loading...

Samsun merkezli, bölge gazetesi...

  • Dolar
  • Euro
  • GR ALTIN
  • ÇEYREK

  • 17 Kasım 2019, Pazar 10:00
TEKİNAKIN

TEKİN AKIN

Ülkemiz Teknik Eğitiminin hazin sonu..

Ülkemizdeki Teknik eğitiminin temelinde, eski adı Sanat Okulları olan bu gün ki Endüstri Meslek Liselerinin olduğunun altını çizmek durumundayız.

* * *

Sanat Okulları ve Endüstri Meslek Liseleri, ülke sanayisinin yardımcı elemanlarını yetiştiren, el becerileri yanında teknoloji bilgilerin kazandırıldığı orta öğretim kurumlarımızdandır.

* * *

Devlet, Sanat Okullarını (Bu günkü Endüstri Meslek Liselerini) açarken, bu okullardaki Teknik ve meslek eğitimini verecek öğretmenlerinde yetiştirilmesi gereğini düşünmüş ve 1937 yılında Ankara’da Erkek Teknik Yüksek Öğretmen Okulunu da açmıştır.

* * *

Ülkemizde Teknik Eğitimin ciddiye alındığı o yıllarda,  bu okullarda nazari bilgilerin yanında, el becerileri, el melekeleri olan Teknik Öğretmenlerin yetiştirilmesi hayata geçirilmiştir.

Ankara’da kurulan Teknik Yüksek Öğretmen okulunda yetişen bu öğretmenler, nazari bilgilerin dışında, Tornanın başına geçip tornacılığı, Freze tezgâhının başına geçip Frezeciliği, bizzat tezgâhların başında çalışarak, uygulamalı meslek eğitimine öncülük etmişlerdi.

Sanat okullarında meslek eğitimi vermek için yetiştirilen Teknik Öğretmen Okulu mezunlarının önemli bir bölümü de o yıllarda, öğretmenlikten ayrılarak sanayinin önemli kurumlarında üretimi yönlendirmişlerdir.

* * *

Ankara Erkek Teknik Yüksek Öğretmen Okullarında yetişen bu öğretmenler ile köy Enstitülerinde yetişen öğretmenler arasındaki ortak nokta, üretim içinde eğitim anlayışları idi.

* * *

Köyde çalışan Köy Enstitüsü mezunu öğretmenler, tarım, hayvancılık konusunda yetiştirildikleri için, köylerimiz ki tarımın ve hayvancılığın yapılmasına ve gelişmesine katkı vermişlerdi.

Bu gün bile sebebini hala anlayamadığımız köy enstitülerinin kapatılış nedenlerinden birisi de, o günler de tarımımızın ve hayvancılığımızın gelişmesinden rahatsız olanlar mıydı acaba diye sormadan edemiyoruz.

* * *

Kalkınmanın köyden başlatılması, Tarımın ve diğer becerilerin köyde uygulamalı öğretilmesi işinin, kimleri rahatsız ettiğini çözmeye çalıştığımız bu dönemde, köy enstitülerini kapatan o zihniyet, mezunu olmakla onur duyduğum, Ankara Erkek Teknik Yüksek Öğretmen Okuluna da el attı.

İşe Teknik Yüksek Öğretmen Okulunu Fakülte yaparak başladılar.

* * *

Bir üniversite düşününki, her gün öğrencilerine yarım gün nazari eğitim, yarım günde Atölyeler de üretim içinde eğitim veriyor.

Ankara’daki Teknik Yüksek Öğretmen okulu  Fakülte yapıldıktan sonra, önce uygulamalı eğitim saatleri azaltıldı.

Sonra da Erkek Teknik Yüksek Öğretmen Okulu Teknoloji Fakültesi yapılarak kapatıldı.

* **

Yani Erkek Teknik Yüksek Öğretmen Okulu da, tıpkı Köy enstitülerinin akıbetine uğramış okullarımız arasına girdi.

* * *

Fakülte olan Erkek Teknik Yüksek Öğretmen okulunun atölyelerindeki torna tezgahlarının, freze tezgahlarının ve diğer tezgahlarının hurdalığa atılmış gibi bir kenara yığıldığını öğrendiğimde, bu canım okulun döküm Atölyesinin yemekhane yapıldığını duyduğumda içim sızladı

* * *

Şimdilerde resmen olmasa da gayri resmi olarak, sanayiye nitelikli yardımcı eleman yetiştirme eğitiminden vazmı geçildi acaba?

 * * *

Çocuklarımızı, ortaokuldan sonra başarılarına ve isteklerine göre okullara yerleştiren eğitim sistemimiz, liseden sonra çocuklarımızın, Üniversite olsunda neresi olursa olsun anlayışına itilmesi, ayrı bir olumsuz durum değil mi?

* * *

Tarımda neden ve nasıl gerilediğimizi, sanayide üretim sanayine neden geçemediğimizi anlatmaya gerek var mı?

* * *

Bir ülkedeki Teknik Eğitim, o ülkenin sanayisinin üretime dayalı sanayi olmasının alt yapısını hazırlayan eğitimdir.

Bir ülkedeki Teknik eğitim, o ülkenin sanayisinin teknoloji ile tanışmasını sağlayan eğitimdir.

Bir ülkedeki Teknik eğitim, bilginin ve uygulamalı sanat eğitiminin, üretime dayalı sanayi için ne kadar önemli olduğunu anlatan eğitimdir.

* * *

Ülkemizdeki Endüstri Meslek Liseleri ve bu okullara Öğretmen yetiştiren Erkek Teknik Yüksek Öğretmen okullarının sanayimiz için ne kadar önemli olduğunu anladığımızda inşallah iş işten geçmemiş olur.

* * *

Sonuç olarak, Tarım ve sanayi, ülkelerin kalkınmasındaki en önemli iki ayağıdır.

Tarımımıza ve Teknik Eğitimimize yazık etmeyelim…


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


Çetin Tozluoğlu Çetin Tozluoğlu 17.11.2019 10:36

Ellerine,kalemine sağlık,tüm T.Ö.menlerin üzüntülerini dile getirmişsin.Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.Selamlar.

Zafer Şenel Zafer Şenel 17.11.2019 11:58

Sevgili Öğretmenim Bizlere Özverili Yetiştirdiğin Bizleri Topluma Kazandırıp İstikbalimize Kazancımızı Elde Etmemiz İçin Verdiğin Emeğe Teşekkür Ederim İyiki Varsın Ülkemizde Emeğek Verenlere Değil Emeğe Sömürenlere İlgi Olduğu Müddetçe Talihimize Yetersiz Olan İradeni Bizleri Mutlu Huzurlu Geleceğe Taşıyamayacağı Artık Bilinen Bir Gerçektir .

Rasim Yağlı Rasim Yağlı 17.11.2019 13:23

Tekin Akın 1979 eğitim döneminde Ulus Endüstri Meslek Lisesinin ilk açılışından (meslek lisesinin açılışı bir kelime ile anlatılamayacak ağır bir yükümlülüktür, zahmetidir, yolları taşlıdır...) 1981 yılı sonuna kadar okulumuzun müdürü ve teknik derslerimize giren çok başarılı bir öğretmenimizdi. Bu yazının her satırında emek ve tecrübe var... Tekin hocamı o yıllardaki başarısından dolayı öğrencileri hiç unutmazlar unutmadılar. Çok zor yıllardı, çok acıların yaşandığı bir dönemdi... Ama biz onun sayesinde şanslıydık hem de çok şanslıydık... Her gün onun için çiçekler alsak azdır. Öğretmenime saygılarımla...

Recep Dağtaşoğlu Recep Dağtaşoğlu 17.11.2019 13:51

Malesef Teknik eğitim bitiriliyor.Verilen eğitimler teorikden ileri gidemiyor.Meslek liselerine öğrenci yönlendirilmiyor.Neden böyle yapılıyor anlamıyorum.

Mehmet Eyripala Mehmet Eyripala 17.11.2019 15:33

Yazdıkların için teşekkürler. Sana bir sayfa övgü dolu yazı yazmıştım. İnternet ortamında tamamlayamadan hepisi silindi. Bunu değiştirme imkanı var mı?

Hüseyin Özcan Hüseyin Özcan 17.11.2019 15:39

Düşüncelerinize katılıyorum.köy enstitütleri gibi uygulamalı ve nazari bu okulları kapanıyor olması çok üzücü. Sanayimizin ara elamanı yetiştirilmesinin yok olmasına neden olacaktır. Sanayicilerimiz çıraklık eğitimi vererek ihtiyaçlarını karşılamalı.

Sakin Sakin 17.11.2019 15:52

Tespitlerinize katılmamak mümkün değil.Teknik eğitim her geçen gün kan kaybediyor.Teknik eğitim olmasa da olur zihniyeti ne yazık ki her gün artıyor.Üzülmesek elde değil.

Bülent Eren Bülent Eren 17.11.2019 18:51

Emperyalist ülkeler sistematik şekilde, 'sömürülerini sürdürebilmek için ' üçüncü dünya ülkelerini (acımasızca) manüple etmekteler.Bunun için hedefledikleri ülkelirin yönetimlerine iğrenç çıkarlarına alet edebilecekleri grupların gelmesini sağlamakta,ülke kalkınmasında lokomatif olabilecek güçlü kurumları yok etmektedirler...

Naim yaman Naim yaman 21.01.2020 23:14

Yazılanlara aynen katılıyorum eğitim sistemimiz tamamen iflas ettirilmiştir otuz sene yapı bölümlerinde hocalık yapmış vedevamlı piyasada irtibatlı kişi olarak alt kademeden üst kademeye kadar hiç bir meslekte mesleğinin erbabı olan yüzde on kişi varmı Eğitimimiz yabancı ajanlar tarafından bu hale getirildiği yaygın bir görüş olarak görülmektedir Eğitim sistemimiz yeni baştan ele alınıp eğitime çocuklarımız dört yaşında başlamalı dinimiz yabancı dil insan olma özellikleri öğretilip ilk öğretime başlanmalı ilk öğretimde her öğrenci testlerden geçirilip istidatları tesbit edilip ilk öğöğretimden sonra açılan melek okullarında becerili olduğu bölümlerde orta lise uygulamalı tahsilini yapıp o branşta başarılı olanlar memleketin ihtiyacı kadar kontejanla istidadı olanlar ibrahimnşta üniversiteye girip uygulamalı eğitimler devam eritilerek mezun olmalıdır Daha çok detaylı görüşlerim vardır teşekkürler

BASINDA BUGÜN
TÜM GAZETELER
yukarı çık