loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10
CEMİL CİĞERİM

CEMİL CİĞERİM

Mail: cemilcigerim@gmail.com

ÇARŞAMBA’YA ‘BİYOKÜTLE’

Samsun’un bir tarafında (Kavak-Havza) Şahin Dağları’nda Kanada merkezli bir firma altın madeni aramak için ÇED gerek yoktur raporu verilerek ruhsat aldı.

Samsun’un bir diğer tarafında (Çarşamba) Çarşamba Ovası’nda Trabzon merkezli bir firma Biyokütle Enerji Santrali kurmak için ÇED gerek yoktur raporu verilerek ruhsat aldı.

Şahi Dağları’nda altın madeni arayacak şirket için Samsun Orman İşletme Müdürlüğü kolları sıvayarak “seyretme” adı altında ağaçları keserek ağır iş makinelerinin gidiş-gelişlerini rahat bir şekilde yapabilmesi için yol açtı.

Şahin Dağları’ndaki altın madeni aranması için ağaçlar kesildi.

Çarşamva Ovası’na kurulacak Biyokütle Enerji Santrali ise kurulacak tesiste biyokütle olarak bahçe atığı olan ve kereste sektöründe değerlendirilemeyen ağaç kökleri (çam, kızılağaç, kavak vb.), ince dallar, kesim ve budama artıkları, fındıkkabuğu, zındık zürufu, pirinç çeltik kavuzu, hasat sonrasında tarım arazisi üzerinde kelen çeltik sapı, mısır sapı kullanılacak. Bunlar yakılarak elektrik üretilecek.

Her ikisi de orman ürünlerine dayalı işletme.

Çarşamba’ya kurulacak Biyokütle Enerji Santrali faaliyete geçmiş olsaydı, Şahin Dağları’nda Orman İşletme Müdürlüğü tarafında “seyretme” adı altında kesilen ağaçlar ve diğer orman atıkları güzel bir hammadde olurdu!

Çarşamba’ya kurulacak olan santral, Oltan ve Köleoğlu Elektrik ve Enerji Üretimi Ticaret A.Ş.’ninÇorum’un Mecitözü ve Afyon’un Çay ilçelerinde kurulan tesisi ile üçüncü Biyokütle Enerji Santrali olacak.

Çarşamba’daki santralde de bitkisel atıkları enerjiye dönüştürecek.

27 MW Kurulu güce sahip olacak olan santral 180 milyon liraya mal olacak.

Çarşamba’ya, Çarşamba Ovası’na faydasını-zararını santral faaliyete geçtiği zaman göreceğiz.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar