loading...

Samsun merkezli, bölge gazetesi...

  • Dolar 5.8764
  • Euro 6.6041
  • GR ALTIN 253.43
  • ÇEYREK 414.41

  • 18 Nisan 2018, Çarşamba 10:00
ZEKAİGÜL

ZEKAİ GÜL

Türk’süz Dünya , Mutsuz Dünya imiş..!

Hafta sonu, evimin karşısında bir zamanlar ormandan bir parça olan, ancak , şimdilerde ise sadece  yeni yapılmış  bir park konumunda bulunan sahada dolaşırken , belediyenin uyarılarına rağmen  insanların yere çekirdek kabuğu ve çöp attıklarını gördükçe kahrolyordum.

Çoklarından  düşüyorda bunca

Görmüyor gelip geçenler

Eğilip alıyorum

Solgun bir gül oluyor dokununca 

                                      ( Solgun Bir Gül Dokununca , Behçet Necatigil )

Ağaçların arasında dolaştıktan sonra, her zaman gidip oturduğum ve kitap okuduğum kafede bir  grup insanın resmi araçlarla gelip kafede oturduklarını ve sabahtan akşama kadar  avare bir şekilde gürültü yaptıklarını ve mesai saati bitince, tamam bugünüde bitirdik şeklinde konuşmalarını duyunca ,üzülüyor ve bu insanlara benzememek için daha fazla okuyordum.

Bu insanlar , buralara çeşitli kurumlardan gelen bir grup işçiydi ve çalışmıyorlardı. Sadece , çalışıyor görünüyorlardı.

Bu düşünce ile yorgun vede bezgin bir şekilde evime gidiyordum.

Bir yanı var ömrümüzün kırık

Farlar büyültür gecede

Garipsi türküler üzgün

Başlamadan yollar

Evimize gidelim. ( Dışarda , Behçet Necatigil )

Ağaçların arasından , ıssız ve o derece sessiz bir şekilde  evime dönüyordum . ..Takii

Şimdi bir rüzgar geçti buradan

Koştum ama yetişemedim.

Nerelerde gezmiş tozmuş

Öğrenemedim.      ( Rüzgar , Cahit külebi )

 Diyecektim ki , ağaçların arasından  birden hayalim de bir pencere daha açılıverdi. Bu pencerede şunlar vardı ve yazılıydı.

Ahmet izzet Paşa , 1851 yılında Şam’da geniş ve büyük bir ailenin çocuğu olarak doğmuştu.Kendisi ve ailesi ziraat ve hayvancılıkla uğraşıyor ve siyasete ilgi gösteriyordu. Dedeleri  Ömer Ağa, ailenin bu büyük şöhrete ulaşmasında etkili olmuştu. 1860 yılında Şam’da  Babı Tuma semtinde baş gösteren kanlı olaylar esnasında, Abdulkadir Cezairi ile birlikte  hırıstiyanları korumuş ve  haklı bir üne ve şöhrete sahip olmuştu. Bundan yaklaşık 10 yıl kadar önce Şam’ın bu  kadim mahallesinde dolaşırken, semt sakinleri ile sohbet etmiş, Necip Mahfuz’un bazı kitaplarını almıştım.  

Ömer Ağa Şam’da sevilen vakar sahibi bir kişi olarak tanınmış idi. Ancak, o zamana kadar hiçbir siyasi faaliyet içinde olmayan   bu şahıs , Osmanlı merkezi hükümetinin dikkatini çekmiş ve bu tarihten sonra Ağa sıfatını almıştı.

Ömer Ağa’nın 1895 doğumlu Holu adında  cesur  bir çocuğu vardı. Bu cesur çocuk , babasının Osmanlı Merkezi Hükümeti ile iyi olan ilişkileri sayesinde Paşa Ünvanını almış , önce Humus, sonra Nablus Mutasarrıfı ve daha sonra ise Şam Vilayeti Müdürü olmuştu. Osmanlı Sultanı onu ve babasını Paşa yapmıştı. Kardeşi Mahmut ise Şam Belediye başkanı olmuştu. Holu paşa , Mısır Süveyş kanalı hisselerini satın aldı ve o zaman büyük bir servete ulaştı. Holu paşa , bugünkü Şama’da ve Guta’da büyük araziler satın almaya başlamıştı. Aldığı araziler vasıtası ile Şamlıları destekliyor ve bu sayede Şam ile Osmanlı merkezi Hükümeti arasında siyasi olarak bağlantı kuruyordu. O zamanlar Holu Paşa, Şam’da taçsız kral gibiydi.

Ahmet İzzet Abid , Holu paşa’nın kucağında büyüdü. Osmanlı istihbarat teşkilatının ( Teşkilatı mahsusanın ) Şam müdürlüğünü yaptı. Hicaz demiryolunun inşası için çok uğraştı.Onun oğlu Muhammed Ali Abid , bir ara Beyrut’ta Muhammed Abduh’tan  ders aldı. Washington’da Osmanlı Devletinin büyük elçisi olarak görev yaptı.

Fransız Genarali Guro’nın bir Paris ziyareti esnasında tanıdığı Muhammed Ali Abid , Osmanlının Suriye’den çekilmesinin ardından Suriye’nin İlk Cumhurbaşkanı oldu.  Suriye halkının pek sevmediği ve hatırlamak istemediği bu şahış , azda olsa Suriye’ye hizmeti olmuş ve Fransızlar tarafından Cumhurbaşkanı yapılmış tarihi bir kişilikti. Yıllarca , İsviçrede sürgün hayatı geçirmiştir.

Akşam ağaçların arasından evime dönerken , baharın tatlı esintisi ile yüzüme vuran rüzgarın muhayyilemde açtığı bu pencere ve onun ışıltılı camları, ABD Başkanının açıklamaları ve ABD uçaklarının zafer edaları ile  adeta ezilip kırılıverdi .

İslam dünyasının batı karşısındaki  bu ezikliği ile anladım ki , Türk’süz dünya , mutsuz  dünya imiş.

Herkese sevgi ve selamlarımla…

Not : Esad rejiminin kendi halkına yaptıklarını kabul etmemekle birlikte , ABD nin bu hukuksuz saldırılarını da kabul etmiyorum.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık