loading...

Samsun merkezli, bölge gazetesi...

  • Dolar
  • Euro
  • GR ALTIN
  • ÇEYREK

  • 07 Mayıs 2020, Perşembe 10:00
ZEKAİGÜL

ZEKAİ GÜL

‘ Türk’ü Sevmek İmandandır. ‘

Öğrencilikte tanıma şerefine eriştiğim , Üstad Necip Fazıl Kısakürek’in manevi evladı , Hilmi Oflas Ağabey’im : ‘ Bütün kavmiyetçilikler küfürdür. Ancak ; Türk’ü sevmek imandandır . ‘ derdi.

Bugünlerde yaşadığımız bazı olaylar karşısında  , Hilmi Ağabey’in bu  hikmet dolu sözü karşısında bir kez daha saygı ile eğiliyorum.

Ortaklık fikri , şu günlerde sözkonusu vatan bile olsa yürümüyor. Bu yüce fikre bile ihanet ediliyor.

Dünyada iki günlük ticari geçmişi olmayan şahısların , siyasete girdikten sonra zengin oldukları gözleniyor. Ticarette , genellikle ortada satılık bir mal  bulunuyor. Siyasette ise  kendisinden vazgeçilen ortak değerler oluyor .

Muhammedin kitabını kaldırtmam

Osmancığın bayrağını aldırtmam

Düşmanımı vatanıma saldırtmam

Tanrı evi viran olmaz , giderim. ( Mehmet Emin Yurdakul , Cenge Giderken ) 

Bağdat’ta bulunan Haydariye Camii Osmanlı yapımıydı. Bu camii 1826 / 27 yıllarında Vali Davut Paşa tarafından yaptırılmıştır. 1965 yıllarında Reşid caddesi ( Halil Paşa ) caddesi  genişletilirken caminin güney avlu duvarı yıkılmıştır.

Camii ,   7 aralık 1915 tarihinde  İngilizlere karşı verilmiş Kutulamara Zaferi’nden mülhem  , 1920 li yıllarda yine İngilizlere karşı kıyam hareketlerinde merkez olma özelliğini korumuştur. Rivayet edilirki Arapça’nın en büyük şairlerinden Muhammed Mehdi Zehavi ( 1900 / 1997 )  , Haydariye Cami’inde vaazvererek, İngilizlere karşı binlerce kişiyi camide kısa bir zamanda toplamıştır.

 Saddam Hüseyin’in iktidara gelmesinden sonra , ülkeden kaçan Zehavi bir müddet sonra vatandaşlıktan çıkarılmıştır. Saddam Hüseyin’in bu davranışına  , güzel bir hiciv yazan Muhammed Mehdi Zehavi , zannedersem tarihe önemli bir not düşmüştür.

Zehavi ( … Çocuğu ) adlı şiirinde : ‘ ben miyim Iraklı , yoksa sen mi ?’ diyerek Irak’ın büyük bir medeniyete sahip olduğunu vurgulamış , Irak’ın uğradığı yıkımdan Saddam Hüseyin’i mes’ul tutmuştur. Bir müddet sonra 1997 Yılında Suriye’de vefat etmiştir.

Nasıl ki zehavi birilerini rahatsız etmişse  , şu günlerde de sürekli olarak birilerini rahatsız eden  Osmanlı camii , medrese ve kütüphaneleri arasında olan Bağdat’taki  Haydariye Camii yıkılmak istenmektedir.

Bir iki ay önce konuşma yapan Aidil karni isimli meşhur Suudi Arabistanlı din adamı , Osmanlı Tarihi , Kültürü ve mirası ile birlikte Türkiye Cumhuriyetine  ve Türk Milletine   dil uzatma cüretinde bulunmuştur.  

Aidil Karni  anlaşılan o ki , Küveyt’te cesur bir din adamının televizyonda yaptığı ve milletimizi öven konuşmasından etkilenmiş. ( Proveke olmuş ) Bu konuşmaya canı sıkılmıştır.

İnsan , tabiî ki bu olay karşısında şu soruyu sormadan geçemiyor : Emperyalistler ve Siyonistler Osmanlıya ( Türk’e )  düşmandır. Anladık ta , Sen neden Osmanlıya  ( Türk’e ) , düşmansın …   Kaşıntın neden . ?‘ onu alayamadık…

Cevabı da isterseniz , Hilmi Oflaz abinin sözü ile yine biz verelim. 

Bütün kavmiyetçilikler küfürdür. Ancak ; Türk’ü sevmek imandandır .

Bu sebeble , kısaca şöyle diyeyim:

Varlığım Türk varlığına armağan olsun. Ne Mutlu Türk’üm Diyene   !

Herkese selam ve sevgilerimle …


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


BASINDA BUGÜN
TÜM GAZETELER
yukarı çık