loading...

Samsun merkezli, bölge gazetesi...

  • Dolar 6.0694
  • Euro 6.5544
  • GR ALTIN 312.61
  • ÇEYREK 511.13

  • 10 Eylül 2019, Salı 10:00
MEHMETAKSOY

MEHMET AKSOY

CANAN K. CEZAYI HAK ETTİ Mİ?

İki gün önceki ‘Memleketten mahkeme manzaraları’ başlıklı yazımdan sonra okurlar CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu (CK)’nun cezasını ve Süleyman Soylu’nun kayyım açıklamasını nasıl değerlendirdiğimi sordular.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ‘İstanbul’a kayyım atanacak mı?’ sorusuna ‘çıkacağım programda açıklayacağım’ diyerek, programın reytingini yükselttiği için sadece ‘Haksız rekabete sebep oldu, suç işledi. Daha sonra kendilerinin de açıkladığı gibi başka bir açıdan değerlendirilmeye değer bir tarafı yoktu, reklamdan ibaretti.

KAFTANCIOĞLU’NUN CEZASI AYM’DEN DÖNER

Canan Kaftancıoğlu, cezalandırılmazsa Türk Ceza Yasası, Cezalandırılırsa Anayasa’nın kanun önünde eşitlik ilkesi ihlal edilmiş olur; altı sakal üstü bıyık gibi durum.  Bu çelişkili durum Türkiye’de hukukun çifte standartlı; kişiye göre uygulanmasından kaynaklanıyor.

Canan Kaftancıoğlu için, ‘aldığı cezayı anasının ak sütü gibi hak etti; iddianamedeki suçları işledi, bu suçların karşılığı olan cezaları aldı diyenler’ haklı.  Cezanın Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Kararları’na uygun olduğunu söyleyenler de aynı veya daha ağır suç işleyenlerin halen devletin etkin yerlerinde değişik siyasi partilerde gazetelerde görev yaptığını söyleyenler de haklı.

CK’dan çok daha ağır suç işleyen sözde akademisyenlerin ‘Bu suça ortak olmayacağız’ bildirisindeki ‘TC Devleti’nin soykırım yaptığı’ ifadesini AYM düşünce özgürlüğü kapsamında gördü. AYM’nin bu akademisyenlerle ilgili kararına göre CK’nın ifadeleri de fikir özgürlüğü kapsamında değerlendirilebilir. Bu arada tutuklanırsa yattığı yanına kar kalır!

Bir TV programında CK’nın bu sözleri eskiden söylediğini, şimdi aynı fikirde olmadığının söylenmesi üzerine CK canlı yayına bağlanarak ‘eskiden ne söyledimse şimdi de aynı fikirdeyim, sözlerimin arkasındayım’ diyerek söylediklerini onayladı. ‘Başkalarının da aynı suçu işlemesi CK’ya suç işleme hakkını vermez’ diyenler de haklı. Yasalara göre suç sayılan eylemi farklı kişilerin yapması o eylemi yasal hale getirmez.

Yönetmelikler yasalara, yasalar anayasaya aykırı olamaz. Anayasaya göre kanun önünde herkes eşittir. Aynı suçu işleyenler, aynı cezaya çarptırılması gerekirken, CK’nın yaptıklarını yapanlar özel sektörde de devlette de görevlerini sürdürmeye devam ediyorsa bu anayasaya aykırı olup ‘Yasalar, küçük sineklerin takılıp kaldığı, büyük sineklerin delip geçtiği örümcek ağlarıdır’ demektir.

BIRAKIN İTİRAFÇI AYAKLARINI!

Aynı merkezlerden yönetilen kumpasçılar şimdi işine gelmeyen, FETÖ/PDY ile mücadele eden bürokratları hedef alıyor.’ Ergenekon’ davalarında olduğu gibi sözde itirafçıların kumpaslarının kamuoyuna ‘itirafçı ifadesi’ olarak servis etmek de kumpas zincirine halka eklemek, zincirin halkası olmak demektir ve suçtur.

FETÖ/PDY’nin ‘Ergenekon’ kumpasında orduya kıyıldı. TSK’nın omurgası kırıldı. Ergenekon davlarında itirafçı da gizli tanık da Kandil’den gönderiliyor, terörle mücadele eden kahraman subaylar, sözde gizli tanıkların ifadeleri ve onların koyduğu veya düzenlediği sahte delillerle yargılanıp uzun süreli hapis cezalarına çarptırıldı, intihara ve hapishanelerde ölüme sürüklendi. Faili meçhul değil; meşhur herkesin bildiği olayları veya yasal takip gerektirmeyen sosyal ilişkileri tekrarlamak ne gizli tanıklık ne de itirafçılıktır.

Pişmanlık yasası hükümlerine göre itirafçılar, devletin aydınlatamadığı olayları aydınlatır, delillere ulaşılmasını, faillerin yakalanıp, yargılanıp, mahküm edilmesini sağlarsa pişmanlık yasasından yararlanır. Bunları gerçekleştirmediği için yasadan yararlanamayanların söyledikleri itiraf değil; düzmecedir, yalandır, hiçbir değeri yoktur


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık