loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10
CEMİL CİĞERİM

CEMİL CİĞERİM

Mail: cemilcigerim@gmail.com

ÇİN’DEN TRAMVAY GETİRMİŞTİ

5 Ekim 2021 tarihinde yakıt ikmali yapmak için ilk kez İstanbul Havalimanı’na gelen dünyanın en büyük kargo uçağı Antonov AN225, 2 Aralık 2013 tarihinde de Samsun Büyükşehir Belediyesi Hafif Raylı Sistem İşletmecisi Samulaş A.Ş.’nin Çinli CNR firmasından satın aldığı 5 adet hafif raylı sistem aracından birini Samsun-Çarşamba Havalimanı’na getirmişti.

39 metre uzunluğundaki tramvay iki parça halinde TIR’lara yüklenerek Samsun Ulaşım A.Ş.’ninAtakum ilçesindeki deposu sahasına ulaştırılmıştı.

Dünyada sadece bir tane bulunan ‘Mriya’ isimli Antonov AN225, ilk uçuşunu 21 Aralık 1988’de gerçekleştirdi. İlk olarak uzay mekiği taşımak amacıyla üretilen uçak, daha sonra dünya genelinde diğer kargo uçaklarının taşıdığı devasa büyüklükteki kargoları taşımak için kargo hizmeti vermeye başladı.

2010 yılında hizmete giren Samsun Hafif Raylı Sistem Projesi’nde artan yolcu talebini karşılamak isteyen Büyükşehir Belediyesi, daha önce İtalya2dan aldığı 16 tramvaya liaveten 5 tane daha tramvay alınmasını kararlaştırdı. 2012 yılında yapılan tramvay alım ihalesini Çin’in CNR firması kazandı. Firma yapımını tamamladığı ilk tramvayı Samsun’a gönderdi. Daha önce gemiyle planlanan ancak Uzakdoğu’daki Haiyan tayfunu nedeniyle bundan vazgeçildi. Teslimatın uçakla yapılmasına karar verildi. 2 Aralık 2013 tarihinde 88 metre uzunluğundaki kargo uçağı Antonov AN225 Mrilya tramvayı Samsun-Çarşamba Havalimanı’na getirdi. Tramvay titiz çalışma sonucu uçaktan indirilerek 2 parça halinde TIR’lara yüklenerek Samsun Ulaştırma A.Ş. depo sahasına geldi. CNR firması diğer tramvayları da denizyolu ile İstanbul’a gönderdi. Tramvaylar karayolu ile Samsun’a getirildi.

84 metre gövde uzunluğuna sahip kargo uçağının boş ağır 285 ton. 250 tona kadar yük taşıyabilen uçak, maksimum 640 ton ile havalanabiliyor. Kanat açıklığı 88 metre olan uçağın 32 adet tekerleği bulunuyor. Dünyanın en büyük kargo taşıma kapasitesine sahip olan uçaktan, aktif olarak dünya sadece bir tane bulunuyor.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar