loading...

Samsun merkezli, bölge gazetesi...

  • Dolar 5.7477
  • Euro 6.3537
  • GR ALTIN 280.36
  • ÇEYREK 458.39

  • 24 Mayıs 2019, Cuma 10:00
MEHMETAKSOY

MEHMET AKSOY

DEVLET TOKATLANDI

Çankırı'da bir ortaokulda veli tarafından ders esnasında öğretmen koridora çıkarılarak tokatlandı. Maganda velinin oğlu kız öğrenciye omuz attığı için öğretmen tarafından uyarılmıştı. Tokatlanan sadece İsmet İnönü Ortaokulu öğretmeni değil; aynı zamanda devletti. Densiz, haddini bilmez veli hükümetinveli ve öğrenci müşteridir ve her zaman haklıdır’ politikaları olmasaydı öğretmeni böyle darp edebilir miydi?

Elinde silah, bıçak yok buna rağmen çelimsiz bir kişi öğretmeni defalarca tokatlıyor, boğazını sıkıyor, öğretmen neredeyse esas duruşunu bozmuyor, el kaldıramıyor, engelleme yapmıyor, yasaların verdiği meşru müdafaa veya nefsi müdafaa hakkını da kullanamıyor. Kendisinin yanında olması gereken devletin kendisini koruyamayacağına, karşısındaki kişinin Ak Partili bir siyasetçi olabileceği ihtimaline göz önünde bulundurarak sessiz ve hareketsiz dayak yiyor.

O da öğretmen değil; kendisinin dövülmesine izin verebilir, ancak T.C.Devleti’nin yeni nesli yetiştirmek üzere emanet ettiği Türk öğretmenini dövdürmemeliydi. ‘Veliyi dövsün’ demiyorum, ancak engellemeliydi. Eksikleri varsa giderilsin, yapamayacak durumdaysa çalıştırılmasın, ancak çalıştırılıyorsa devlet arkasında dursun. Arkasında durmuyorsa karşısını da geçmesin.

ÇÖZÜM’DEN DE BETER

Çözüm Süreci’nde PKK’lılar yollarda GBT yaptı, Kışladan bayrak indirdi, askeri, polisi eşinin yanında veya annesi ve babasıyla telefonda konuşurken şehit etti,  valilerin ‘tırnak kesemiyoruz’ dedi. Bunun sonucu her şeye PKK’nın hakim oldu.

Şimdi hükümet okulları okula okumak için değil; eğitim ve öğretimi sekteye uğratmak için gelen öğrenci ve velilerine teslim ediyor. Okullarda eğitim bir tarafa eğitim barışı da sağlanamaz duruma geldi. İdareciler makam odalarında kurşunlanırken, öğrencilerin sınıfta boğazı kesildi, kızlar alnından vuruldu, öğretmenler veli ve öğrencilerin şamar oğlanına çevrildi.

NEYİN BEKASI?

Herkesten öğretmen olmaz,  olamayanlar alınmamalı, mesleğe alınanlar eğitilip, hazırlanmalı ve gerektiği gibi sahip çıkılmalı. Öğrenmeyen öğretemez, eğitilmeyen eğitemez önceden öğretmenler eğitilmeli. Öğretmen bir çeşit olur; ‘A’ tipi; başka çeşidi olmaz, a’ dan z’ ye kadar farklı öğretmen çalıştırılmaz.

Öğretmenlerin itibarları iade edilmeli ve öğretmenler de itibarlarını korumak için gereken hassasiyeti göstermelidir. Tokatlanan öğretmenin,  öğretmeni tokatlanan devletin bekası mı olur? Olmaz. Beka gelecek demek, gelecek garantisi demek. Öğretmenini koruyamayan veya korumayan devletin bekası söz konusu değildir. Devletin bekası eğitilmiş gençlerle sağlanacaktır. Eğitimi dinamitleyenler geleceği garanti altına alabilir mi?

Namık KEMAL, ‘Vatanın bağrına düşman dayamış hançerini, yoğ imiş kurtaracak bahtı kara maderini’ derken, Mustafa Kemal ‘Vatanın bağrına düşman dayasın hançerini, bulunur elbet kurtaracak bahtı kara maderini’ dediği gibi ümidimizi kaybetmeyeceğiz.

Bugün yaşanan ahlaksızca saldırılar bile içinde çok daha büyük tehlikeleri barındıran, şartları oluşturulmamış yapay sükunettir. Her geçen gün daha sarsıcı, daha rezilleri yaşanacaktır okullarda. Felaket geliyorum demez, ancak Türkiye’de diyerek geliyor ve kimse önlem almıyor. Karanlığın en zifiri olduğu zaman şafağın sökmesine en çok yaklaşıldığı zamandır.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık