• BIST 93.353
 • Altın 195,936
 • Dolar 4,7566
 • Euro 5,4938
 • Samsun 24 °C
 • İstanbul 26 °C
 • Ankara 21 °C
 • İzmir 26 °C
 • Ordu 24 °C
 • Sinop 24 °C
 • Giresun 24 °C
 • Amasya 23 °C
 • Rize 26 °C
 • Trabzon 25 °C

EVDEKİ HESAP ÇARŞIYA UYMADI-2

MUSTAFA DEMİRER

BAŞKAN KARARINDAN VAZGEÇTİ

Yüzme havuzu yanındaki alanın yetersiz olduğu eleştirilerini başlangıçta kabul etmeyerek yola devam eden Başkan Külcü, bir süre sonra bu kararından vazgeçerek spor tesislerinin yapılacağı alanla ilgili yer değişikliğine gitti. Bu arada ilk alanda yapılan çalışmalar esnasında bazı ağaçlara dokunuldu.

DAHA GENİŞ BİR ALAN İŞARETLENDİ
Belediye Meclisi’nin aldığı kararla Çimento Fabrikası altında 15 dönümü belediyeye ait yaklaşık 30 dönümlük yeni ve daha geniş bir alan belirlendi. Stadyum çevre yoluna yapılırken, spor salonu ve sentetik sahaların yeni belirlenen alana inşa edilmesi kararlaştırıldı.

İHALE İPTAL EDİLDİ
Çorum Barosu Avukatlarından Teoman Şahin, stadyumun imara açılması ihalesinin feshine yönelik  Çorum İdare Mahkemesi’ne dava açtı. Yerel mahkeme böyle bir hakkın olmadığını gerekçe gösterdi. Mahkemenin kararı Danıştay’a taşındı.
Yüksek Mahkeme talebi haklı bularak yerel mahkemenin kararını bozdu. Bir süre sonra Belediye Başkanlığı Makamı ihaleyi iptal etti. İhale aşaması yerel medyaya yansıtılırken, stadyumun imara açılmasından sonra gerek ihale aşaması gerekse iptal sürecinde dikkat çeken detay Belediye Başkanı Muzaffer Külcü’nün sessizliğini koruması, kamuoyuna açıklama yapma gereği hissetmemesi oldu. 

YÜKSEK MAHKEMEDEN İKİNCİ KARAR
Av. Teoman Şahin, Çorum İdare Mahkemesi’ne stadyum imar planı değişikliğinin iptali istemiyle ikinci bir dava açtı. Yerel mahkeme  ‘zamanaşımı geçtiği’ gerekçesiyle  talebi reddetti.
Yerel mahkemenin kararı temyiz edildi.  Danıştay, önceki gün verdiği kararda, stadyum imar planı değişikliğine yapılan itirazla ilgili  zamanaşımının  dolmadığına, Av. Teoman Şahin’e karşı işlemeyeceği kararını vererek, davanın esasına girilmesi  gerektiğine hükmetti. Yani  Çorum İdare Mahkemesi’nin ikinci kararı da  yüksek mahkeme tarafından bozulmuş oldu.

ÇEKİNCELER DİLLENDİRİLDİ
Bu arada geçen zaman zarfında davaya müdahil olan Av. Teoman Şahin, Ticaret ve Sanayi Odası Meclisi, 2006-2009 yılları arasında Belediye İmar Komisyon Başkanlığı yapan Nurullah Sağlamkaya, Çağdaş Avukatlar Derneği ve teknik adamlar yaptıkları açıklamalarla mevzuya ilişkin olumlu veya olumsuz görüşlerini kamuoyu ile paylaştılar.
Söz konusu değerlendirmelerde, stadyum ve çevresinin rezidans şeklinde konut ve ticaret merkezine açılmasının zaten felç olan şehir içi trafiğini çıkmaza sokacağı, kışın yaşanan hava kirliliğinin katlanarak artacağı, şehircilik kriterleri açısından yakın gelecekte ciddi sakıncaların ortaya çıkacağı görüşü savunuldu.

YEŞİLE DEĞİL, BİNAYA KARŞIYIZ
Stadyum ihalesi ve imar planı değişikliğine yargı nezdinde müdahil  olan Av. Teoman Şahin, söz konusu bölgenin halkın istifade edeceği yeşil ve sportif alan olmasını desteklediklerini, sadece bölgeye bina yapılmasına karşı çıktıklarını vurguladı.

YENİ STADYUM İNŞAATI BAŞLATILDI
Bir ara Belediye Başkanı Külcü'nün stat projesinden vazgeçerek başkaca bir alternatif çözüm üzerinde durduğu vurgulansa da, bunun doğruluğu yeniden ihale yapılacağı söylentileri üzerine boşa çıktı. 
Tüm  bu gelişmeler yaşanırken, belediye idaresi Çevre Yolu'na 15 bin kişi kapasiteli yeni stadyum yapım işi ihalesinin 14 Ocak 2016’da yapılacağını duyurdu.  60 milyonluk ihale yapıldı, inşaat hızlı bir şekilde devam ediyor.

KÜLCÜ’NÜN AKLINDAN GEÇENLER
Çorum Belediyesi'nin stadyum ve müştemilatının satışından elde edeceği kaynakla, yeni stadyum ve spor tesislerinin yapılması, belediye borçlarının eritilmesi, Hitit Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nden başlayarak Ankara Yolu üzerindeki yeni hastane inşaatına kadar olan güzergahta hafif raylı sistem projesi ve yaklaşık 200 dönüm arazisi bulunan Çimento Fabrikası’nın karşılıklı mutabakat sağlanarak taşınması ve yerinin değerlendirilmesi düşüncesinin yer aldığı ileri sürüldü.

EVDEKİ HESAP ÇARŞIYA UYMADI
Velhasılı kelam, Belediye Başkanı Muzaffer Külcü ve bazı belediye yöneticileri açısından evdeki hesap çarşıya uymadı.

SON SÖZÜ YARGI SÖYLEYECEK
Şimdi stadyum ve müştemilatının imar planı değişikliği Çorum İdare Mahkemesi’nde esastan görüşülecek.
Çorumlu’nun ekseriyeti kentin geleceğini yakından etkileyecek imar planı değişikliği hususunda yargının vereceği kararı bekleyecek.

Ne diyelim; şehir için hayırlısı neyse o olsun…

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Hedef Halk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0(362) 234 54 10 Faks : 0(362) 234 64 10