loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10
CEMİL CİĞERİM

CEMİL CİĞERİM

Mail: cemilcigerim@gmail.com

SOLDAN SAĞA, SAĞDAN SOLA

Gazetemiz yazarı Sadi Subaşı; “Yerel Seçimler ve Meclis Üyelerinin Büyük Önemi” başlıklı yazısında önemli bir konuya dikkat çekti:

“Yerel seçimler öncesi parti yönetimleri ve yerel teşkilatları Belediye Başkan adayına odaklandıkları için olsa gerek, kentlerin şekillenmesinde çok önemli rol oynayan meclis üyeliklerine aday gösterileceklerin niteliklerini ve mesleklerini çok irdelemiyor.

Oysa asıl irdelenmesi gereken belediye meclis üyeliğine aday olanların hangi amaçla aday oldukları ve adayların hangi işlerle meşgul olduklarıdır.”

Subaşı, yazısını şöyletamamladı:

“İşte bu nedenle, belediye meclis üyeliklerine aday gösterilecek olanlar çok iyi irdelenmeli ve belediyelerle iş ilişkisi olanlar dışında ki isimlerden oluşturulmalıdır.

İşte bu nedenle, belediye meclisine seçilen ve belediye ile iş ilişkisi olan kişilerin de belediye meclis üyelerinin seçilir seçilmez belediye ilgili işleri bırakması sağlanmalıdır.

İşte bu nedenle, belediye meclis üyelerinin Devletin ve kamunun çıkarları doğrultusunda görev yapacak cesur ve dik durabilen kişilikli insanlardan seçilmesi zorunludur.

Adaylığa soyunanlarda, bu ilkeleri benimsediğini kamuoyu önünde açıklamayı ilke edinilmelidir.”

YSK seçim takvimine göre, siyasi parti il ve başkanlıkları, belediye başkanlığı, belediye meclis üyeliği seçimlerine ait aday listelerini ilçe seçim kurullarına teslim etti.

Sadi Subaşı’nın yazısını okuduktan sonra Samsun’un en büyük iki ilçesinde (İlkadım-Atakum) Seçim Kurulu’na verilen belediye meclis üyeleri listelerinebaktım.

CHP’den Milletvekili adayı olmuş olan bir kişininİlkadım İlçesi’nde AKP’den 1. Sıra Belediye Meclis Üyesi Adayı gösterilmesini(!)ve yerel ve genel seçimlerde MHP ve AKP için çalışmış bazı kişilerin deAtakum İlçesi’nde CHP’nin Belediye Meclis Üyesi listesinde yer almasına (!) şaşırmadım.

CHP Atakum’da belediye meclis üyesi olabilecek kapasitede CHP’li bulamamış olacak ki; onların yerine MHP ve AKP’li isimlere yer verdi (!!!)

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar