loading...

Samsun merkezli, bölge gazetesi...

  • Dolar
  • Euro
  • GR ALTIN
  • ÇEYREK

  • 24 Kasım 2019, Pazar 10:00
TEKİNAKIN

TEKİN AKIN

Öğretmenler gününde düşündüklerimiz…

Eğitimin, bedelini ödeyebilenlerin yararlandığı bir meta durumuna getirildiği bu dönemde, öğretmenlerin söyleyecekleri çok şey olduğunu biliyorum.

Yeni nesiller gerçekten öğretmenlerin eserimi? Yoksa eğitimi yapboz tahtasına çeviren yönetenlerin eserimi?

Bunun cevabını anneler babalar veremiyorlar.

* * *

Gelir düzeyi düşük meslek guruplarından sayılan Öğretmenlik mesleği,  okuttuğu öğrencilerin, velilerin, halkımızın ve ülkeyi yönetenlerin, ilgisizliğine uğramış bir meslektir.

Karnım doymuyor diye sokağa çıkıp sorununu anlatmaya çalışan öğretmene,

Hayırdır, neyin var hocam demeyenlere, onların seslerine kulak vermeyenlere” kırgın öğretmenlerimiz.

* * *

Bazı meslek mensuplarına seyyanen zam yapılırken, öğretmenine yapılan %4’lük zamma, bu da olmaz arkadaş ayıptır demeyenlere kırgın öğretmenlerimiz.

* * *

Canımızdan bir parça olan çocuklarımızı, ülkenin geleceği olduğu söylenen evlatlarımızı, ellerine teslim ettiğimiz öğretmenlerimizin geçim sıkıntılarını görmezden gelen yönetenlere kırgın ve kızgın öğretmenlerimiz.

* * *

Onlara elleri öpülesi olduklarını söyleyip, onlara çok kutsal bir mesleğin mensupları olduklarını anlatmaya çalışanlara da kırgın öğretmenlerimiz.

* * * 

Otuz yılını okullarda geçirmiş bir emekli Eğitimci olarak görüyorum ki, öğretmenler gününde söylenenler, yapılan vaatler artık can sıkmaya başladı inandırıcılığını kaybetti.

Bu yüzden kırgın ve kızgın öğretmenlerimiz.

* * *

Ne çalışırken ve nede emekli olduğunda rahat yaşayamayan bu mesleğin mensuplarının, ekonomik durumlarının iyileştirilmesi ile ilgili atılmış hiçbir adım yokken, onları vaatlerle kandırmaya çalışanlara kırgın ve kızgın öğretmenlerimiz.

* * *

Analar babalar, mezun ettiğimiz öğrenciler ve de ülkeyi yönetenler, bilgiyi, terbiyeyi, sabrı, efendiliği, öğretmenlerinden öğrendiklerini unutmuş göründükleri için onlara da kırgın ve kızgın öğretmenlerimiz.

* * *

Bu mesleğin mensuplarını, aslanın pençeleri arasına düşmüş ceylan gibi, geçim sıkıntısına mahkûm edenlere de küskün ve kızgın öğretmenlerimiz.

* * *

Bütün bunlar yaşanırken yan yana gelmelerine de kızanlara, örgütlenmelerinin önüne engel çıkartanlara kırgın ve kızgın öğretmenlerimiz.

* * *

Öğretmenlerimizin bu kırgınlığı ve kızgınlığına rağmen mesleğin gereklerini yapmaya çalışan fedakâr öğretmenlerimizin öğretmenler gününü kutluyoruz.

                                                                              * * *

Fakir Baykurt’un dediği gibi,

“ Öğretmen yalvarmamalı, Öğretmen boyun eğmemeli,

Öğretmen el açmamalı, Öğretmen ders vermeli.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


Murat Ateş Murat Ateş 24.11.2019 19:19

Tekinim, güzel, anlamlı yorumlarını okumaktan zevk alıyorum. Yüreğine sağlık. Bu emeklerin topluma ışık olacağını umar selamlarımı iletirim.

 Ümit Bıyıkoğlu Ümit Bıyıkoğlu 28.11.2019 16:24

Bir köşe yazınsından öte muhalefete tercümanlık yapılmış. Bu ve buna benzer yazıları ve haberleri hergüm dinliyor ve izliyoruz.

BASINDA BUGÜN
TÜM GAZETELER
yukarı çık