loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10
CEMİL CİĞERİM

CEMİL CİĞERİM

Mail: cemilcigerim@gmail.com

HAK VAR! HUKUK VAR!

İki avukat (Arzu Sabuncu-Buğra Genç) Samsun halkı adına vatandaş olarak dava açmıştı.

Samsun Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) Genel Müdürlüğü’nün içme suyuna yüzde 25, sayaç okuma bedeline yüzde 100 zam yapıp her ay TÜFE zammı uygulamasına yönelik aldığı kararın iptali için açılan dava sona erdi.

SASKİ’nin mesken tipi aboneler için su tarifesine yaptığı yüzde 25 oranında artış, her ay uygulanan TÜFE zammı ile okuma bedelleri için gerçekleşen yüzde 150’lik zam kararı hakkında açılan davada, 2. İdare Mahkemesi iptal kararı verdi. Mahkeme kararında TÜFE uygulamasının mevzuatta yer almadığını “hakkaniyet uygun olmadığı” görüşüyle karara bağladı.

Kim kazandı?

Samsun kazandı, Büyükşehir Belediyesi kaybetti.

Samsun halkı adına vatandaş olarak dava açan Samsun Barosu avukatlarından Arzu Sabuncu ve Buğra Genç’i bir “vatandaş” olarak bende yürekten kutluyorum.

Yargı kararı sonucunu “Samsun halkı adına vatandaş olarak açmış olduğumuz su faturalarına yapılan zamların iptali davamızı kazandık. Samsun’da artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak! Hak var, hukuk var! Bu süreçte yanımızda olan herkese çok teşekkür ederim” şeklinde değerlendiren Arzu Sabuncu, kararın uygulanması için Büyükşehir Belediyesi’ne tanınan süre 30 gün olduğunu da anımsatarak şu bilgilendirmeyi yaptı:

“İdari Yargılama Usul Kanununun 28. maddesi gereği 30 gün içinde davalı kurum kararı uygular. Aksi halde görevi ihmal suçu oluşuyor.

Mayıs 2019 yılı itibariyle zamlı tarifelerden ödenen faturalarımızda fazla yapılan ödemelerin iadesi için tüketici olarak başvuruda bulunarak hukuki yollara gideceğiz. Bundan sonraki faturalara da zamlar yansıtılamaz.”

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Kültür Park’ta inşası süren “Kent Yönetim Merkezi” ile ilgili olarak Samsun Mimarlar Odası’nca açılan davada Samsun 3. İdare Mahkemesi tarafından verilen “yapının imar mevzuatına, planlarına ve kamu yararına aykırı” olduğu sonucuna vararak oybirliği ile “yürütmeyi durdurma” kararını “Davanın hukuk mahkemelerinde görülmesi lazımdı” sözleriyle eleştirmişti.

TMMOB Mimarlar Odası Merkez Yönetim Kurulu Üyesi İshak Memişoğlu tepkisini şu sözlerle göstermişti:

“Türkiye Cumhuriyeti yasalarının ve hukukun üstünlüğünün geçerli olduğu her yerde bu tür davalar İdare Mahkemelerinde görülür. Herkes te bunu böyle bilir. Burada yapılması gereken hukuka saygılı olmaktır, Hukuku yok saymak değil. Kurumlar kurallarla yönetilir. Her durumda, kendinize göre kural üretirseniz bu idarecilik olmaz, zorbalık olur. Hukuk, herkes için eşit olması gereken ve herkese lazım olan bir kavramdır. Keyfinize göre uygulayamaz ve uygulatamazsınız.”

Mimarlar Odası Samsun Şube Başkanı Burak Şener ise şunları söyledi:
“Bahse konu dava, ruhsatın iptal davası olup kamu kurumu olan belediye tarafından alınmış idari bir kararla ruhsatlandırılan bu projenin iptalini içermektedir. Buradan da anlaşıldığı üzere dava bir kamu kurumunun idari uygulamasının iptalini içerdiği için idari bir dava olup İdare Mahkemesi’nde açılmıştır. Davanın içeriğinde özel hukuk normlarını kapsayan bir nitelik bulunmamaktadır. Bu sebeplerden dolayı Mustafa Demir’in bilgi eksikliğinden kaynaklı olarak bu söylemde bulunduğu kanaatini taşımak istiyoruz.”

Şimdi akla şu soru geliyor.

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, su zammını iptal eden Samsun 2. İdare Mahkemesi kararı için de “Davanın hukuk mahkemelerinde görülmesi lazımdı” diyecek mi?

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar