loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10

Samsun'da Su Zammının İptaline Mahkemeden Jet İptal

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Samsun'da Su Zammının İptaline Mahkemeden Jet İptal
Abone ol
Samsun Büyükşehir Belediyesi'nin suya yaptığı zammın 2. İdare Mahkemesi'nce iptal edilmesi yönündeki kararını, Bölge İdare Mahkemesi 3. İdari Dava Dairesi verdiği kararla yürütmesini durdurdu. 

Samsun Büyükşehir Belediyesi'nin Mayıs 2019 yılında içme suyuna yaptığı yüzde 25, sayaç okuma bedeline yüzde 150'lik zam kararı ve faturalara TÜFE zammının her ay yansıtılmasını öngören uygulaması, bir vatandaş olarak dava açan Hukukçu Arzu Sabuncu'nun 2. İdare Mahkemesi'ne yaptığı başvuru ile iptal edilmişti. İptal kararına, Samsun Büyükşehir Belediyesi itirazda bulunmuştu. 

BİLİRKİŞİ RAPORUNU EKSİK BULDU 

Samsun Bölge İdare Mahkemesi 3. İdari Dava Dairesi, Büyükşehir Belediyesi'nin itirazını karara bağladı. Mahkeme, Anayasa'nın 141. maddesinin 3. fıkrasına göre bütün mahkemelerin her türlü kararlarını gerekçeli olarak yazılacağının hüküm altına alındığına dikkati çekilerek, 2. İdare Mahkemesi'ne sunulan Bilirkişi raporunda su tarifesine ilişkin kısmına yönelik bir değerlendirme yapılamadığını ifade ederek, mahkemece yargılama sürecinde bu kısma ilişkin yeterli bir araştırma, inceleme yapılmadan ve kararın içeriğinde de bu kısma ilişkin bir gerekçeye yer verilmeden iptal kararı verildiğini belirtildi. 

Bölge İdare Mahkemesi 3. İdari Dava Dairesi, işlemin tüm yönlerine ilişkin olarak ilgili mevzuatın yorumu ve ayrı ayrı hukuka uygunluk denetimi yapılmaksızın gerekçesiz olarak verilen dava konusu işlemin iptali yolundaki istinafa konu mahkeme kararında hukuka uyarlık bulunmadığına işaret ederek, yürütmenin durdurulması isteminin kabulüne, oybirliğiyle kesin olarak karar verdi. 
Bölge İdare Mahkemesi 3. İdari Dava Dairesi verdiği kararla, su zammını iptal eden 2. İdare Mahkemesi'nin kararınıın yürütmesini durdurdu. 

SASKİ GENEL KURULDA 7 AYLIK DÖNEMİ ESAS ALMIŞTI 

Öte yandan SASKİ Genel Müdürlüğü ise, Samsun 2. İdare Mahkemesi'nin verdiği kararı, 2019 yılının ilk 7 ayını esas alarak uygulanması yönünde genel kurul kararı almıştı. SASKİ, genel kurulda kabul ettiği teklifte, 1 Haziran 2019 ve 31 Aralık 2019 tarihlerini esas almış, söz konusu 7 aylık dönemde suyun metreküp fiyatını 3 lira 83 kuruş, sayaç bakım bedelini ise 1 lira 20 kuruş olarak belirlemişti. SASKİ, söz konusu 7 aylık dönem için vatandaşlardan alınan zamlı ücretler karşısında faturalarda mahsuplaşacağını duyurmuştu. Suya 29 kez zam yapan SASKİ, genel kurulda kabul ettiği teklifte, 29.11.2019, 27.11.2020 ve 28.05.2021 tarihlerinde ücret tarifeleri ile ilgili aldığı kararların ayrı bir idari işlem özelliği olduğunu belirterek, ücret tarifesinin iptalini gerektirecek bir yargı kararının bulunmadığını, mevcut tarifenin geçerli olduğu savunmuştu. 

Haber: Zekeriya FIRAT 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Samsunlu bilim insanı  Sarılar: Keşiflerimizi ABD, AB takip ederÖnceki Haber

Samsunlu bilim insanı  Sarılar: Keşifler...

Bahçeşehir Kolejinde Kadına Şiddete Dikkat ÇekildiSonraki Haber

Bahçeşehir Kolejinde Kadına Şiddete Dikk...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar