırakmaması üzerine “Ayşe Tatile Çıksın” parolasıyla 13 Ağustos 1974 tarihinde İkinci Kıbrıs Barış Harekatı başladı. Türk Ordusu, 14 Ağustos’ta Lefkoşe’ye, 15 Ağustos’ta Lefke ve Magosa’ya girerek, bugünkü hattı çizdi.

Bu savaşta Türk Ordusu 498 şehit ve 1.200 yaralı; Türk milisleri de 340 şehit ve 1.000 yaralı vermiştir. Yunan tarafının zaiyatıysa 4.000 ölü ve 12.000 yaralı olmuştur.

Yavru Vatan’ın kurtarılmasından sonra Başbakan Bülent Ecevit, “Karaoğlan” olarak anılmaya başlanmıştır.

2 Ağustos 1975’te Viyana’da yapılan Mubadele Antlaşması gereği, 50 bin Türk ve 70 bin Yunan’ın yeri değiştirilmiştir.

Kıbrıs Türkleri’ni korumak, adanın ilhakını önlemek ve Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki güvenliğini güçlendirmek için yapılan Kıbrıs Barış Harekatı, BM tarafından kabul edilmemiş ve Türklerin “self-determinasyon hakkı” da tanınmamıştır. Ancak Türk tarafının “taksim” esaslı federasyon önerisinin kabul edilmemesi, özellikle Yunan tarafının, adanın temsilcisi gibi gösterilmesi üzerine Türk Yönetimi tek taraflı olarak 13 Şubat 1975 tarihinde, Kıbrıs Türk Federe Devleti’ni kurmuş, akabinde de 15 Kasım 1983 tarihinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin bağımsızlığı ilân edilmiştir.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Bağımsızlık Bildirgesi: “Irk, milli menşe, dil ve din gibi farklılıklara dayalı olarak insanlar arasında ayırım gözetilmesini, her türlü sömürgeciliği, ırkçılığı, baskı ve tahakkümü reddeden, Kıbrıs’ta, Doğu Akdeniz’de, Ortadoğu’da ve dünyada tam bir barış ve istikrarın, huzur ve güven içinde yaşama ve kendi kendilerini yönetmeleri hakları olduğuna inanan, aynı adada sorunları, eşit düzenlerde müzakerelerle, barışçı, adil ve kalıcı bir çözüme ulaştırmanın mümkün ve zorunlu olduğu görüşüne sımsıkı  bağlı bulunan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin ilanının iki eşit halk arasında ortaklığın bir federasyon altında yeniden kurulmasını isteyen meclisimiz, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinin kuruluşunu ve bağımsızlık bildirgesini onaylar.” kararıyla dünyaya duyurulmuştur.

5 Mayıs 1985’te Anayasa kabul edilmiş, 9 Haziran 1985’te de Rauf DENKTAŞ cumhurbaşkanı seçilmiştir.

Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin dayandığı sacayağı: 

1) Türk halkı, 1960 Anlaşması’na göre kurucu unsurlardan biridir ki 1 Kasım 1974’te BM, Kıbrıs Türk Halkı’nın adadaki iki halktan biri olduğunu kabul etmiştir. 

2) Türk tarafı meşru yönetimden ayrılmamış, bilakis 1 Ocak 1964’te yönetimden uzaklaştırılmış ve sistematik bir soykırıma maruz bırakılmıştır. Dolayısıyla Yunan tarafının Kıbrıs Türk Halkı’nı yönetme yetkisi söz konusu değildir.

3) Bir devlette olması gereken kesin ve sürekli toprak; belirli ve sürekli teşkilat; güçlü ve sürekli siyasa, Kıbrıs Türk Halkı’nda mevcuttur.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık