loading...
Samsun
DOLAR14.1746
EURO15.993
ALTIN813.10
REMZİ KOZAL

REMZİ KOZAL

Mail: remzi@hedefhalk.com

İstanbul üzerine stratejiler

İstanbul, Kanal İstanbul ile birlikte yeni bir yapıya da sahip oluyor. Mevcut durumda Anadolu yakası, Avrupa yakası Kuzey Haliç ve Avrupa Yakası Güney Haliç olarak üç doğal bölge içerisinde yer alıyordu. Şimdi buna Kanal İstanbul ile birlikte bir de İstanbul Trakya eklenmiş olacaktır.

Bundan böyle İstanbul ile ilgili yapılacak çalışmalar, bu doğal yapı dikkate alınarak kurgulanmak durumundadır. İstanbul’da yaşayan nüfusun yaklaşık %35’i Asya, yaklaşık %65’’i de Avrupa yakasında yaşamaktadır. İstanbul dört bölge olarak düşünüldüğünde; Anadolu yakasında 14 ilçe, Avrupa yakası Kuzey Haliç 5 ilçe, Güney Haliç 13 ilçe ve Trakya 7 ilçe olmak üzere 39 ilçeden oluşmaktadır.

İstanbul Samsunluları hak ediyor

Her dört bölgede de Samsun hemşeri dernekleri ve federasyonlarımız bulunuyor ve merkezde de konfederasyonumuz Samkon yer alıyor.  Aklı selim insanlar, mevcut durumdan mümkün olan en fazla faydayı sağlama becerisini  gösterebilmelidirler.  Bu noktada bencillikten, egoistlikten, dar bakışlılıktan uzak durup geneli kapsayacak, kuçaklayacak  adımların atılmasına özen gösterilmesi gerekmektedir. Unutmayalım ki, başarıyı herkes sahiplenir; başarısızlığın lideri olmak yerine başarının sıradan bir bölüşeni olmak dahi fevkalade güzel bir duygudur ve İstanbul Samsunluları bunu her zaman hak ediyor.

İstanbul Samsunluları, İstanbul’da hak ettiği sonuçları elde etmesi için dernekler, federasyonlar ve konfederasyon bir ve bütün halinde,  ahenk içerisinde çalışmaları gerekmektedir. Birbirlerinin ayağına basarak ve gücüne kırarak sonuç alınması mümkün değildir. Birleşip güce güç katarak ve adımların tamamını ileri doğru atarak hedefe ilerlenmesi gerekmektedir.  

Yerinde güçlü olunmalı

Dört bölge bazında düşünüldüğünde, her bir bölgedeki güç kuvvet o bölgedeki federasyon liderliğinde bütün derneklerin yek vücut toplanması ve diğer bölgedeki federasyonlarında destek vermesiyle yol alınmalıdır. Tabiî ki Konfederasyon her zaman işin koordinasyonunda, çatısında yer alacaktır. Kendi bulunduğu yerde etkinliğini arttırmak, gücüne güç katmak esastır ve çok önemlidir.  İlçelerde, mahallelerde güçlü olmak için daimi olarak ilişkileri sıcak tutmak yöneticilerle görüşmek ikili ilişkileri geliştirmek samimiyeti arttırmak çok önemlidir.

Bir yerden bir başka yere el atmak hem etik değil hem de ilişkilerin geliştirilmesi açısından doğru da olmayacaktır. Yerelde olmak çok önemlidir;  tek noktadan her yere ulaşmak mümkün değildir, ancak kendinizi kandırmış avutmuş olursunuz.  Diğer taraftan, o bölgedeki gücü de bölecek hedefe ulaşmayı engelleyecek  bir davranış olacaktır ki, zarar vermekten başka bir işe yaramayacaktır.

İstanbul Samsunluları, geçmiş deneyimleri ve birikimleri ile geçmişte olduğu gibi bundan sonrada bir ve bütün olarak geleceğe emin adımlarla yürüyecektir ve arzu edilen hedeflere de mutlaka ulaşacaktır.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar