loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10
CEMİL CİĞERİM

CEMİL CİĞERİM

Mail: cemilcigerim@gmail.com

FIRSATI KAÇIRDI

Türkiye'nin Belgrad Büyükelçiliği binası yakınlarında 9 Mart 1983'te ASALA terör örgütü mensubu iki saldırgan tarafından Türkiye’nin Belgrad Büyükelçisi Ahmet Galip Balkar’a otomatik silahlarla saldırı düzenlenmişti.

Saldırıda ağır yaralanan Balkar, iki gün sonra hayatını kaybetmişti.

Saldırı sırasında olay yerinden geçen ve kurşun isabet eden bir Yugoslav öğrenci de yaşamını yitirmişti.

Saldırganlar KirkorLevonyan ile RaffiAleksandr, 9 Mart 1984'te yakalanmış ve yirmişer yıl hapse mahkum edilmişti.

ASALA veya tam adı ile Ermenistan’ın Kurtuluşu için Ermeni Gizli Ordusu, 1975 ve 1994 arasında, Türkiye dahil 16 farklı ülkede Türk ve diğer sivil, mülki ve diplomatik hedeflere karşı bombalı ve silahlı eylemlerde bulunmuş solcu ve aşırı milliyetçi silahlı örgüttür.

ABD başkanları bir NATO müttefiki ve Ortadoğu'nun önemli bir gücü olan Türkiye ile ilişkilerin bozulmaması amacıyla 24 Nisan’da, 1915 olayları için “Ermeni soykırımı” yerine, “felaket” veya “tarihin karanlık dönemi” gibi ifadeler kullanmayı tercih ediyordu.

Geride bıraktığımız Nisan ayının 24’ünde Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden, 1915 olaylarını 'Ermeni Soykırımı' olarak tanımladı.

Biden, 24 Nisan'da yaptığı yazılı açıklamada, "Amerikan halkı, 106 yıl önce bugün başlayan soykırımda hayatını kaybeden tüm Ermenileri onurlandırıyor" ifadelerini kullandı.

ABD Başkanı, "Tarihi onaylıyoruz. Bunu suçlamak için değil, asla tekrarlanmamasını sağlamak için yapıyoruz." açıklamasında bulundu.

İşte tam bu tarihte, Atakum Belediyesi tarihi bir fırsatı değerlendiremedi.

Neden diye soracak olursanız, şehit Büyükelçi Ahmet Galip Balkar’ın Atakum’da yaşayan ikinci kuşak yeğeni Celal Kemal Balkar, amcasının adının bir parka verilmesi için belediyeye dilekçe vermişti.

Celal Kemal Balkar dilekçesine olumlu veya olumsuz yanıt verilmemesi üzerine belediyenin kapısını sık sık aşındırmıştı.

Dilekçesine cevap alamamıştı.

Sadece “sorunlu” kişi olduğu gerekçesiyle dilekçesinin işleme konulmadığını öğrenebilmişti.

Geciken bir yazı oldu ama ABD Başkanı Joe Biden’in24 Nisan’da 1915 olaylarını Ermeni Soykırımı olarak tanımlayacağı günler öncesinden biliniyordu.

Basında bu yönde haberler çıkıyordu.

ABD Başkanı Joe Biden’in 1915 olaylarını “Ermeni Soykırımı” olarak tanımladığı gün belediye,Ermeni Terör Örgütü ASALA’nın şehit ettiği Büyükelçi Galip Kemal Balkar’ın adını bir parka verseydi ABD Başkanı Biden’eönemli bir mesaj vermiş olurdu.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar