loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10
CEMİL CİĞERİM

CEMİL CİĞERİM

Mail: cemilcigerim@gmail.com

BEŞİNCİ YARGI PAKETİ

TBMM Başkanlığına sunulan içinde icra ve iflasta elektronik satış düzenlemesinin de yer aldığı Beşinci Yargı Paketi önümüzdeki günlerde görüşülecek.

İcra ve İflas Kanunu'nda yapılan değişiklikle, icra sisteminde mevcut olan hacizli malın mezat salonlarında satışına ilişkin uygulama kaldırılacak.

Teklifle, mezat salonlarındaki ihaleden vazgeçilecek ve tüm süreç elektronik ortamda başlayıp bitirilecek. Böylece hacizli malın değerinde satılması söz konusu olacak.

Borçlu borcundan kurtulacak, alacaklı da alacağına daha çabuk kavuşacak.

Teklifle, ayrıca borçluya hacizli malını satabilme imkanı tanınacak.

Borçlu, hacizli malını kendi rızasıyla dilediği kişiye satabilecek.

İcra Kanunu’nda yapılacak değişiklik TBMM’de kabul edilince Resmi Gazete’de yayınladığı tarihte yürürlüğe girecek.

Resmi Gazete’de yayınlandığı tarihten önce İcra Müdürlükleri tarafından yapılan ihaleler bu kanundan yararlanamayacak.

 

TEK GÖREVLİ İMZALI CEZA İPTAL EDİLDİ

Samsun 3. Sulh Ceza Hakimliği, Samsun Fahri Trafik Müfettişliği Büro Amirliği’nce düzenlenen 314 TL miktarlı idari yaptırım karar tutanağına yapılan itirazı kabul etti.

Fahri Trafik Müfettişi tarafından 2918 sayılı KTK’nun 73/c maddesini ihlal ettiği gerekçesiyle uygulanan idari para cezasına dayanak teşkil eden somut herhangi bir delilin yer almadığı, araçta donanımsal özellik gereği bluetooth bulunduğu, bu özellik sayesinde telefona ihtiyaç olmaksızın araçta konuşma yapılabildiği iddia edilerek uygulanan cezanın iptali ve ödenen tutarın iade edilmesi talep edildi.

Samsun 3. Sulh Ceza Hakimliği tarafından verilen kararda, “Fahri Trafik Müfettişlerinin ihlal tespitinin kanuni olduğu ancak ikincil nitelikle olduğu, bu nedenle sadece tespit ile yetinilerek ve tek görevlinin imzası ile oluşturulan tespitlerin hukuki güvenirlilik ilkesine zarar verdiği, bu nedenle somut deliller ile desteklenmesinin gerekeceği, aksinin keyfi uygulamalara zemin hazırlayacağı, itiraza konu tespite ek dosyaya somut herhangi bir delil ibraz edilememiş olması nedeniyle başvurunun kabulü ile uygulanan idari para cezasının iptali yönünde hüküm kurulmuştur” ifadesi yer aldı.

İbrahim Yaşar’ın itirazını karara bağlayan 3. Sulh Ceza Hakimliği 314 TL miktarlı idari yaptırım kararını hukuka aykırı bularak cezanın kaldırılmasına ve ödenen paranın itiraz edene iadesine karar verdi.

Böylesi cezalarla karşılaşan sürücüler, cezanın kaldırılması için itirazlarını Sulh Ceza Hakimliklerine yapabilirler.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar