loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10
CEMİL CİĞERİM

CEMİL CİĞERİM

Mail: cemilcigerim@gmail.com

‘ADRESE TESLİM’ OLMADI

Üç adet öğretim görevlisi alacaktı.

Tepkiler üzerine Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) çıktığı ‘adrese teslim’ ilanı iptal etti.

Müfredatında ‘Dinler Tarihi’ dersi olmayan ve seçmeli dersleri arasında ‘Yunanca’ bulunmayan Turizm Programı için çıkılan ilanda ‘Dinler Tarihi alanında yüksek lisans, Yunanca Dil bilgisi sertifikası ve iki yıl ders verme tecrübesi’ gibi kriterler aranmıştı.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörlüğü, öğretim üyesi dışındaki öğretim elemanı kadrolarına yapılacak atamalarda uygulanacak merkezi sınav ile giriş sınavlarına ilişkin usul ve esaslar hakkında yönetmeliğinin ilgili maddelerine göre alacağı “Öğretim Görevlisi” ve “Araştırma Görevlisi” ilanında yer alan üç adet öğretim görevlisi ilanını iptal etti.

OMÜ Rektörlüğü Resmi Gazete’de yayınlanan “İptal İlanı”nda “03 Kasım 2021 tarih ve 31648 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 3 adet Öğretim Görevlisi ilanımız iptal edilmiştir” ifadesine yer verdi.

Eğitim Sen Samsun Üniversite Temsilciliği, Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nin (OMÜ)

Samsun Meslek Yüksekokulu Seracılık Programı ve Bafra Turizm Meslek Yüksekokulu Turizm ve Seyahat Hizmetleri Programına alınacak öğretim görevlisi için yayımlanan ilanda belirlenen kriterlerin malumun ilanından başka bir şey olmadığını belirttiği açıklamasında

“Turizm Meslek Yüksekokulu için verilen ilan, akademinin içerisine düştüğü edilgenliğin ve üniversite için olmazsa olmaz ilkeler olan ‘eşitlik ve liyakat’ ilkelerine aykırılık göstermektedir. Kendisini kalite çalışmalarına, liyakate, eşitliğe, şeffaflığa önem verdiğini iddia eden bir kurumun söylemlerinin hiçbir anlam ifade etmediğinin de göstergesidir.

Turizm Programı için çıkılan ilanın ‘Dinler Tarihi alanında yüksek lisans, Yunanca Dil bilgisi sertifikası ve iki yıl ders verme tecrübesi’ gibi kriterlerle tamamen kişiye özel olduğu açıktır. Turizm bölümünün müfredatında ‘Dinler tarihi’ dersi olmadığı gibi, seçmeli dersleri arasında Yunanca da yoktur. Ayrıca büyük ihtimalle alınmasına karar verilen kişinin lisans mezuniyetinin de Turizmle alakası olmadığı için lisans koşulu aranmamıştır. Diğer ilanlarda bu koşul bulunmaktadır.

Aynı şekilde diğer ilanda yer alan ‘Yüksek Öğretim Kurumlarında 2 yıl ders vermiş olma’ koşulu Turizm için verilen ilanda ‘2 yıl ders verme’ye indirgenmiştir. Alınmasına önceden kesin karar verilen şahıs muhtemelen farklı kurum, özel okul veya MEB çalışanıdır.

Bu ilan OMÜ’de de yandaş kayırmanın, torpilin, eş-dost ilişkilerine göre kadro dağıtıldığının da göstergesidir. Üniversiteyi amacının dışında yönetmeye ve yönlendirmeye kimsenin hakkı yoktur.” denilmişti.


Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar