loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10
CEMİL CİĞERİM

CEMİL CİĞERİM

Mail: cemilcigerim@gmail.com

AL GÜLÜM VE GÜLÜM

CHP’li Samsun Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Hasan İpek, Büyükşehir Belediye Meclisi kararı ile Canik Belediyesi’ne devredilme kararı alınan ancak Canik Belediyesi’nin tapuda üzerine almadığı bulunan imar planında konut + ticaret alanı z + 8 katlı olarak gözüken 1.026 metrekare taşınmazın Canik Belediye Meclisi’nin 03.04.2020 tarih ve 24/1 sayılı kararı ile Belediye Encümeni’ne verdiği yetki gereğince satış kararı almasını meclis gündemine taşımıştı.

 

İhaleye çıkarılan taşınmazın Canik Belediyesi’nin borçları nedeniyle üzerine konabilecek haciz işlemlerini göz önünde bulundurarak tapuda belediye adına tescilini yaptıramadığını ileri süren İpek, tapuda Büyükşehir Belediyesi adına kayıtlı gözüken arsanın ihaleye çıkarılması konusunda Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir’e şu soruları yöneltmişti:

 

“1. Tapu kayıtlarında Samsun Büyükşehir Belediyesine ait 12488 ada 2 parsel, Canik Belediyesince satılmak maksadıyla taşınmaz mal satış ilanına çıkartılmıştır.

2. Söz konusu satış ilanında ‘Canik Belediye Meclisinin 03.04.2020 tarih ve 24/1 sayılı kararı ile Belediye Encümenimize verdiği yetki gereğince’ denmektedir. Bu tarihte Tapu kayıtlarında Samsun Büyükşehir Belediyesine ait bir taşınmazla ilgili satış kararını Canik Belediye Meclisi nasıl almıştır?

3. Büyükşehir Belediyesi Meclisince, Canik Belediyesine aktarılmasına ilişkin meclis kararı olsa da Tapu kayıtlarını almadan böyle bir işleme başvurulmasının amacı nedir. Bu konuda Büyükşehir Belediyemizin bilgisi var mıdır?

4. 02.09.2020 tarihinde satışı yapılacağı ilan edilen taşınmaz, satılmış mıdır, satıldıysa, ücreti hangi Belediyenin hesabına yatırılacaktır, bu satış hukuken geçerli midir?” 

 

Samsun Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mustafa Demir, sorulara verdiği yazılı yanıta göre;

Büyükşehir Encümeni arsayı 20.08.2020 tarihinde devretme kararı almış.

Canik Belediyesi’ne 01.09.2020 tarihinde devir yapılmış.

03.09.2020 tarihinde yani iki gün sonra Canik Belediyesi arsa tapusunu bir şirkete vermiş.

Bu durumda şu ortaya çıkıyor;

Canik Belediyesi1 Eylül 2020 tarihinde devir aldığı arsanın satış yetkisini 5 ay önce 3 Nisan 2020 tarihinde almış.

Tapuyu aldıktan 2 gün sonra devrettiği için arsayı da haciz işleminden kaçırmış!

Tam bir al gülüm-ver gülüm yaşanmış.

KOLTUK(LAR)

Hafta içinde yayımlanan “Koltuk(lar)” başlıklı yazımda eğitime destek amacıyla bazı okullara bağışlandığı bildirilen CHP Samsun İl Binası’nda bulunan Konferans Salonu’ndaki koltukların hangi okula/okullara bağışlandığını sormuştum.

Henüz bir yanıt alamadım.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar