• BIST 111.864
 • Altın 174,046
 • Dolar 4,0278
 • Euro 4,9678
 • Samsun 14 °C
 • İstanbul 14 °C
 • Ankara 13 °C
 • İzmir 21 °C
 • Ordu 17 °C
 • Sinop 11 °C
 • Giresun 18 °C
 • Amasya 15 °C
 • Rize 16 °C
 • Trabzon 16 °C

SAM-SEV’İN DÜNÜ, BUGÜNÜ VE 25. GURUR YILI

SADİ SUBAŞI

1988 Yılında kurula SAM-SEV ( Samsun Spor, Eğitim ve Tanıtma Vakfı) 25.YılınI tamamlamış olmanın onurunu yaşıyor.

Sayın Rüştü Araboğlu Başkanlığında ki SAM-SEV Yönetim Kurulu, 25. Yılı kutlamak için Bulvar AVM’ nin toplantı salonunda, Cumartesi günü Saat 17.00 de bir kokteyl düzenledi.

Sayın Valimiz Hüseyin Aksoy ve değerli eşlerinin de onurlandığı kokteyle oldukça yüksek sayıda SAM-SEV üyesi katılarak 25 yılın heyecanını yeniden yaşadı.

Toplantıya ayrıca İl Emniyet Müdürü Sayın İsmail Türkmenli,   Atakum Belediye Başkanı Sayın Metin Burma, Spor İl Müdürü Sayın Güven Özyurt, İl Kültür ve Turizm İl Müdür Vekili Sayın Ömer Pamuk ve Başarı üniversitesi Rektör Yardımcısı katıldı.

Yerel basınımızın iki önemli köşe yazarı Sayın Osman Kara ile Sayın Avni Demir’de toplantıya katılanlar arasındaydı.

Aslında kutlamanın ilk ayağı, sabah saat 11.00 de Atatürk anıtında yapılan törenle başladı. Atatürk Anıtı’n da ki törene de katılım, her yılkinde çok daha fazlaydı.

Sabah ki çelenk konulmasından sonra Başkan Rüştü Araboğlu çok anlamlı bir konuşma yaptı. Samsun’un değişmez ve tartışılmaz markası ve simgesinin 19 Mayıs ve onun yaratıcısı Mustafa Kemal Atatürk’tür diye söze başlayan Başkan Araboğlu, bunun SAM-SEV’ in kuruluş amaçlarının başında geldiğini vurguladı.

Kokteyl, vakfımızın en yeni ve genç üyelerinden, Sam-Sev kurucularından ve 2. Dönem Başkanı Refik Moral’ın kızı Aslı Moral’ın sunumuyla başladı.

Yönetim bana da bir sürpriz yapmış ve kokteylin son bölümünde yeni çıkan “Köşe Yazılarında Türkiye ve Samsun” isimli kitaplarımın 2. Ve 3. Sayısı için imza günü koymuşlardı.

İlk konuşmayı da benim yapmamı programlamışlardı. İlk konuşmayı kendisinin yapması konusunda uyarmama rağmen, vakfın fikir babası ve kurucu başkanı olarak ilk konuşmayı benim yapmamda ısrarlı olunca, ilk konuşmayı ben yaptım.

Vakfın tarihçesini ve yaşanan evreleri ana başlıklar halinde anlattım. Özellikle kuruluştan itibaren aramızda olanlarla o günleri hep birlikte yeniden yaşadık.

SAM-SEV, bu 25 yılın ilk dört ve sonraki on yılında benim başkanlığımda, aradaki sekiz yılında değerli dostum ve vakfımızın kuruluşundan itibaren büyük katkıları olan Av. Refik Moral’ın Başkanlığında, son dört yılında da, kurucu üyelerimizden rahmetli Faruk Araboğlu’un vefatından sonra onun varisi olarak aramıza katılan, oğlu Sevgili Rüştü Araboğlu’un Başkanlığında bugünlere ulaştı.

Benim konuşmamdan sonra söz alan Başkan Rüştü Araboğlu, ilk sözü bana vermiş olmasının yanılgısını ve iyi bir ders aldığını vurgulayarak, 25 yıla sığdırılan onlarca projeyi kendi açısından anlattı. Benim ve onun anlatılarından bir özeti aşağıda bulacaksınız.

Kokteylin son konuşmasını Samsun Valisi Sayın Hüseyin Aksoy yaptı. Yapılanları ilgiyle ve taktirle izlediğini belirten Valimiz, son projemiz “ JUDO-DOWN’ dan ”övgüyle söz etti. Bu etkinliklerimizi artırarak devam ettirmemiz gerektiğinin altını çizen Sayın Valimiz, projelere destek vereceğini de belirtti.

Şimdi gelelim bu vakfı kurma fikri nereden çıktı sorusuna?

1984-1986 dönemin de Samsunspor Başkanı olan rahmetli Hasbi Menteşoğlu’nun yönetim kurulu üyesiydim.

O dönem de içinde bulunarak kazandığım deneyim, bana Samsunspor’un asıl sorununun kişilerin omuzlarından kurtarılarak, ona kurumsal bir kimlik kazandırılması olduğunu öğretti.

Bunun yolu da bir vakıf kurulması ve gerektiğinde bu vakfın Samsunspor’a sahip çıkmasıydı. Bu fikirle yola çıktım. Samsun Ticaret ve Sanayi Odasında bir toplantı düzenleyerek, Samsun’un önde gelen işadamları ile kent yöneticilerini ve Samsunspor Yöneticilerini davet ettim.

İlk adımı atarken tek başıma yola çıkmıştım. O toplantıya çağrılı olanların yarısından çoğu katıldı. Bu fikir çok tuttu. Hemen orada bir müteşebbis kurul oluşturuldu.

Bu kurul ilk toplantısında bu vakfın tüzük kapsamının genişletilerek, Samsun’un diğer sorunlarına da sahip çıkması, spor, eğitim ve tanıtım alanlarında da sorumluluk alması tüzük kapsamına alındı.

SAM-SEV’İN, kamuoyunun önüne çıkarken kullandığı ilk slogan “Sahipsiz Kent Samsun’a sahip çıkmaktı.” Sonra ki yıllarda Samsun adına siyaset yapanlarda bu söylemi çokça kullandı.

Üzülerek söylemek isterim ki, aradan geçen 25 yıla rağmen bu söylemin hala geçerli olduğu, Samsun’a yapılan her haksızlıkta önümüze çıkıyor.

Yola böyle çıkıldı. Kısa sürede Samsun’un sorunlarını içeren bir rapor hazırlandı ve sırayla Samsun’da ilkler gündeme taşındı.

Samsun’un o güne kadar çok alışık olmadığı kalite de, üç ay arayla yayınlanan ofset bir bülten çıkartıldı.

O güne kadar etkinliği olmayan sivil toplum kuruluşlarının ortak hareket edeceği birlikteliklere öncülük yapıldı. Yaratılan bu birliktelikle, SAM-SEV’İN “Sahilimi İstiyorum” kampanyası başlatıldı. Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Yusuf Ziya Yılmaz’ın bu projeyi sahiplenerek bizim hayalinin de ötesinde bir proje ile Samsunlu sahiline kavuşturuldu.

Bu projeye destek vererek bürokratik her türlü engeli göğüsleyen o dönemin Valisi Sayın Muammer Güler’i de anmakta yarar görüyorum.  DEVAMI YARIN….

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hedef Halk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0(362) 234 54 10 Faks : 0(362) 234 64 10