loading...

Samsun merkezli, bölge gazetesi...

  • Dolar
  • Euro
  • GR ALTIN
  • ÇEYREK

  • 25 Ağustos 2019, Pazar 10:00
TAHSİNÇAYIROĞLU

TAHSİN ÇAYIROĞLU

YAVRU VATAN KIBRIS: TÜRK KATLİAMI II

30 Kasım 1963’te devlet başkanı Makaryos’un anayasadaki 13 maddelik değişiklik talebi Türkler tarafından tepkiyle karşılanmıştır. Türklerin imhasını öngören Akritas Planı çerçevesinde, 21 Aralık 1963’te Türklerin üzerine ateş açılmasıyla toplumlararası çatışma başlamıştır. Bunun üzerine Türkler, siyasi ve idarî yapıdan çekilmek zorunda kalmıştır.

1 Ocak 1964’te Devlet Başkanı Makaryos, Lefkoşe Anlaşması’nı tek taraflı olarak feshettiğini açıklamıştır. Türklere yönelik yapılan saldırılar karşısında Türkiye, BM’ye başvurmuş ve bunun üzerine Barış Gücü’nün oluşturulmasına karar verilmiştir. BM tarafından Yeşil Hat çizilmiş ancak Barış Gücü’nün varlığı da Türklere yönelik şiddeti durdurmamıştır. 1964’te Türkiye’nin aldığı müdahale kararı Johnson Mektubu ile önlenmişse de, Erenköy Olayı’ndan sonra Türk uçakları, Yunan mevzilerini bombalamıştır. Aynı yıl Acheson Planı ile Karpaz’da Türkiye’ye bir üs verilmesi karşılığında Enosis’e rıza gösterilmesi ve Türklerin azınlık statüsünün kabul edilmesi istenmiştir. Bu teklif, Türkiye tarafından anında reddetmiştir.

1967’de Yunanistan’da askeri cunta darbe yaparak, iktidarı ele geçirmiştir. 12 bin Yunan askeri adaya konuşlandırılmıştır. Türklere yönelik saldırılar şiddetlenmiştir. Geçitkale Saldırısı’ndan sonra 28 Aralık 1967’de Türkler, Fazıl Küçük başkanlığında Türk Yönetimi’ni ilân etmiştir. Yönetimin başına 1973’te Rauf Denktaş geçmiştir. 

1974’te de cuntacı EOKA-B’liler Kıbrıs’ta darbe yaparak, iktidarı ele geçirmiştir. İphestos Planı çerçevesinde adanın ilhakını ve soykırımı hedefleyen Yunanlılar, Türkleri yerlerinden sürmüş ve binlerce Türk’ü de katletmiştir.Son olaylar üzerine Türkiye, garantörlük kapsamında 20 Temmuz 1974’te Kıbrıs Barış Harekâtı kararı almıştır.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


Ufuk Solmaz Ufuk Solmaz 26.08.2019 19:48

Bazen tarihi hatırlamak ve bilgileri tazelemek iyi oluyor. Güçlü bir Türkiye için atılacak emin adımların önemi ortaya çıkıyor.

BASINDA BUGÜN
TÜM GAZETELER
yukarı çık